Za deset let bude udávat směr vývoje naší civilizace generace odkojená počítači a mobilními telefony
Jsou to mladí lidé mezi 18 a 30 lety, pro něž je charakteristické silné pouto k moderním technologiím. Jde o generaci Y, někdy označovanou také jako děti milénia podle toho, že vyrůstaly na přelomu tisíciletí. Co si děti milénia myslí o technologiích? Považují své technologické dovednosti za výjimečné? Odpovědi na tyto otázky hledal doposud nejrozsáhlejší průzkum provedený mezi více než 12 tisíci příslušníky generace Y na celém světě, který si nechala zpracovat společnost Telefónica ve spolupráci s deníkem Financial Times.
„Probíhající technologická revoluce má na celosvětovou civilizaci vliv srovnatelný se zavedením elektřiny,“ říká Julius Genachowski, bývalý šéf Federální komunikační komise USA, ideový otec Obamovy kampaně na sociálních sítích. Jeho slova potvrzuje i ředitelka komunikace společnosti Telefónica Dana Dvořáková, která výsledky průzkumu představila v České republice: „Dnes vstřebáváme za den takové množství informací jako lidé v 16. století za celý svůj život.“ Internet jako součást života Typickým znakem generace Y je skutečnost, že jsou nepřetržitě online. Z průzkumu vyplývá, že chytrý telefon vlastní tři čtvrtiny mladých na celém světě, v Asii je to ještě více – až 83 procent. Bez smartphonu už neudělají ani krok. Textování, mailování a chatování na sociálních sítích se běžně věnují v koupelně či posteli. Internet je pro mladé nejdůležitějším zdrojem informací. V krizových situacích je pro ně význam tohoto média ještě důležitější. Podle průzkumu by na internetu hledalo aktuální informace 45 procent dotázaných. Internet je pro mladé také nejčastějším zdrojem zábavy, uvádí to 53 procent mladých.
Pohled na technologie rozděluje muže a ženy Ženy jsou v otázce vlivu technologií na jejich pohled na svět mnohem opatrnější. S tvrzením, že technologie ovlivňují jejich vidění světa, souhlasilo jen 22 procent žen. Muži technologiím připisují větší vliv, se stejným tvrzením souhlasí 39 procent mužů. Celých 80 procent mužů se považuje za technologicky vyspělé, u žen je to jen 69 procent.
Důvěra mladých v to, že technologie jim pomáhají v životě, je velká, nikoli však bezbřehá. Přes osmdesát procent respondentů v průzkumu souhlasilo s tvrzením, že technologie pomáhají překonávat jazykové bariéry a usnadňují jim získat zaměstnání.
Technologie jako záruka lepší budoucnosti?
Téměř polovina mladých mužů považuje technologie za nejdůležitější studijní obor pro budoucí úspěch, u žen je to pouze čtvrtina. Podle Víta Šuberta, obchodního ředitele pro klíčové zákazníky a ICT služby společnosti Telefónica, není ani tak důležité, jaký obor mladí vystudují, ale spíše to, jak moderní technologie využívají. „Problém je, že informační technologie se vyvíjejí každý den a nikdo dnes nedokáže přesně říct, co by se mladí měli v této oblasti naučit, aby získali pracovní uplatnění za pět let. Mnohem důležitější jsou pro nás nápady a to, jak je dokážou zúročit,“ uvádí.
Telefónica hodlá výsledky průzkumu využívat pro strategická rozhodnutí ve svém podnikání, aby si zajistila udržitelný rozvoj. „Jako lídr v oblasti telekomunikací na českém trhu cítíme povinnost podporovat vzdělání v oblasti technologií a další aktivity, díky nimž mladí mohou objevit svůj potenciál,“ myslí si Dana Dvořáková.
Anketa
1 Bez jakého technologického zařízení byste si nedokázal/-a představit život?
2 Myslíte si, že vám dobrá znalost a využívání IT technologií usnadní získání lepší práce?
Michal Dvorský operátor call centra 1 Já osobně bez mobilu, mám tam aplikace, se kterými pracuji, a hlavně kontakty na lidi. 2 Dělám věci všestranně, takže si myslím, že ano.
Amálie Kovářová studentka 1 Asi je to smutné, ale bez auta. 2 Podle mě mi to nepomůže sehnat lepší práci, ale spíš je to povinnost.
Tomáš Sýkora student 1 Rozhodně by se můj život proměnil, kdybych neměl počítač a přístup k internetu. 2 ICT gramotnost je skoro stejně potřebná jako umět číst a psát.