Ošetřovné
Ošetřovné (OČR) je jednou ze šesti dávek, které jsou vypláceny ze systému nemocenského pojištění. Do této kategorie dále spadá nemocenské, dlouhodobé ošetřovné, otcovská, peněžitá pomoc v mateřství a vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství. Lidově se pak ošetřovnému přezdívá „ošetřovačka“ nebo „paragraf na dítě“, protože nejčastěji OČR potřebují maminky s malými dětmi, které bývají často nemocné.
Mnozí lidé si tento systém pletou se zdravotním pojištěním, což je něco naprosto jiného. Nemocenské pojištění jsou totiž povinni platit pouze zaměstnanci, u státních pojištěnců se neplatí vůbec a u OSVČ je jeho úhrada na dobrovolnosti.
Kdo má nárok na ošetřovné?
Nárok na ošetřovné tudíž logicky získává zaměstnanec, který nemůže pracovat, protože potřebuje pečovat o nemocného člena domácnosti nebo zdravé dítě mladší 10 let, kterému byla zavřena škola (z důvodu pandemie COVID-19, neodkladných oprav ve škole nebo jiné nepředvídatelné události).
Na ošetřovné dosáhnete i v případech, že je vašemu potomkovi nařízena karanténa, případně když onemocní osoba (například druhý rodič), která se o něj měla starat. Ošetřovné ale může být vypláceno pouze zaměstnancům zaměstnaným na hlavní pracovní poměr (HPP), lidé zaměstnaní pouze na dohodu o provedení práce (DPP) nebo na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) na ni nárok nemají.
Ošetřovné pro OSVČ
Na klasické ošetřovné OSVČ bohužel nemají šanci v současné době dosáhnout, ani když si platí nemocenské pojištění. Jako alternativní řešení se ovšem nabízí dotační program MPO (Ministerstva průmyslu a obchodu), ze kterého jim může být vyplácena fixní částka 400 Kč na den.
Jaké jsou podmínky pro zisk ošetřovného?
Od roku 2022 zákon umožňuje rozšířit nárok na ošetřovné i na ty osoby, které s nemocným nežijí ve společné domácnosti. Posuzován tedy je výhradně váš vztah k nemocnému, nikoliv to, jestli spolu sdílíte domácnost. Konkrétně máte nárok na ošetřovné, pokud se budete starat o nemocné/zraněné:
- příbuzné v přímé rodové linii (děti, rodiče, prarodiče, vnoučata),
- sourozence (vlastní i nevlastní),
- manželku či manžela (registrovaného partnera či partnerku),
- rodiče manžela (manželky) či registrovaného partnera (partnerky),
- osobu žijící s vámi ve společné domácnosti (přítel či přítelkyně).
U osob bez příbuzenského vztahu platí podmínka, že musí mít shodné trvalé bydliště. U příbuzných toto pravidlo neplatí. V případě tzv. krátkodobého ošetřovného máte nárok pobírat příspěvek po dobu 9 dnů. U samoživitelů se jedná až o 16 dnů.
Ošetřovné na dítě
V případě, že rodiče dítěte mladšího 10 let nežijí ve stejné domácnosti, může nárok na ošetřovné uplatit matka i otec (bez ohledu na to, s kým dítě žije). Toto pravidlo platilo již v minulých letech ještě před schválením novely zákona o nemocenském pojištění.
Pokud potřebujete s dítětem zůstat doma z důvodu uzavření školy, je potřeba vyplnit speciální formulář „Žádost o ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření výchovného zařízení (školy)“, který škola vystaví ve dvou kopiích. Rodič pak musí ještě doplnit údaje do části B a formulář odevzdat svému zaměstnavateli.
Výpočet ošetřovného
Novela zákona z roku 2022 přinesla zvýšení příspěvku, ale pouze ve specifických situacích. Z původních 60 % vyměřovacího základu tak stouplo na 80 %. Šlo o změnu tzv. krizového ošetřovného souvisejícího především s karanténami z důvodu pandemie COVID-19. OČR tak bylo žadatelům vyplaceno i zpětně (od 1. 11. 2021 do 28. 2. 2022). Pro klasické „necovidové ošetřovné“ ale stále platí původních 60 %.
Výpočet ošetřovného se vždy provádí z průměrného denního příjmu za rozhodné období (standardně jde o 12 měsíců před daným měsícem, kdy vznikla potřeba péče o blízkou osobu). Na výpočet ošetřovného existují šikovné kalkulačky, do kterých stačí zadat redukovaný denní vyměřovací základ a počet dní, během kterých budete o blízkého pečovat.
Redukční hranice
Přemýšlíte, jaká bude skutečná výše ošetřovného? Na výpočet OČR se vztahují tzv. redukční hranice, s jejichž pomocí se pak vypočítává redukovaný denní vyměřovací základ:
- redukční hranice – do 1466 Kč, počítá se 90 %,
- redukční hranice – od 1466 do 2199 Kč, počítá se 60 %,
- redukční hranice – od 2199 do 4397 Kč, počítá se 30 %.
Kdo vyplácí OČR a kdy?
O tom, zda máte nárok na ošetřovné, rozhoduje příslušná OSSZ (podle toho, kde sídlí váš zaměstnavatel). Místní OSSZ spadá pod ČSSZ, ale konkrétně ČSSZ ošetřovné a váš nárok na něj neposuzuje. Pokud splníte veškeré podmínky pro zisk příspěvku, OSSZ vám již nebude posílat žádné rozhodnutí a rovnou vyplatí přiznanou částku.
Ošetřovné se vždy vyplácí nejpozději do jednoho měsíce po dni, kdy OSSZ obdržela formulář na ošetřovné. Formu výplaty si určujete sami – buď může přijít na účet, nebo ji doručí pošta v hotovosti. S penězi obdržíte zároveň i informaci o druhu dávky, denní výši příspěvku a další informace, na jejichž podkladě byla vypočítána a přiznána.
Provází ošetřování člena rodiny kontroly?
Na rozdíl od pracovní neschopnosti nejste během OČR limitováni žádnými vycházkami, tudíž se na vás nevztahují ani žádné kontroly. Sami totiž nemocní nejste, a naopak je žádoucí, abyste nemocnému došli na nákup, zařídili různé pochůzky nebo ho dovezli k lékaři. OSSZ by tedy na kontrolu chodit neměla.
Dlouhodobé ošetřovné
V případě dlouhodobé nemoci blízké osoby existuje od roku 2018 možnost dlouhodobého ošetřovného. Na něj získáte nárok, pokud bude váš příbuzný hospitalizován minimálně 4 dny v nemocnici (novinka, dříve bylo potřeba 7 dní), a poté bude potřebovat vaši každodenní pomoc po dobu minimálně 30 dní. U nevyléčitelně nemocných pacientů podmínka hospitalizace odpadá úplně.
Tento typ ošetřovného ale vyžaduje navíc souhlas ošetřovaného s tím, kdo se o něj bude starat. Výše dávky se pak vypočítává stejným způsobem jako v případě krátkodobého OČR. Tuto dávku můžete čerpat nejdéle po dobu 90 dní.