Daňové podvody jsou v Maďarsku od pololetí ještě levnější než dosud. Tohoto tvrzení se dopustil daňový expert Zoltán Kocsis z poradenské kanceláře Vilmányi. Naráží tak na přitažlivost nových pravidel pro legalizaci „ulitých“ peněz, jež v Maďarsku platí od 1. července. Poslední výsledky vládní snahy vylákat ze zahraničních kont zatajené peníze vykazují nejvyšší sumy v historii této legální formy „propírání“.
Maďaři za třetí čtvrtletí anonymně nakoupili za převedené peníze státní obligace za 11,2 miliardy forintů (zhruba 1,1 miliardy korun). Další odborník na zahraniční účty István Karagich to vidí podobně: „V obligacích vázaná suma se zvětšila především proto, že letní úprava zákona ještě povolila pravidla, jež ani před tím nebyla kdovíjak přísná.“
Daňovou amnestii vyhlásila Budapešť na konci roku 2013 a její podstatou je uložit ve vybraných bankách alespoň pět milionů forintů ve státních cenných papírech – vkladatel přitom zůstane anonymní, berňák se o něj nezajímá a peníze jsou v okamžiku otevření účtu legální. Dosud to bylo tak, že zůstaly-li z ciziny převedené peníze nedotčeny pět let, suma je nezdaněná.
Uklizení peněz
Bylo proto výhodné peníze „uklidit“ na delší dobu, protože jejich výběr (prodej obligací) po třech letech znamenal daň 32 procent (dvojnásobek daně z příjmu pro fyzické osoby), po čtyřech letech 16 procent a během pátého roku osm procent.
Letní novela, díky níž čtvrtletí dopadlo tak úspěšně, změnil sazby takto: použití peněz do roka po otevření účtu znamená dvacetiprocentní daň, ale po roce už jenom desetiprocentní. Pravda, jde o dočasné opatření, jež platí do června 2016, a pak se norma vrací do původních kolejí.
„Tak či onak jde o systém z morálního pohledu škodlivý. Nejenže poskytuje prostor k propírání nelegálně získaných peněz, ale také podněcuje lidi, aby v podmínkách mimořádně vysoké, sedmadvacetiprocentní DPH obcházeli zaplacení veřejných břemen,“ tvrdí István Karagich. Nedá mu však hořce nepoznamenat, že státu se už takto podařilo prodat obligace za 62 miliard forintů. Dohromady jde zhruba o tisíc účtů v devíti bankách.
Čtěte také: