Vlastníci si vjeli do vlasů, redakce je na nohou. Český podnikatel Daniel Křetínský chce očividně zvýšit svůj majetkový podíl ve světově známém listě Le Monde, uvedl v pátek na svém webu německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) v článku o plánech českého miliardáře.
Stejně jako i jiné noviny, ani Le Monde nechce o vnitřních problémech příliš informovat, uvádí německý list. Ve čtvrtek pařížský deník otiskl článek, který začal slovy „Napětí stoupá“. Jde o roztržku mezi hlavními podílníky, kterými jsou podnikatel v telekomunikacích Xavier Niel a bankéř Matthieu Pigasse. Deník koupili spolu s Pierrem Bergéem, a když ten zemřel, převzali jeho podíl. Noviny si vedou dobře, mají asi 200 tisíc online předplatitelů, konstatuje FAZ.
Trio Niel, Pigasse a Bergé rovněž koupilo kdysi levicový magazín Le Nouvel Observateur, který nejspíš zachránili, pokračuje list. Pigasse vložil své podíly v obou listech do společnosti Le Nouveau Monde (LNM), v níž 49 procent patří Křetínskému. Protože je ale český podnikatel v LNM menšinovým vlastníkem, Niel se s ním odmítá bavit. Ochoten je jen v případě, že Křetínský podepíše dohodu, která majitelům zabrání získat kontrolu nad listem proti vůli redakce. Křetínského vydávají za „zlého Čecha“.
Český byznys žije: tuzemské firmy skupují domácí magnáti i velcí zahraniční hráči
Ve čtvrtek Le Monde nadepsal svůj článek „Křetínský a Pigasse chtějí zvýšit své podíly“, upozorňuje FAZ. Jednají se španělským listem El País, který má v Le Monde menšinový podíl. Chtějí ho odkoupit za naprosto přemrštěnou cenu 20 milionů eur, což Niel označuje za „agresi“.
Křetínský, píše Le Monde, koupil ve Francii dvě uhelné elektrárny a „zlí Češi“ se prý chystají k realitním spekulacím. Noviny se budou koncem roku stěhovat a prodávat svou nynější budovu, jejíž cena se odhaduje na více než 300 milionů eur (7,7 miliardy korun). „Mocenský boj pokračuje,“ cituje Franfurter Allgemeine Zeitung z článku francouzského deníku.
Přečtěte si také:
Křetínský dokončuje podmínky financování akvizice německého Metra, píše Reuters
Převzetí Metra aneb Jak česko-slovenští dravci nahrazují německou podnikatelskou dynastii
Kdo chce být miliardář. V Česku rostou nové úspěšné investiční skupiny
Německá síť Metro, o kterou usiluje Křetínský, odchází z Číny