Menu Zavřít

Nákupy za 250 miliard. Firemních akvizic v Česku loni přibylo o 56 procent

15. 3. 2017
Autor: Michael Tomeš

Objem nákupů a prodejů firem loni v Česku činil 9,9 miliardy dolarů (zhruba 251 miliard korun), což je meziroční růst o 38 procent. Investoři uskutečnili 288 transakcí, což je meziročně o 56 procent více. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila poradenská firma EY. V regionu střední a jihovýchodní Evropy se Česká republika dostala v objemu transakcí na druhou příčku za Polsko a před Turecko. V počtu transakcí je Česko jedničkou regionu.

Mezi důvody loňského vývoje patří podle vedoucího oddělení fúzí a akvizic EY v České republice Štěpána Fliegera silný zájem čínských i japonských společností o české firmy, dobrá ekonomická situace firem a dostupné financování podpořené slabou českou korunou. „Nejatraktivnějším oborem z hlediska počtu transakcí byly v ČR informační technologie,“ uvedl.

Česko je ze zemí střední a jihovýchodní Evropy druhým největším trhem za Polskem (11,6 miliardy dolarů) a před Tureckem (7,3 miliardy dolarů). Celkově trh fúzí a akvizic v regionu loni klesl o devět procent na 1165 transakcí. V případě objemu trh naopak stoupl o 11 procent na 47,7 miliardy dolarů. Největší transakcí v regionu byla akvizice středoevropských pivovarů společnosti Anheuser-Busch InBev japonským holdingem Asahi Group v hodnotě 7,8 miliardy dolarů.

Top 10 největších loňských transakcí v Česku
Cílová společnost Stát Kupující Stát Hodnota transakce v miliardách dolarů
1 EP Infrastructure, a.s. (31 %) Česko Macquarie Austrálie 1648
2 AVG Technologies N.V. (100 %) Nizozemsko AVAST Software s.r.o. Česko 1365
3 Florentinum (100 %) Česko CEFC China Energy Co. Čína 301
4 TSS Cargo a.s. (80 %) Česko CEFC China Energy Co. Čína 269
5 Sonnen GmbH (n.a) Německo Envision Energy Ltd, China eCapital Corporation, Inven Capital; GE Ventures, SET Ventures Čína, Česko, USA, Nizozemsko 85
6 INVIA.cz a.s. (90 %) Česko Rockaway Travel SE Česko 85
7 Pražská teplárenská LPZ a.s. (100 %) Česko Veolia Energie ČR, a.s. Česko 80
8 CPI Hotels and Hotel Lucemburská (100 %) Česko CPI Property Group Česko 45
9 NetBrokers holding, a.s. (50,01 %) Česko Bauer Media Group Německo 39
10 Travel Service, a.s. (39,92 %) Česko CEFC China Energy Co. Čína 34

Zdroj: EY M&A Barometr 2016

Nejvýznamnější podíl na objemu českých transakcí měly tradičně investice domácích investorů v rámci České republiky, následovány investicemi směřujícími do Česka ze zahraničí. „Ve srovnání s rokem 2015 narostl počet domácích transakcí o 121 procent, zároveň však došlo k poklesu investic českých subjektů do zahraničí o 32 procent. Do značné míry jde o důsledek oslabené české koruny, která znevýhodňuje nakupování podniků v zahraničí a naopak,“ uvedl senior konzultant pro fúze a akvizice EY v České republice Michal Hrmo.


Majitelé si při prodejích firem kryjí záda. Přečtěte si více:

 Ilustrační foto


Nejatraktivnějšími obory z pohledu počtu transakcí byly v Česku informační technologie, stavebnictví a finanční služby. Naopak výrazně klesající transakční aktivita byla patrná v telekomunikacích, médiích a v potravinářství.

Nejaktivnějším investorem byl loni průmyslový holding Czechoslovak Group, který uskutečnil šest transakcí. Získal například firmy Avia a Prim. Druhým nejaktivnějším hráčem byla čínská skupina CEFC se pěti transakcemi. Pokračovala tak v investiční aktivitě z loňského roku. Loni koupila například kancelářskou budovu Florentinum a kapitálově vstoupila do jedné z největších česko-slovenských investičních společností J&T Finance Group.

MM25_AI

Největší transakcí loňského roku v České republice se zveřejněnou hodnotou byla koupě 30 procent energetické EP Infrastructure za zhruba 1,7 miliardy dolarů australskou společností Macquarie. Dalším z obchodů roku byla fúze světových antivirových gigantů AVAST a AVG za zhruba 1,4 miliardy dolarů.

Dále čtěte:

Nizozemské holdingy české podnikatele už netáhnou

Hodnota fúzí a akvizic letos dosáhla 93 bilionů

Tržby letos porostou, myslí si 8 z 10 šéfů českých firem


  • Našli jste v článku chybu?