Špatná práce soudů a policie má na společnost velmi devastující účinek
Výsledky řádění protikorupčních jakobínů v poslední době vypadají hodně tristně. Minulý týden ale začal posvícením. V solární kauze chomutovských elektráren synů miliardáře Zemka dostala předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková osm a půl roku natvrdo.
Bude to ale dost pravděpodobně radost trvající jen do odvolacího soudu. Flastr je stejný jako u Davida Ratha, který byl přímo chycen při běhání s krabicemi vína. Zločin šéfky ERÚ má spočívat v tom, že nezrušila licenci, kterou podepsal její předchůdce.
Závažnost případů je nesrovnatelná. Zvláště když pořád ještě není úplně jasné, zda opravdu příslušné elektrárny dostaly licenci neoprávněně. A to posuzování oprávněnosti není vůbec jednoduché. Dokládá to například rovněž minulý týden ukončený spor o solární elektrárnu v Horních Počernicích, kde Nejvyšší správní soud odmítl kasační stížnost nejvyššího státního zástupce Zemana a platnost licence potvrdil. Nemluvě o tom, že navíc se nikdo ani nepokusil prokazovat, že by Vitásková za své rozhodování měla od někoho něco dostat.
CINKNUTÁ SOUTĚŽ
Hned o den později rozmetal Městský soud v Praze další pokus státního zástupce poslat do kriminálu exnáměstka ministra práce Drábka Vladimíra Šišku za machinace ve veřejné soutěži na systém vyplácení dávek. Už loni v červnu pak Vrchní soud v Praze zrušil rozsudek městského soudu, kterým byl Šiška odsouzen v jiné zvláštní kauze, kdy údajně vydíral OKsystem. Tato firma měla na ministerstvu práce a sociálních věcí dlouhá léta výhodnou a nevysoutěženou smlouvu a Šiška se pokoušel zčásti nahradit OKsystem dodavatelem vybraným v soutěži. Údajně cinknuté, což opět nebylo nikdy prokázáno.
Takže se postupně ukazuje, že policií a médii vláčený padouch může být nakonec vyčištěn dočista do čista.
Do třetice dospěl k rozhodnutí i asi nejostudnější případ českých orgánů činných v trestním řízení, jímž bylo obvinění bývalého úředníka Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z držení dětské pornografie. Policistům a státním zástupcům se přitom nepodařilo prokázat nějakou skutečnou trestnou činnost na ŘSD. A výsledek soudu z minulého týdne dokonce vyvolává pochybnosti, zda inkriminovanou disketu s prasárnami nepodstrčili mezi věci zabavené při domovních prohlídkách sami policisté.
Pěkný masakr během několika dní je strašlivým vysvědčením pro policii a státní zástupce. Můžu si být jistý, že při udělování licencí na poslední chvíli na silvestra 2010 se děly lumpárny. Podobně si mohu myslet, že Šiška ani Hala nemají nic společného s Mirkem Dušínem či svatým Františkem. Když ale má být někdo vláčen trestním řízením, musí pro to být v demokratické zemi setsakra důvod podložený nějakými věrohodnými důkazy.
ODPOR VEŘEJNOSTI
V Česku se celkem oprávněně vzedmul odpor veřejnosti vůči státní moci kvůli viditelné korupci a konfliktům zájmů, což samozřejmě mělo a muselo být také předmětem vyšetřování. To se však z velmi významné části zvrhlo v mediální show policistů a státních zástupců založenou na únicích vytržených vět z odposlechů a na velmi nedůvěryhodných a účelových znaleckých posudcích. Problém je, když se tyto amatérské a neprofesionální konstrukce, u nichž občas rozhodně nelze vyloučit, že jsou montovány na čísi objednávku, rozpadnou před soudy. Má to na společnost velmi devastující účinek, protože ta ztrácí víru ve spravedlnost a schopnost státu vymáhat právo. To je živná půda pro populisty volající po vládě silné ruky a nebojící se toho, že když se kácí les, tak létají třísky. Už jsme si takto vysloužili ministra financí s největším konfliktem zájmů na světě a může být hůře.
Za situace, kdy justiční systém není schopen samočištění a vyvozování odpovědnosti za selhávání policistů a státních zástupců, přichází ministr spravedlnosti Pelikán s novým zákonem o státním zastupitelství. Ten ale stav neodpovědnosti za vlastní konání nejen fixuje na další léta, ale ještě významně prohlubuje. A ministr se diví, že zákonodárcům to připadá jako špatný vtip.
O autorovi| PAVEL PÁRAL paralp@mf.cz