Menu Zavřít

Nadační fond J&T: Útočiště pro ženy ohrožení násilím

14. 2. 2011
Autor: profit

Banka J&T založila nadaci v okamžiku, kdy už jí nestačilo pouze dávat peníze neziskovým organizacím.

Foto: J&T

Irině bylo jedenatřicet let, utekla se synem od manžela a tchána. „Bolelo mě tělo i duše, ale domů do Běloruska jsem se vracet nechtěla. Česky umím, mám státnice z angličtiny a ruštiny, chtěla bych tu zůstat,“ vzpomíná Irina (jméno redakce zaměnila).

Útočiště našla v azylovém domě s utajenou adresou, který provozuje občanské sdružení Magdalenium. Jeho pracovníci poskytli týrané ženě podporu, psychickou i právní pomoc. Nakonec se jí podařilo sehnat zaměstnání, učí ve škole, i vlastní podnájem.

Doufám, že pracovníky Magdalenia již budu kontaktovat jen s přáním k Vánocům a již nikdy v krizové situaci, plná modřin a ponížená, jako před pěti lety,“ dodává Irina.

Podobných zařízení v Česku není příliš mnoho. S odtabuizováním tématu domácího násilí jsou však stále potřebnější. „Cílem projektu není pouhé ubytování žen v momentě, kdy se nacházejí po vlastním fyzickém napadení či se rozhodnou po dlouhodobém cyklu domácího násilí svou situaci řešit. Filosofií občanského sdružení Magdalenium je zprostředkování komplexní pomoci, kterou potřebuje k tomu, aby získala reálný pohled na to, čím prošla, a byla schopna svou situaci řešit,“ říká Lenka Hýbnerová, koordinátorka projektů sdružení Magdalenium.

Utajený azylový dům dlouhodobě podporuje Nadační fond J&T. „Pokud má člověk možnosti pomáhat druhým a dělá to, považujeme to za správné – víc není třeba vysvětlovat,“ říká k důvodům založení fondu předsedkyně jeho správní rady Gabriela Lachoutová.

„Nadační fond (v Česku) a Nadácii (na Slovensku) jsme založili ve chvíli, kdy jsme nabyli pocit, že darováni peněz neziskovým organizacím nevnímáme jako dostatečně transparentní a nejsme schopni jejich přerozdělování jakkoliv ovlivnit. Proto nadační fond má svoje pravidla a velký důraz klademe na výběr žadatelů, ke kterým ve většině případů jedou pracovnice našeho fondu na návštěvu a po nějakém čase i na kontrolu,“dodává.

Kromě azylového domu podporuje například také zvířecí útulky, přispěl na výstavbu Hospice Dobrého pastýře v Čerčanech, podporuje náhradní rodinnou péči a další projekty.

Speciál: Finanční nadace

Nadace ČEZ

Nadace ČEZ: Aby na hřištích nehrozily úrazy

Bohdana Horáčková: Téměř každý desátý úraz se dětem stane na hřišti

Nadace OKD

Nadace OKD: Aby děti nezůstaly na ulici

Blanka Novotná: Na Ostravsku je živobytí těžší, proto pomáháme

Nadace J&T

Nadační fond J&T: Útočiště pro ženy ohrožené násilím

Marie Oktábcová: Na nákup drahých zdravotnických přístrojů stát nestačí

Nadace Proměny

Nadace Proměny: Vrací do měst krásné parky

Gabriela Navrátilová: Péče o veřejné prostory je v Česku stále opomíjená

Nadace Vodafone

Nadace Vodafone: Senioři nemusí skončit v ústavu

Inga Kaškelyte: Pro neziskovky chtějí pracovat stovky manažerů

Nadace České spořitelny

Aby drogy neznamenaly konec

ČS: Naše nejstarší charitativní spolupráce trvá již od roku 1988

bitcoin_skoleni

Nadace Preciosa: Aby české sklo zůstalo krásné

Ivo Schötta: Tvůrčí a výtvarná činnost dětí je nám blízká

  • Našli jste v článku chybu?