PRAVÉ HOŘICKÉ TRUBIČKY Hořické trubičky vyrábí v současnosti hned několik firem. Ovšem ty „pravé trubičky“ v obchodě nekoupíte už více než 30 let. Jejich znovuzrození nyní chystá společnost Pravé hořické trubičky. Snad každý se alespoň jednou v životě zakousl do křupavé stočené trubičky s krémovou náplní - hořické trubičky.
PRAVÉ HOŘICKÉ TRUBIČKY Hořické trubičky vyrábí v současnosti hned několik firem. Ovšem ty „pravé trubičky“ v obchodě nekoupíte už více než 30 let. Jejich znovuzrození nyní chystá společnost Pravé hořické trubičky.
Snad každý se alespoň jednou v životě zakousl do křupavé stočené trubičky s krémovou náplní - hořické trubičky. Málokdo si však již vybaví původní podobu pamlsku, který se vyráběl téměř 200 let. Před třiceti roky klasické trubičky zmizely z trhu.
Společnost Pravé hořické trubičky však hodlá starodávnou recepturu opět oživit. „Připravujeme sérii exkluzivních výrobků ve speciálním krabicovém balení s několika příchutěmi podle původní recepturty, sypané cukrem mezi závity oplatek s tuhou náplní,“ prozrazuje obchodní ředitel firmy Jaromír Topolský. „Po nezbytných investicích do technologií počítáme se zahájením výroby tradičních trubiček během března,“ dodává výrobní ředitel Václav Klůz.
ŘETĚZCE NÁS ŠIKANOVAT NEBUDOU
Staronové trubičky by se měly prodávat přes sítě obchodních řetězců. „Nenecháme se však přitlačit ke zdi. V případě neúnosných požadavků klidně určitou dobu počkáme a budeme prodávat po vlastní ose,“ říká rezolutně spolumajitel firmy Dušan Šeps. Obchodníci by si podle něj měli uvědomit, že jde do značné míry o náročnou ruční práci, a ta něco stojí.
Téměř celá produkce hořických trubiček zatím končí na pultech tuzemských obchodů. Podnik se však rozhlíží po lákavých evropských trzích. „Zahraničí je pro nás pole neorané. Půjdeme tam však, až získáme patentní právo na ochranu označení místa původu, abychom se vyhnuli případným plagiátům,“ vysvětluje Klůz.
O ochrannou známku, která zatím platí pouze v Česku, usiluje sedm firem, které založily Sdružení výrobců hořických trubiček. „Hořické trubičky“ by tak v rámci celé Evropské unie mohli vyrábět pouze členové tohoto sdružení.
ZAČALO TO U KUCHAŘE
A jak se tento unikátní recept dostal zrovna do malého východočeského města? Podle oficiálně šířené legendy jej sem „zanesl“ osobní kuchař samotného Napoleona, který se v zuboženém stavu vracel spolu se stejně vyhladovělými kumpány z prohraného ruského tažení. Místní obyvatelé se jich měli ujmout a na oplátku získat postup výroby oblíbené laskominy francouzských králů. Budoucnost ukázala, že šlo skutečně o „královskou“ odměnu.
Po druhé světové válce výroba postupně přešla pod národní podnik Jitřenka. Po listopadové revoluci ovšem vzniklo několik desítek subjektů. „Vyrábět začal každý, kdo měl pekařské kleště,“ vzpomíná Klůz. Postupem času se jejich počet ustálil na sedmi až osmi. „Jsme sice konkurenti, ale v rámci našeho sdružení společně prosazujeme například patentní práva,“ vysvětluje.
ŠEDESÁT TISÍC ZA DEN V rodině Klůzových se výroba trubiček předává po čtyři generace a současná garnitura ji převzala do svých rukou v roce 1975. Malo výroba se dostala pouze k omezenému počtu zákazníků. Počátkem 90. let dosahovala denní produkce tří tisíc kusů. Rozjezd výroby ve větším si vyžádal milionové investice. „Po přenesení výroby do nových prostor jsme museli postup upravit kvůli jinému složení vody. S trochou nadsázky lze říci, že voda dělá nejenom pivo, ale též naše oplatky,“ říká Klůz. V roce 2000 do společnosti kapitálově vstoupila firma Exver Food. Podnik nyní zaměstnává 60 lidí a každý den projde rukama pracovnic na 60 tisíc trubiček. MNOHO KOHOUTŮ NA SMETIŠTI**
Výrobou trubiček se na Hořicku zabývá několik firem. Kromě společnosti Pravé hořické trubičky jsou to například Strix, Petráčkovy hořické trubičky nebo Uni Roll a Jánka.