Koníček, HoppyDog, Vrabčák či Skřečoň
s ký žabák. Najít v Moravskoslezském kraji minipivovar se zvířetem v názvu není nijak obtížné. Když si dá ale podnik jméno Nachmelená Opice, tak i v tomto regionu působí nepřehlédnutelně. Michal Kuřec začal vařit na podzim roku 2015 a velmi rychle se ukázalo, že název nebude to hlavní, čím krnovský minipivovar zaujme.
„Cítím, že hlavním tahounem je IPA 14. Naši značku si prostě zákazníci většinou spojují právě s ní. Je to dané tím, že naše IPA je opravdu specifická a šťavnatá, jak já říkám,“ popisuje Kuřec.
O Nachmelenou Opici je zájem, a tak si pivovar dopřál novou varnu s objemem dvacet hektolitrů – původní technologie měla „jen“ deset hektolitrů – a vyšší kapacitu kvašení.
„Největším odbytištěm je Ostravsko, následuje Brno a okolí. Velice se nám daří i na Slovensku, v poslední době stoupá poptávka v Praze,“ vypichuje Kuřec místa, kde je o jeho pivo hlavní zájem. Možná by se to změnilo, kdyby měla Nachmelená Opice přímo v Krnově i vlastní hospodu, nic takového se nyní ovšem nechystá. V pivovaru se prý Michal Kuřec rozhodně nenudí. „Ale jak se říká, nikdy neříkej nikdy,“ dodává s úsměvem.
Seznamování s dovednostmi Michala Kuřce jsem začal u jeho svrchně kvašené dvanáctky Sun APA s 5,2 procenta alkoholu. Ejl vaří z chmelových odrůd Premiant, Cascade, Amarillo a Mosaic.
Co mě ale – až tedy po svěží ovocité vůni – zaujalo nejvíc, je bohatá sladovost, a tedy i plnost piva. V Sun APA člověk cítí, že Kuřec naklíčenými zrny nešetří, a navíc s nimi s citem experimentuje. Plnost pivu dodávají hned tři druhy sladů: český, bavorský a karamelový. Na řadu přišel i citelně hořčejší speciál IPA 14 %, jenž se honosí šesti procenty alkoholu. Vůně oscilující mezi citrusy a čerstvým jehličím se v ústech přelévá do razantní bylinkové chutě se správnou chmelovou hořkostí. I tady Michal Kuřec ukazuje, že má práci se slady (českým, bavorským, cararedem a caraaromou) zvládnutou velmi dobře.
Nachmelená Opice
Textilní 1, Krnov Sládek: Michal Kuřec