Menu Zavřít

NE KAŽDÝ TO UMÍ

2. 8. 2001
Autor: Euro.cz

Pololetní bilancování investičních a podílových otevřených fondů

Většina renomovaných tuzemských fondů již zveřejnila své pololetní výsledky hospodaření (viz tabulka). Fondy si počínaly s rozdílným úspěchem a o citelné ztráty nebyla u některých z nich rozhodně nouze. Značné manko vytvořil Investiční privatizační fond Komerční banky (IPF KB), a to za 771 milionů korun. „Příčinou tohoto výsledku jsou zásadní změny portfolia v omezeném časovém horizontu, uvedl portfolio manažer fondu Jindřich Vodenka. V překladu to znamená, že fond (a nebyl rozhodně sám) byl pod časovým tlakem otvírání a zbavování se nadlimitních akcií z portfolia, jak to přikazuje zákon. To kupci fondových balíků dobře vědí a stáhnou ceny na minimum. Více jak 200milionové ztráty tak z těchto důvod ů utržil právě IPF KB za prodej akcií Dezy či Keramiky Horní Bříza.

Výnos nadevše.

Hlavním měřítkem posuzování kvalit jednotlivých fondů a jejich správců však není v našich poměrech výše dosaženého zisku, ale nárůst spravovaného majetku. Blíží se totiž doba otvírání fondů. Ty se raději před výplatou zisku a dividend uchylují celkem logicky k tomu, že připisují zisky do majetku fondu, aby ho pak zvýšily pro otvíráníchtivé podílníky. „Priotitou není maximalizace zisku, ale nárůst majetku fondu a zlikvidnění aktiv, potvrzuje tiskový mluvčí 1. IN T omáš Kopřiva. To se právě 1. IN celkem daří, protože nárůst čistého obchodního jmění (ČOJ) vykázaly letos fondy, které spravuje.

Otevřeným fondem číslo jedna za posledních dvanáct měsíců však byl AG 21 Fond ve správě Investiční společnosti Investage (viz tabulka) s 33procentním nárůstem. Naopak vůbec se nedařilo Investway dividendovému podílovému fondu s 82procentním po klesem čistého obchodního jmění.

Nejvýnosnějším uzavřeným fondem byly pak Rentiérský a Křišťálový fond ve správě První Investiční s 19 respektive 16procentními ročními zhodnoceními (viz tabulka). Při porovnání v kratších časových relacích je pak pořadí fondů samozřejmě j iné a kromě umu správců závisí rovněž na vývoji domácího či zahraničního trhu.

Otevřené fondy frčí.

Nedávné prognózy, že na českém trhu začnou hrát zanedlouho prim otevřené podílové fondy, se pomalu začínají naplňovat. Podle statistiky Unie investičních společností a fondů sdružující fondy obhospodařující drtivou většinu majet ku v ČR, vzrostl jen během druhého čtvrtletí majetek v otevřených podílových fondech z 20,7 na 36,4 miliardy, což je o plných pětasedmdesát procent. Devíti miliardami se sice na tomto výsledku podílel SPIF Český - bývalý investiční fo nd, dnes již přeměněný na podílový otevřený - i tak je ale nárůst majetku v otevřených fondech markantní.

Za půlroku se pak majetek v otevřených fondech dokonce více než zdvojnásobil z 16,8 miliardy koncem loňského roku na zmiňovaných 36,4 miliardy v polovině roku letošního. Generální ředitel Spořitelní investiční společnosti Miroslav Stehlík předpovídá, že v horizontu pěti let by mohl být v tuzemských otevřených fondech 100 až 150miliardový majetek.

Největší zájem mezi investory je o fondy peněžního trhu, přestože ty mají nyní nejmenší výnos, a o fondy smíšené, investující do různých instrumentů. Je v nich shodně uloženo po 16 miliardách korun. V obligačních fondech, loni jednoznačně nejvýnosnějších, dnes však kvůli úrokovým sazbám nabízejícím jen skrovné výnosy, je nyní umístěno kolem čtyř miliard korun. O fondy akciové není v podstatě zájem, i když pražská burza prožívá cenový boom, index je na dvouletém maximu.

bitcoin_skoleni

Obliba otevřených fondů stoupá, například u IKS Komerční banky se majetek shromážděný v rodině otevřených fondů zvýšil letos z 2,3 miliardy na 3,6 miliardy. To představuje čtrnáctiprocentní přírůstek. „V současné době rostou všechny tři n aše otevřené fondy (Sporokonto, Interkonto a Korunový balancovaný - poznámka redakce) a prodeje se akcelerují. Za sedm měsíců letošního roku jsme náš celkový majetek ztrojnásobili, potvrzuje trend Tomáš Vilím z Investiční společnosti ŽB-T rust. Majetek v otevřených fondech této společnosti tak přesáhl minulý týden miliardovou hranici.

Suverén mezi otevřenými fondy je však Spořitelní investiční společnost, jejíž podíl na trhu dosáhl 60 procent. Jen ve svém mamutím Sporoinvestu nyní spravuje téměř třináct miliard korun.

  • Našli jste v článku chybu?