Banky tak učinily na žádost vyšetřovatele, který se zabývá podezřením z praní špinavých peněz v Navalného Fondu boje proti korupci (FBK). Fond, který odhaluje rozkrádání na nejvyšších místech ruského režimu, byl financován za pomocí crowdfundingu, tedy malých příspěvků od mnoha lidí. Zablokované účty má i ředitel fondu Ivan Ždanov a jeho rodina.
"Co mají moji rodiče nebo (syn) Zachar nebo Ždanovův otec společného s Fondem boje proti korupci? Je směšné o tom dokonce mluvit," napsal Navalnyj na sociálních sítích. Jeho dcera v USA se náhle ocitla bez peněz, rodiče bez penze. "Neskrývám, že to není příjemné," podotkl Navalnyj s tím, že nemá v rezervě ani žádnou hotovost.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se k věci odmítl vyjádřit, Kreml prý nemá s účty ruských občanů nic společného.
Deník Kommersant připomněl, že od loňského léta úřady kvůli kauze FBK zablokovaly desítky účtů Navalného přívrženců s milionovými až miliardovými částkami kvůli podezření z praní špinavých peněz. Zprvu se mluvilo o miliardě, později o 75 milionech rublů (asi 26 milionů korun). Účty byly blokované do 3. února, ale nedávno soud na žádost vyšetřovatelů svolil s tím, že zůstanou zablokované až do 3. srpna.
Navalnyj objasňuje tažení proti FBK strachem režimu z dalších odhalení. Navalného fond proslavila videa odhalující osobní obohacení známých tváří režimu. Video obviňující tehdejšího premiéra Dmitrije Medveděva z vlastnictví luxusních rezidencí, které by si z oficiálně deklarovaných příjmů nemohl dopřát, zaznamenalo na internetu skoro 34 milionů zhlédnutí.
Miliardář Oleg Děripaska, považovaný za člověka blízkého Kremlu, podal na Navalného žalobu u moskevského soudu. Domáhá se odškodnění v symbolické výši jednoho rublu (asi 35 haléřů) kvůli poškození pověsti opozičníkovým tvrzením, že se těší nezákonné státní podpoře a čerpal nevratné půjčky, napsala dnes agentura TASS s odvoláním na oligarchova advokáta.