Asistence seniorům, kteří potřebují pomoc, ale i projekt, který umožní špičkovým manažerům na rok působit ve vybrané neziskové organizaci, to jsou aktivity Nadace Vodafone.
Foto: Vodafone
Mnozí senioři, kteří se již obtížně pohybují, nebo u nich hrozí riziko náhlého zhoršení jejich zdravotních obtíží, musí přijmout neradostné rozhodnutí.
Aby nezůstali doma sami bez pomoci, musí se přestěhovat do domova důchodců nebo dlouhodobě pobývat v nemocnici. Díky novému systému Senior Inspect by se však i starší lidé s obtížemi mohli pobytu v ústavech zcela vyhnout, nebo ho alespoň oddálit o několik let.
„Úkolem systému je snímat základní, popřípadě rozšířenou sadu veličin charakterizujících stav seniora. Veškerá data jsou 24 hodin denně a sedm dní v týdnu předávána do dohledového centra, které podle potřeby kontaktuje klienta telefonicky, upozorní rodinu nebo přivolá záchrannou službu.“ popsal systém Jan Mužík ze společnosti Clevertech, která novou pomůcku vyvíjí společně s 1. Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy a občanským sdružením Život 90.
Senior je vybaven malým snímačem, který kromě informací o zdravotním stavu určí přesně jeho polohu, ať už doma nebo mimo domov.
„Služba je vhodná jak pro aktivní seniory, tak pro seniory s rizikem závažnějších zdravotních komplikací. Senior Inspect napomáhá seniorům prožít bohaté a kvalitní stáří po boku rodiny,“ říká Robert Pitrák z občanského sdružení Život 90. „V případě krizové situace uživatel se pouhým zmačknutím tísňového tlačítka dovolá pomoci skrze hlasovou komunikaci, kdy se spojí s operátorkou dispečinku tísňové péče,“ dodal.
Projekt podpořila Nadace Vodafone. „Vodafone je tvořen lidmi, pro něž je důležité měnit věci k lepšímu. Prostřednictvím Nadace Vodafone můžeme podporovat lokální aktivity a prospívat místním komunitám,“ řekla Profitu generální ředitelka českého Vodafone Muriel Anton.
Projekt Senior Inspect není jediným, který Nadace Vodafone podporuje. Podílela se například na spuštění výukového videoportálu, který chrání mladé před dluhy. Podporuje také takzvané nízkoprahové kluby, pro děti a mládež ohrožené sociálně-patologickými jevy. Originální je také projekt rok jinak, v jehož rámci umožňuje Nadace Vodafone špičkovým manažerům rok pracovat pro vybranou neziskovou organizaci při zachování současných příjmů.
Speciál: Finanční nadace
Nadace ČEZ
Nadace ČEZ: Aby na hřištích nehrozily úrazy
Bohdana Horáčková: Téměř každý desátý úraz se dětem stane na hřišti
Nadace OKD
Nadace OKD: Aby děti nezůstaly na ulici
Blanka Novotná: Na Ostravsku je živobytí těžší, proto pomáháme
Nadace J&T
Nadační fond J&T: Útočiště pro ženy ohrožené násilím
Marie Oktábcová: Na nákup drahých zdravotnických přístrojů stát nestačí
Nadace Proměny
Nadace Proměny: Vrací do měst krásné parky
Gabriela Navrátilová: Péče o veřejné prostory je v Česku stále opomíjená
Nadace Vodafone
Nadace Vodafone: Senioři nemusí skončit v ústavu
Inga Kaškelyte: Pro neziskovky chtějí pracovat stovky manažerů
Nadace České spořitelny
ČS: Naše nejstarší charitativní spolupráce trvá již od roku 1988
- *Nadace O2 Nadace O2: Pomáhá dětem v nejtěžších chvílích Jiří Šuchman: Senioři zatím stojí stranou zájmu velké části společnosti Nadace Komerční banky Nadace Jistota: nechtěné děti zachraňují babyboxy Jaroslav Říšský: „Velkokapacitní zámky“ nejsou pro děti dobrým řešením Nadační fond Dalkia Nadační fond Dalkia: pomáhá oživit poctivé řemeslo Helena Gižová: Podporujem e podnikatelského ducha v regionech Nadace Preciosa**