Když předminulý týden švýcarský finanční regulátor FINMA oznámil, že „nejmenovaný generální ředitel švýcarské banky dostal pokutu za vážný případ insider tradingu“, byla to jen další kapka do již tak hustého deště zlých zpráv.
Kritici tamních bankovních poměrů neopomněli připomenout, že právě benevolentní přístup regulátora, jenž sice provinilce trestá, ale až na výjimky jejich totožnost nezveřejňuje, přispívá kultuře neprůhlednosti, jíž švýcarské bankovnictví tradičně oplývá.
Úřad FINMA uvedl, že manažer používal k nezákonnému obchodování s akciemi konto, jež patřilo jeho manželce. Vzhledem k tomu, že v zemi působí na 250 bank, není známo, o kterou z nich se jedná.
Suma, již musel dotyčný vrátit, 732 tisíc švýcarských franků, však naznačuje, že nešlo o jednoho z velkých globálních hráčů.
Zkušený boss končí
Ti mají svých problémů dost. UBS, největší poskytovatel služeb wealth managementu na světě, pomalu vstupuje do období nenáviděné nejistoty, když se připravuje na odchod úspěšného generálního ředitele Sergia Ermottiho (viz infografika). Na jeho místo - Ermotti povede zajišťovnu Swiss Re - usedne Holanďan Ralph Hamers z ING. Cena akcií UBS zareagovala na zprávu o připravovaném říjnovém odchodu Ermottiho mírným poklesem.
Jedním z důvodů bylo, že Hamers nemá zkušenosti ani s investičním bankovnictvím (kde UBS ubírá plyn), ani s disciplínou wealth managementu, která se soustředí na poskytování komplexního servisu superbohatým podnikatelům a jež naopak je Ermottiho doménou.
Jestliže v případě UBS pociťují investoři nervozitu ohledně budoucnosti, v souvislosti s Credit Suisse si přejí především co nejrychleji zapomenout na nedávnou minulost V roce 2015 nastoupil do funkce generálního ředitele Tidjane Thiam, L jenž předtím šest let vedl britskou bankovní skupinu Prudential. Jeho úkolem bylo, podobně jako u konkurenta Ermottiho z UBS, vycouvat z rizikového investičního bankovnictví a soustředit se na wealth management. To také Thiam provedl (viz graf).
Jedním z faktorů úspěchu příslušné divize Credit Suisse v té době byla práce Iqbala Khana,talentovaného pákistánsko-švýcarského bankéře, jehož si do vedení vybral sám Thiam. Khan se během let (do Credit Suisse přišel v roce 2013, dva roky před svým novým šéfem) stal hvězdou první velikosti a očekával, že mu Credit Suisse po Thiamově odchodu nabídne nejvyšší funkci. Z obou mužů se stali konkurenti.
Tady se příběhy rozcházejí. Představenstvo Credit Suisse, složené drtivou většinou z domácích, se údajně dívalo na spor Pákistánce s černým občanem Pobřeží slonoviny skrz prsty z rasových důvodů (tvrdí Thiam). Tak či tak nechalo spor uzrát do nebývale dramatické podoby.
Alpská telenovela
Khan se přestěhoval na pobřeží Curyšského jezera, hned vedle Thiama. Jeho šéf nechal vysadit na své zahradě stromy, které Khanovi bránily ve výhledu na vodní plochu; podle vlastních slov nezáměrně, podle Khana zcela plánovaně. Na březnovém večírku u Khanů si oba muži vjeli do vlasů - fyzicky, ostatní hosté je museli do sebe odtrhnout.
Nedlouho poté, v červenci, Khan Credit Suisse opustil a zakotvil u UBS (zhruba ekvivalent sparťana, jenž rovnou přejde do Slavie). Protože byl oblíbený, Thiam se obával, že s sebou vezme i další kolegy, ačkoli mu to zakazovala smlouva. Nařídil proto - buď sám, nebo někdo z jeho podřízených - Khana sledovat soukromou detektivní agenturou.
Následoval další fyzický střet. Thiamovi lidé tvrdí, že Khan zaútočil na detektiva; Khan říká, že tři muži naopak pronásledovali jeho. Detaily možná ještě vyplavou na světlo, důležité však je, že představenstvo banky Thiama kvůli skandálu vyhodilo a na jeho místo dosadilo (přes odpor amerických akcionářů) Thomase Gottsteina.
Skutečnost, že Gottstein je bílý německý Švýcar, jen nahnala více vody na mlýn Thiamovy stížnosti stran údajného rasismu.
Nejistota a skandály se na počátku roku 2020 hodí finančním ústavům ještě méně než jindy. Do hubeného období nízkých úrokových sazeb, slabých marží a pomalého ekonomického růstu, na něž se evropské banky připravují, vstoupila Credit Suisse nohou mimořádně levou. •
Kdo míří kam v první lize evropského bankovnictví Deset špičkových bankéřů, kteří čerstvě změnili působiště (nebo tak učiní v nejbližší budoucnosti)
noel quinn Banka: HSBC Holdings Země: Velká Británie Tržní kapitalizace: 148 mld. USD Změna ceny akcií od nástupu: -10 procent Ve funkci: (prozatímní generální ředitel) od srpna 2019 Roční plat: 2,6 mil. USD Quinn usedl loni v srpnu do křesla, jež uvolnil po pouhých osmnácti měsících John Flint. Letos v únoru ohlásil Quinn dalekosáhlé reformy (mimo jiné zrušení 35 tisíc pracovních míst) s cílem soustředit se více na Asii a méně na USA a Evropu. Učinil tak přesto, že jej představenstvo dosud ne a ne potvrdit jako stálého CEO.
jean-pierre mustier Banka: UniCredit Země: Itálie Tržní kapitalizace: 32 mld. USD Změna ceny akcií od nástupu: +42 procent Ve funkci: červenec 2016 - ? Roční plat: 1,3 mil. USD Mustier byl favoritem na obsazení místa šéfa HSBC, než letos v únoru oznámil, že zůstává v Itálii (již o rok dříve se o něm mluvilo jako o kandidátovi na nového CEO Deutsche Bank). Francouzský bankéř má na kontě úspěšný návrat do zisku největší italské banky, již zbavil tří čtvrtin toxických dluhů a čtyřiceti tisíc zaměstnanců.
ralph hamers Banka: ING Groep Země: Nizozemsko Tržní kapitalizace: 42 mld. USD Změna ceny akcií od nástupu: +18 procent Ve funkci: říjen 2013 - listopad 2020 Roční plat: 1,9 mil. USD Šéf největší nizozemské banky se v listopadu bude stěhovat do Švýcarska, kde převezme vedení banky UBS, ačkoli nemá mnoho zkušeností s wealth managementem a investičním bankovnictvím. Pro jeho nové zaměstnavatele bylo nejdůležitější, že Hamers je nenápadný a nemá sklony k okázalosti. Tak podle nich vypadá ideální bankéř nové hubenější éry.
sergio ermotti Banka: UBS Group Země: Švýcarsko Tržní kapitalizace: 51 mld. USD Změna ceny akcií od nástupu: +19 procent Ve funkci: září 2011 - říjen 2020 Roční plat: 14,4 mil. USD Jeden ze služebně nejstarších (a nejlépe placených) evropských šéfbankéřů se postaral o to, že UBS po finanční krizi z let 2008 až 2009 a následné státní pomoci se přeorientovala z investičního bankovnictví na wealth management. Jeho předposlední rok ve funkci však pokazily obří pokuty v celkové výši 4,5 miliardy dolarů.
thomas gottstein Banka: Credit Suisse Group Země: Švýcarsko Tržní kapitalizace: 35 mld. USD Změna ceny akcií od nástupu: 0 procent Ve funkci: únor 2020 - ? Roční plat: 2,9 mil. USD První Švýcar v čele Credit Suisse téměř po dvaceti letech se do funkce dostal v době, kdy dramatické neshody v nejužším vedení banky začaly ohrožovat její pověst. Jeho úkolem je zvýšit hodnotu pro akcionáře poté, co jeho předchůdce Tidjane Thiam postavil banku na solidnější základ, ale nedokázal zabránit poklesu ceny akcií téměř o polovinu. MARCO MORELLi Banka: Banca Monte dei Paschi di Siena Země: Itálie Tržní kapitalizace: 2,5 mld. USD Změna ceny akcií od nástupu: -91 procent Ve funkci: září 2016 - duben 2020 roční plat: 0,5 milionu USD Marco Morelli působí svým platem i velikostí ústavu mezi ostatními kolegy v tomto přehledu jako chudý příbuzný. Jeho role je však dost možná nejnáročnější: nejstarší banka světa má od poslední státní pomoci v roce 2017 neustálé potíže se špatnými dluhy, nízkou ziskovostí a státní kontrolou (jíž se kvůli dvěma předchozím trablům nedokáže jen tak zbavit). Morelli loni oznámil, že letos v dubnu se o další období v čele banky nebude ucházet.
josé antonío álvarez Banka: Banco Santander Země: Španělsko Tržní kapitalizace: 68 mld. USD Změna ceny akcií od nástupu: -45 procent Ve funkci: leden 2015 - ? Álvareze loni v září téměř nahradil Andrea Orcel z konkurenční UBS, než si šéfka představenstva Ana Botínová vzpomněla, že Orcelova výstupní klauzule je příliš vysoká. Zástupkyně rodiny Botínových, jež má největší kontinentální banku pod kontrolou, od té doby udržuje s Álvarezem napjaté příměří.
frédéríc oudéa Banka: Société Générale Země: Francie Tržní kapitalizace: 29 mld. USD Změna ceny akcií od nástupu: -55 procent Ve funkci: květen 2008 - ? Roční plat: 2,6 milionu USD Oudéova smlouva sice vyprší až za tři roky, největší francouzská banka však začala hledat nového šéfa již loni v prosinci. Oudéa coby čerstvý ředitel přežil finanční krizi, ale jejím následkům se nevyhnul: během jeho vlády ztratila Société Générale více než polovinu tržní hodnoty. I proto ještě v závěru svého působení zahájil Oudéa program nejrozsáhlejší restrukturalizace za poslední desítky let, zaměřený především na úspory.
jes staley Banka: Barclays Země: Velká Británie Tržní kapitalizace: 40 mld. USD Změna ceny akcií od nástupu: -23 procent Ve funkci: prosinec 2015 - ? Roční plat: 7,6 milionu USD Americký bankéř si může připsat zásluhu za to, že dovedl hospodaření banky zpět do solidních černých čísel, má však jiný problém. Údajně se přátelil s krajanem Jeffreym Epsteinem, jenž loni čelil obvinění z obchodu s nezletilými dívkami. To samozřejmě nemusí znamenat, že se Staley čehokoli zlého dopustil, ale na vyhazov z prestižní pozice to v dnešní korektní atmosféře stačit může. Představenstvo dosud tvrdí, že má ve Staleyho plnou důvěru.
chrístían sewíng Banka: Deutsche Bank Země: Německo Tržní kapitalizace: 21 mld. USD Změna ceny akcií od nástupu: -17 procent Ve funkci: duben 2018 - ? Roční plat: 7,6 milionu USD Sewing předloni nahradil po necelých třech letech Johna Cryana, jenž podle názoru představenstva postupoval s reformou obchodního modelu Deutsche Bank příliš pomalu. Banku však i za nového ředitele stíhají pokuty za minulé hříchy, cena jejích akcií je pod úrovní z doby Sewingova nástupu a podle agentury Bloomberg je nepravděpodobné, že se mu podaří splnit plán na zvýšení ziskovosti. I jeho křeslo je vratké.
Zdroje: BLOOMBERG, FINANCIAL Times, FORBES
Tidjane Thiam se snažil… Stejně jako konkurenční UBS i Credit Suisse se v posledních letech přeorientovala na wealth management. Za Thiamova vedení se výkon této divize zlepšoval. Tržby divize wealth managementu banky Credit Suisse (v miliardách švýcarských franků).
… ale nestačilo to Akciový trh však snahu neocenil. Pokles ceny akcií Credit Suisse vyvolával mezi managementem, představenstvem a akcionáři napětí, jež vyvrcholilo Thiamovým nuceným odchodem. Cena akcií Credit Suisse na newyorské burze (v USD).
O autorovi| Daniel Deyl, deyl@mf.cz