Menu Zavřít

Najdi korupčníka, frajere!

3. 9. 2007
Autor: Euro.cz

Představte si následující situaci. Vaše dítě chodí do místní státní školy, v níž nové lavice. Proč byste nepřispěli, když tam chodí vaše ratolest. Od příštího roku si to ale dvakrát rozmyslíte. Proč? Protože se zároveň ucházíte o veřejnou zakázku na opravu místní kanalizační sítě.

Představte si následující situaci. Vaše dítě chodí do místní státní školy, v níž nové lavice. Proč byste nepřispěli, když tam chodí vaše ratolest.

Od příštího roku si to ale dvakrát rozmyslíte. Proč? Protože se zároveň ucházíte o veřejnou zakázku na opravu místní kanalizační sítě.

A jestli poslanci schválí navrženou novelu zákona o správě daní a poplatků, kterou se prolamuje mlčenlivost v případech korupce, a o které píšeme na straně 30? Pak může kdejakého horlivého kontrolora finančního úřadu napadnout, že mezi vaší pomocí škole a následnou výhrou ve veřejné soutěži může být spojitost. Vysvětlujte pak třeba i několik let, že příčina byla pouze v třísce zapíchnuté do pozadí vašeho drobečka.

Boj s korupcí by měl být pochopitelně v zájmu pozornosti každé zodpovědné vlády. V zemi, kde dálnice staví dvě, tři firmy, a jejich cena je trojnásobná proti průměru Unie (a každého to nechává chladným), však podobné opatření působí směšně. Skutečně jsou politici tak naivní či hloupí, aby si mysleli, že daňový poplatník v roli korupčníka uvede úplatek jako výdajovou položku, aby případné kontrole co nejvíce usnadnil práci? To snad ne.

Celé opatření tak bude sloužit jenom k další buzeraci podnikatelů. A k tomu, aby si paranoidní kontroloři z berňáků mohli honit triko. O tom, že celé je to nějaké vachrlaté, svědčí i skutečnost, že pracovníci finančních úřadů mají od ministerstva dostat jakousi chytrou kuchařku. Podle té by měli korupci zjišťovat. Na skutečné zefektivnění boje proti úplatkům bude mít toto opatření vliv minimální.

Na druhé straně je třeba říci, že budoucnost celého návrhu je i přes schválení vládou nejistá. Onen fiktivní dar se totiž nemusí týkat jenom škol či jiných bohulibých zařízení, ale například i darů politickým stranám.

bitcoin_skoleni

Každý podnikatel si tak napříště rozmyslí, aby politikům nějakou tu kačku šoupl, aby ho pak za to popotahoval berňák. Zvláště když bude chtít nějakou tu státní dotaci či veřejnou zakázku. Že by se tak chtěli politici připravit o významnou část svých příjmů? O tom se dá úspěšně pochybovat.

Skutečně jsou politici tak naivní či hloupí?

  • Našli jste v článku chybu?