Čeští studenti designu v rámci přeshraničního projektu „Integrace bez hranic“ vymýšleli výrobky, které by mohli vyrábět lidé v chráněných dílnách v Německu. Ze spolupráce vznikla řada zajímavých kousků, které snad najdou uplatnění i u nás. Představíme si ty nejúspěšnější.
Foto: Aleš Tvrdý
Projektu se účastnili studenti designu z Fakulty umění a designu UniverzityJ. E. Purkyně v Ústí nad Labem a německý partner, který provozuje chráněné dílny Hohwaldwerkstätten Neustat. Ty zaměstnávají zejména osoby s mentálním postižením. Studenti měli za úkol vymyslet a vyvinout postup výroby nového produktu v chráněných dílnách. Výrobek se měl týkat oblasti dům, zahrada a péče o dům. K použití měli keramiku, dřevo a kov. S ohledem na to, kdo bude výrobky zpracovávat, měl být výrobní postup jednoduchý. Výsledky práce studentů pak posoudila česko-německá komise. Ta nakonec rozhodla ve prospěch trojice Tatiana Jalputa, Aleš Tvrdý a Kateřina Kučerová.
Hravé kostky
Nejvíc se porotě líbil návrh Tatiany Jalputy, která využila do variabilního schématu pojmenovaného Quadro dřevěné kostky. Základem je 73 kostek o velikosti 5 × 5 centimetrů a překližková deska o hraně 36 centimetrů. Deska může sloužit jako základna pro stavbu kostek nebo také jako deska stolu, k níž se komponenty připojí jako jeho nohy. Stejně tak lze kostky použít samostatně, zcela podle fantazie uživatele. Ke spojení slouží kolíky a také díry v jednotlivých dílech. Barevné odlišení mohou děti využít k rozvíjení fantazie i stavbě mozaikových sestav.
Police na hraní
Porotu zaujal i návrh úložného prostoru Giuseppe autora Aleše Tvrdého. Jde o sestavu čtyř samostatných kontejnerů lichoběžníkového tvaru, které se zužují a navazují na sebe. Pokud na sebe postavíte všechny části ve správném pořadí, tvoří jednu rovinu, a tím i kompaktní objekt. Giuseppe tak lze využít jako zajímavě řešený úložný prostor. Kromě toho jsou jednotlivé rozložené kusy příjemné i na sezení. Mohou se tak rázem stát součástí dětské hry. Právě pro děti je totiž tento výrobek primárně určen.
Autor myslel i na bezpečnost nejmenších, proto mají jednotlivé komponenty na spodní i vrchní části naklížené svlakové drážky. V rozloženém stavu slouží jako základna, ve složeném pak brání nechtěnému rozložení kompletu. Pro snadnou manipulaci jsou v jednotlivých dílech otvory. Ani děti tak nebudou mít problém s díly manipulovat.
Něco pro kutily
Kateřina Kučerová navrhla pro chráněnou dílnu Stoolbox, který zahrnuje stoličku a box na nářadí. Možnost sednout si při práci uvítá nejeden kutil, a pokud si navíc nebude muset nosit stoličku, bude o to spokojenější. Vrchní vrstva bedny, která slouží jako stolička, zároveň kryje nářadí. V době, kdy ho kutil nepotřebuje, se tak na něj nepráší. Navíc se nevysype třeba při prudké jízdě v autě. K zajištění vrchní části krabice slouží aretační kolík. Dřevěné kolíčky drží také všechny díly Stoolboxu při sobě. Na nošení pak postačí poutko z barevného popruhu.
Prakticky je vyřešeno i zabalení celého produktu. Bednu na nářadí stačí dát do papírové krabice, ve které bude ve víku díra na poutko bedny.