Národní sportovní agenturu, která postupně převezme od ministerstva školství agendu státní politiky ve sportu, povede poslanec ANO a bývalý hokejový brankář Milan Hnilička. Na dnešním zasedání to schválil kabinet Andreje Babiše. Agentura vznikla k letošnímu 1. srpnu, od roku 2021 bude rozdělovat peníze z dotačních programů pro sportovce.
O vzniku agentury rozhodla novela zákona, kterou začátkem července podepsal prezident Miloš Zeman. Prosadila ji vládní koalice ve Sněmovně s pomocí KSČM a KDU-ČSL přes veto Senátu. Hlavním úkolem agentury, která má mít 80 zaměstnanců, z nichž 30 převezme z ministerstva školství, je vytvoření nového systému státní podpory sportu.
Hnilička novinářům řekl, že si nominace váží. „Opět se ukázalo, že sport je pro tuto vládu velké téma,“ uvedl. Na jednání kabinetu se podle něj diskutovalo o tom, jak by agentura měla fungovat a jaké by měla mít priority. Chce začít pracovat hned, bude například hledat místo, kde bude agentura sídlit.
Ministerstvo školství bude letos vypisovat dotační programy na rok 2020, v příštím roce se bude o programy na rok 2021 starat už nová agentura, dodal Hnilička. „Mám představu o nějakém svém úzkém pracovním týmu, s kterým jsem pracoval především na tom zákoně a s kterým jsem řešil sport jako takový,“ uvedl.
Předsedu agentury jmenuje podle zákona vláda na návrh premiéra, mezi požadavky patří nejméně pětileté zkušenosti v řídicí funkci ve sportu. Bude mít stejný plat jako ministr, na rozdíl od požadavků na jiné představitele centrálních úřadů může být členem Parlamentu. Podle kritiků to může být v rozporu se zákonem o střetu zájmů a služebním zákonem. Šéf agentury má také možnost sám jmenovat dva místopředsedy a 15 členů Národní rady pro sport jako svého poradního orgánu.
Prospěje českému sportu vznik Národní sportovní agentury?
Jmenování Hniličky dnes uvítali zástupci České unie sportu. V tiskové zprávě uvedli, že ČUS dlouhodobě usiluje o vznik samostatného ministerstva pro sport, ale agenturu podporuje jako důležitý mezikrok. Za hlavní úkol agentury považuje posílení objemu peněz pro sport a dodržování Koncepce Sport 2025 a jejích akčních plánů, ve kterých se vláda zavázala mimo jiné třeba zlepšit systém vzdělávání odborníků na sport.
Nový úřad bude podle kritiků znamenat nárůst byrokracie a financování sportovních organizací nezlepší. Česká unie sportu naopak vytvoření agentury uvítala. Hnilička byl iniciátorem novely, podle odpůrců si zákon napsal sám pro sebe a bude mít rozsáhlé a nekontrolované pravomoci. Hnilička tuto kritiku v minulosti odmítl.
Dnes uvedl, že výtkami se zabýval při legislativním procesu. „Bavíme se o podpoře sportu a roli ústředního správního orgánu. Jestliže budeme mít 60 až 80 zaměstnanců v porovnání s ministerstvy, která se starají o svoje oblasti, tak si myslím, že je to maximálně efektivní,“ uvedl. Nemyslí si, že agentura bude pro stát drahá. „Nemůžeme zanedbat počet zaměstnanců, to sportovní prostředí dlouhodobě kritizovalo, protože kvůli nedostatku personálu docházelo ke zpoždění vyplácení dotačních programů,“ dodal.
Letos je v kapitole ministerstva školství na sport vyčleněno sedm miliard korun. Návrh rozpočtu na příští rok počítá zatím s poklesem o půl miliardy. Ministr školství Robert Plaga (ANO) usiluje o to, aby rozpočet na sport stoupl o miliardu.
Národní sportovní agentura |
---|
• Agentura má za úkol vypracovávat plány státní politiky ve sportu, poskytovat a kontrolovat využití finanční podpory sportu ze státního rozpočtu. Ty poplynou prostřednictvím agenturou vyhlašovaných programů na rozvoj a podporu sportu, turistiky a sportovní reprezentace. NSA má také organizovat antidopingový program nebo zajišťovat propagaci sportu. |
• Předsedu nové agentury jmenuje a odvolává vláda na návrh předsedy vlády. Funkční období předsedy, který má mít dva místopředsedy, je šest let, předseda může být jmenován opětovně. Předsedou agentury bude moci být osoba starší 30 let, která má nejméně pětileté zkušenosti v řídící funkci ve sportu. Šéf agentury má také možnost sám jmenovat dva místopředsedy a 15 členů Národní rady pro sport jako svého poradního orgánu. |
• Na rozdíl od požadavků na jiné představitele centrálních úřadů by předseda agentury mohl být členem Parlamentu. Podle kritiků to může být v rozporu se zákonem o střetu zájmů a služebním zákonem. S funkcí předsedy agentury ale není slučitelný výkon funkce člena řídícího, dozorčího nebo kontrolního orgánu podnikajících osob, výkon jakékoli funkce ve sportovní organizaci a výkon podnikatelské, poradenské nebo zprostředkovatelské činnosti a jiné výdělečné činnosti ve sportu, s výjimkou činnosti vědecké, publicistické nebo pedagogické. |
• Agentura bude mít částečně parametry samostatného ministerstva. Její předseda tak bude pobírat stejný plat jako ministr. NSA má mít osm desítek zaměstnanců, z nichž 30 převezme z ministerstva školství. Sídlo bude mít v Praze, Sněmovna v polovině března odmítla návrhy, aby agentura sídlila v Bruntále, Žďáru nad Sázavou nebo v Ostravě. |
• Jedním z důvodů vzniku NSA je skutečnost, že podle průzkumu České unie sportu nemá většina z téměř 7500 klubů a jednot peníze na činnost, na nábor dětí a na kvalifikované trenéry. Kvůli složitosti dotačních programů mají kluby navíc potíže s žádostmi o peníze. Velkým problémem jsou i sportoviště. Letos je v kapitole ministerstva školství na sport vyčleněno sedm miliard korun, což je o 1,5 miliardy korun víc než loni. Návrh rozpočtu na příští rok počítá zatím s poklesem o půl miliardy. Ministr školství Robert Plaga (ANO) usiluje o to, aby rozpočet na sport stoupl o miliardu. |
Dále čtěte:
České ragby dotáhnu na olympiádu
Miliony pro černé duše. Dotace na sport putují hlavně fotbalistům a hokejistům
Sokol musí odmítat zájemce o členství. Chybí mu trenéři i peníze na provoz