ČVUT Media Lab
Nadace ČVUT Media Lab (založená na podporu nejlepších studentů vysokých technických škol v České republice) představila v rámci prvního workshopu výsledky sedmi projektů, které vznikly z grantů poskytnutých v oblasti strojírenství, elektrotechniky a informatiky. Kromě toho byly minulé pondělí potvrzeny i granty pro další čtyři navržená témata: dva z Technické univerzity Liberec a dva z ČVUT v Praze. Podporu prý někdy dostanou i „crazy nápady“, protože v nich třímá značný inovační potenciál.
K zajímavým programům patří vývoj studentské formule CTU CarTech, ale společnosti mohou těžit i z dalších projektů. Studenti představili třeba HexaSphere, sférické polohovací zařízení a „první inovaci svého druhu od doby Kardanova závěsu“, jak uvádí škola. Toto zařízení bylo prezentováno na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně za účasti premiéra Mirka Topolánka. Uplatnění by mohl nalézt i vývoj multiagentního systému v dopravě, díky němuž může dojít ke zvýšení bezpečnosti a plynulosti na dálnicích. Aplikace v medicíně lze očekávat rovněž u projektu zabývajícího se částečnou kolenní náhradou.
„Průmyslové firmy, které chtějí neustále svoji hodnotu zvyšovat, se musí spoléhat na vlastní výzkum a vývoj. A budou to pouze nadaní, tvůrčí a pracovití pracovníci, kteří tuto hodnotu vytvoří,“ řekl Jiří Zapletal, předseda představenstva a generální ředitel Škoda Holding a člen správní rady Nadace ČVUT Media Lab. Zakládajícími partnery je kromě Škody Holding i Škoda Auto; zakládajícími členy pak firmy CertiCon a Rockwell Automation.
Nálepka: www.cvutmedialab.cz