Po krachu jednání o sjednocení Kypru se napětí ve východním Středomoří ještě stupňuje. Přiživuje ho spor o energetické rezervy. Turecko varovalo řeckou část ostrova, aby se vyvarovala těžby zásob, které podle něj patří oběma stranám. Na plánované vrtání francouzské společnosti Total si připravilo v oblasti vlastní vojenské cvičení.
Jednání o sjednocení etnicky rozděleného Kypru skončila minulý pátek v časných ranních hodinách neúspěchem. Závěr vyjednávání prý doprovázel křik a výhrůžky. Jedním z důvodů krachu dohody prý bylo odmítnutí požadavku na stažení vojáků z turecké strany.
Vyhrocené vztahy se promítly do dalších příkrých vyjádření. Turecký premiér Binali Yildirim na energetické konferenci v Istanbulu vyzval kyperské Řeky, aby ustoupili od „jednostranných kroků“. Narážel tak na plány tamní mezinárodně uznané vlády prozkoumat možnosti těžby v okolí ostrova. „Chtěli bychom znovu připomenout, že zásoby uhlovodíků patří oběma stranám,“ uvedl Yildirim.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan byl ještě striktnější. „Nemůžeme se smířit s tím, že se některé energetické společnosti chtějí stát součástí plánů kyperských Řeků. Chtěl bych jim připomenout, že mohou přijít o přátelství Turecka,“ varoval.
Přečtěte si, jak Rusové využívají Kypr pro získání občanství
Kde vyperou Rusové i sami sebe. Na Kypru dostanou po půl roce občanství
Erdogan svým vyjádřením mířil například na francouzskou společnost Total, která už k břehům Kypru vyslala loď West Capella s cílem těžit zemní plyn. Šéf průzkumu a produkce společnosti Arnaud Breuillac uvedl, že Total nemá z možného znepřátelení si Turecka žádné obavy.
V době, kdy se v úterý loď Totalu blížila do výlučné ekonomické zóny Kypru, provádělo Turecko u ostrova vojenská cvičení námořnictva a letectva. Podle kyperských médií je přitom nahlásilo jen den předem. Nároky kyperské vlády mezitím podpořili Američané.
Licence na průzkum a hledání energetických zdrojů získaly kromě Totalu ještě italská společnost Eni a korejská Kogas.
Dále čtěte: