Situace sice nasvědčuje tomu, že k moři se zase chvíli nepodíváme, ale cestovatelské weby to nevzdávají a letos znovu vydaly seznam nejatraktivnějších lokalit na rok 2022. Mezi dvaceti nejkrásnějšími místy pro dovolenou nechybí Itálie, Ekvádor, Polsko nebo Rusko. Server Lonely Planet vyzdvihuje Slovinsko, Omán a Mauricius. Nyní však vydává svůj žebříček i National Geographic - časopis, který přináší informace o životě v různých koutech planety Země už od roku 1888.
Editoři časopisu si na rok 2022 připravili 25 „must see“ destinací z pěti kategorií. Zahrnuli místa vynikající krásnou přírodou, dobrodružnými zážitky, kulturou nebo destinace vhodné pro rodiny. Zvláštní kategorii pak tvoří udržitelný způsob cestovního ruchu. Celkově se redakce zaměřila hlavně na národní parky, přírodní památky, outdoorové aktivity, „zelené“ dopravní prostředky a výlety, které si užijí všechny generace.
„Pandemie v mnoha ohledech změnila pohled na to, jak prozkoumáváme svět,“ říká výkonný editor časopisu National Geographic Travel George Stone. „Letos Nat Geo v seznamu ukazuje, co je jiné a inspirativní – od nové cyklostezky podél Seiny ve Francii po Národní park Chimanimani v Mozambiku, který symbolizuje snahu země o udržení místního ekosystému,“ dodává.
Příroda i průmyslová města
V kategorii kultury letos vítězí Procida, malé italské městečko na ostrově poblíž Neapole. V žebříčku se objevil i slavný londýnský klub Tin Pan Alley, který byl nedávno obnoven a už se stihl stát dějištěm několika velkých hudebních akcí. Uměleckým dědictvím se proslavila rovněž španělská Granada.
Přírodovědecký časopis dále láká turisty na nejsevernější japonský ostrov Hokkaido. Ten je znám krásnou přírodou, vodopády, množstvím divokých zvířat i stále přítomným dědictvím domorodých obyvatel Ainu. Milovníci čaje by pak rozhodně neměli minout horu Jingmai v Číně. Tahle zelená oblast je domovem slavného Pu-erhu. Roste tu více než milion čajovníků a nejstaršímu z nich je asi 1400 let.
Jako zástupce udržitelnosti pak National Geographic zvolil ekvádorský Národní park Yasuni. To je rezervace v Amazonském pralese, kde před pár týdny místní vykáceli lesní plochy kvůli stavbě silnice a ropovodu. Stát však nelenil a území začal chránit pečlivěji.
V Polsku pro změnu prošlo atraktivní transformací město Lodž, což ho rovněž vystřelilo do celosvětového žebříčku. Dříve šedá průmyslová oblast, kde kralovaly socialistické továrny, se v posledních letech stala centrem alternativní kultury, byznysu a financí. Staré textilní fabriky, které byly rozesety po městě, dnes slouží jako galerie, muzea, výstavní haly či komunitní centra. Okolní čtvrti zatím září barvami – téměř každý centimetr stěn je pokryt výtvory šikovných sprejerů.
Udržitelný cestovní ruch
Co se týká přírody, stojí za to navštívit Capriviho výběžek v Namibii, kde bylo vybudováno fungující safari. Místem protékají řeky Okavango, Zambezi, Kwando a Chobe, které umožňují vznik stepi kypící životem v jinak velmi suché krajině. Na místech poblíž hranic, kde dříve zuřila krutá válka, se dnes staví chaty a kempy a vrátila se sem zvířata. Návštěvníci zde mohou vidět přírodní rezervace, plavit se na loďkách a potkat se s divokou zvěří, jež se tady vyskytuje ve velmi hojném počtu.
Rusko zase láká na jezero Bajkal, které představuje největší sladkovodní plochu na Zemi a asi pětinu celkové zásoby sladké vody na planetě. Místní mu přezdívají Posvátné moře, protože pokud stojíte na břehu, opravdu působí nekonečně. Je větší než všechna Velká jezera v Americe dohromady. V zimě zamrzá do hloubky 6,5 metru, v jeho okolí se však nachází několik horkých pramenů. Nicméně cestovatelé zde budí značné kontroverze – ochránci přírody je tu nechtějí, protože by mohli poničit panenskou přírodu, ale příjmy většiny zdejších obyvatel závisí na cestovním ruchu a stát kvůli vidině zisku podporoval turismus na Bajkalu i v době pandemie.
Ekosystém jezera však velmi trpí znečištěním okolí, a ačkoli je od roku 1996 součástí dědictví UNESCO, ochranné pásmo v jeho okolí zesláblo. Kolem jezera se nachází stepi, tundra, jehličnaté lesy a pláže. Na nich nezisková organizace Great Baikal Trail Association staví stezky, aby turisté nešlapali v přírodě, kamkoliv se jim zachce. Rusové se snaží co nejlépe skloubit cestovní ruch s nedotčeností severské přírody.
National Geographic dále doporučuje se projet po Great Ocean Road v Austrálii. Právě tam před dvěma lety zuřily lesní požáry, ale nyní se krajina obnovuje. Ve státě Victoria rostou nové lesy a jejich okolí se podobá krajině z Pána prstenů. Turisté zde zároveň mohou navštívit záchranné stanice pro koaly a jiná exotická zvířata.
Zážitky pro všechny generace
Dobrodruhům pak National Geographic vzkazuje, ať se vypraví na 420 kilometrů dlouhou cyklistickou projížďku podél Seiny, která vede od Paříže až k Normandii. Příznivci pěších výletů by pak neměli minout 147 kilometrů dlouhou stezku Sentier Nepisiguit Mi'gmaq Trail, jež prochází divočinou v kanadském New Brunswicku. Cestovatel vyrazí z Přírodní rezervace Daly Point's, celou dobu půjde okolo řeky Nepisiguit a skončí v Provinčním parku Mount Carleton. Cestou turisté potkají několik impozantních vodopádů. Velmi nároční chodci pak mohou přejít pěšky celý ostrov Kostarika.
Opravdový adrenalin si však užijí návštěvníci Palau. Zdejší mořský park umožňuje například koupání ze žraloky. Pokud je to pro cestovatele už trochu moc, může se jít potápět mezi nádherné korálové útesy, kde žije až 1300 druhů ryb a 700 druhů korálů.
Na rodinnou dovolenou editoři časopisu doporučují vyrazit na pobřeží Turecka. V dávné minulosti se toto místo jmenovalo Lýkie a nejlepším způsobem, jak si ho užít, je pravděpodobně plavba lodí podél podél zálivů. Pokud cestovatele více než Středozemní moře láká Jižní Amerika, může se vydat na Bonaire, což je ostrov, který společně s Arubou a Curaçaem tvoří souostroví ABC. To se nachází poblíž pásu hurikánů, nicméně po většinu roku by zde mělo být bezpečno. Zdejší pláže nabízí nádherné lokality ke šnorchlování, protože skrz křišťálově čistou vodu je vidět až do hloubky 30 metrů, kde rostou zářivě barevné korálové útesy, mezi nimiž se míchají pestré rybky. Údajně je zde pohřbeno i několik vraků lodí.
Tím je vyřešená letní dovolená. Na tu zimní pak stojí si zaletět – překvapivě – do amerického státu Colorado. Vysoko ve Skalistých horách se zde nachází lyžařské středisko v alpském stylu. Jmenuje se Arapahoe Basin a nabízí sjezdovky pro začátečníky i pokročilé. Také tudy vede nejvyšší ferrata v USA.