Nadaci Proměny založila společnost KKCG. Chce navázat na tradici krásných parků, kvalitního urbanismu a krajinné architektury.
Foto: Nadace Proměny
Dvě načerno postavené garáže, hromady odpadků, zbytky základů staveb z 19. století a spousta plevele a náletových dřevin. Tak před několika lety vypadalo prostranství, na kterém se dnes v Kamenickém Šenově nachází Dvořáčkův park. Místním lidem plocha sloužila naposledy v 50. letech, kdy tam bylo letní kino.
Do obnovy tohoto místa se radnice pustila v roce 2006. Spolu s Dvořáčkovým parkem vznikl ve městě i Janurův park. V padesátých a šedesátých letech inicioval jeho první úpravy učitel místní základní školy, po němž nese nový park jméno. Na části jeho plochy byly tehdy provedeny v rámci školní výuky jednoduché zahradní úpravy, ale od sedmdesátých let nebyla ani tato plocha udržována, takže její stav byl podobný jako v případě Dvořáčkova parku.
„S úpravou veřejné zeleně bylo nutné začít, aby město poskytlo svým občanům i turistům příjemné prostředí a prostor, kde by se mohli scházet a kde by mohli relaxovat. Takové místo až do realizace projektu v Kamenickém Šenově nebylo,“ vzpomíná bývalá tajemnice městského úřadu Marie Horčičková. Náklady na celý projekt přesahovaly polovinu ročního rozpočtu města se čtyřmi tisíci obyvateli. V Kamenickém Šenově se do něj mohli pustit jen díky podpoře nadace Proměny, která pokryla 90 procent nákladů. „Bez velkorysé podpory nadace Proměny by parky nebyly,“ dodala Marie Horčičková.
„Jsem přesvědčen, že nedílnou součástí podnikatelské kultury, kterou se řídím, je i společenská odpovědnost. Je dle mého názoru správné, pokud úspěšní podnikatelé část svých zisků investují k dobru a ve prospěch ostatních,“ říká podnikatel Karel Komárek, vlastník společnosti KKCG.
„Mnohé ze společností skupiny KKCG se zaměřují na těžbu surovin z přírody. Věřím, že je třeba z přírody nejen brát, ale stejným dílem jí i dávat. Také proto jsem se rozhodl založit nadaci Proměny a skrze ni podporovat jedinečné projekty. Záměrem je navázat na tradici krásných městských parků, kvalitního urbanismu a krajinné architektury, která byla v minulosti přerušena,“ dodává Karel Komárek. Podle jeho slov po roce 1989 sice vznikla v Česku řada nadací, žádná se ale cíleně a v takové míře nevěnovala této problematice. „Nadace Proměny tak má zcela výjimečné a nenahraditelné místo mezi českými nadacemi,“ uzavírá Komárek.
Kromě vybudování dvou parků v Kamenickém Šenově podpořila nadace také kompletní obnovu parku Alejka v Broumově, v přípravě je pak projekt revitalizace říčního Ostrova Santos v Sušici a nejnověji obnova parku Jiráskovy sady v Litoměřicích.
Speciál: Finanční nadace
Nadace ČEZ
Nadace ČEZ: Aby na hřištích nehrozily úrazy
Bohdana Horáčková: Téměř každý desátý úraz se dětem stane na hřišti
Nadace OKD
Nadace OKD: Aby děti nezůstaly na ulici
Blanka Novotná: Na Ostravsku je živobytí těžší, proto pomáháme
Nadace J&T
Nadační fond J&T: Útočiště pro ženy ohrožené násilím
Marie Oktábcová: Na nákup drahých zdravotnických přístrojů stát nestačí
Nadace Proměny
Nadace Proměny: Vrací do měst krásné parky
Gabriela Navrátilová: Péče o veřejné prostory je v Česku stále opomíjená
Nadace Vodafone
Nadace Vodafone: Senioři nemusí skončit v ústavu
Inga Kaškelyte: Pro neziskovky chtějí pracovat stovky manažerů
Nadace České spořitelny
ČS: Naše nejstarší charitativní spolupráce trvá již od roku 1988
- *Nadace O2 Nadace O2: Pomáhá dětem v nejtěžších chvílích Jiří Šuchman: Senioři zatím stojí stranou zájmu velké části společnosti Nadace Komerční banky Nadace Jistota: nechtěné děti zachraňují babyboxy Jaroslav Říšský: „Velkokapacitní zámky“ nejsou pro děti dobrým řešením Nadační fond Dalkia Nadační fond Dalkia: pomáhá oživit poctivé řemeslo Helena Gižová: Podporujeme podnikatelského ducha v regionech Nadace Preciosa**