Nový ministr bude muset řešit nedostatek peněz ve zdravotních pojišťovnách
Ministerstvo zdravotnictví patří sice se svým rozpočtem ve výši necelých osmi miliard korun spíše mezi menší úřady, jeho význam to však nesnižuje. Zdravotními pojišťovnami, jimž vydává ministerstvo licenci k podnikání, totiž ročně proteče víc než dvě stě miliard korun. Už jen proto nebude povolební vyjednávání expertů stran na zdravotnictví jednoduché.
Hlavní cíl
Naznačila to i první schůzka, která se uskutečnila minulé úterý a nepřinesla žádné konkrétní závěry. „Nastínili jsme si témata a stanovili hlavní cíl. Tím je, že české zdravotnictví musí být reformováno tak, aby se nezadlužovalo, rozvíjelo a bylo finančně udržitelné. A měl by být zachován systém veřejného zdravotního pojištění,“ shrnul výsledky exministr zdravotnictví Tomáš Julínek, vyjednávač za ODS. Jedním z nejdůležitějších a zároveň nejobtížnějších úkolů bude vymezit standard zdravotní péče hrazené ze základního zdravotního pojištění. O potřebě stanovit standard volají už mnoho let odborníci bez ohledu na politickou příslušnost. Kromě stomatologie se jej však dosud v žádném oboru definovat nepodařilo. Věci veřejné (VV) jako jediná strana z případné koaliční trojky požadují, aby úhradu základní péče zprostředkovávala jediná státní pojišťovna, která bude efektivně hospodařit pod ministerstvem zdravotnictví. Zbylé pojišťovny, kterých je v současné době včetně VZP devět, by poskytovaly pouze připojištění pro nadstandard.
Stálý zájem
Právě otázka počtu zdravotních pojišťoven a jejich postavení v systému bude dalším klíčovým bodem jednání. Nová vláda bude muset řešit i jejich financování, neboť dle aktuálních odhadů dojdou některým pojišťovnám na přelomu letošního a příštího roku miliardové přebytky našetřené během posledních tří let. V úvahu připadá zvýšení plateb za lidi, za které pojištění platí stát. To by vytvořilo tlak na výdaje státního rozpočtu. O možném přílivu peněz do zdravotnictví se však na povolební expertní schůzce zatím údajně nehovořilo. „Dohodli jsme se na pilíři, že všechny návrhy a změny budeme poměřovat tím, zda směřují k ekonomické stabilizaci, nebo naopak,“ uvedl pouze další vyjednávač za ODS Marek Šnajdr. Živá diskuse bude zřejmě i o regulačních poplatcích, které zamýšlejí VV zrušit, a naopak ODS a TOP 09 zachovat. Průměrná doba přežití ministra zdravotnictví ve funkci je sice za dobu existence samostatné České republiky pouhých čtrnáct měsíců, ale o tento post je stále zájem. Neodmítl by jej dle vlastního vyjádření ani například dosavadní náměstek resortu Šnajdr. Jako o dalších kandidátech se hovoří o exministrovi Julínkovi, Borisovi Šťastném, Milanu Cabrnochovi a Daniele Filipiové z ODS. Kandidátem VV je Martin Jan Stránský a TOP 09 Vladimír Pavelka a Leoš Heger.