Někdejší předseda vlády prohlubuje spolupráci s Číňany.
Bývalý premiér Petr Nečas, který může v těchto dnech vzpomínat na třetí výročí pádu své vlády za mohutné policejní asistence, posiluje pozice ve spolupráci českého a čínského byznysu.
Na jaře založil spolek New Silk Road Infrastructure Development & Technology Association z. s., zřetelně svým názvem odkazující k Hedvábné stezce. Ta bývala ve starověku a středověku nejdůležitější obchodní trasou, která procházela napříč celou Asií ze Středomoří až do srdce Číny. Čína dnes pracuje na její obnově, jejím cílem je například železniční spojení do Evropy, které by výrazně zkrátilo dobu přepravy komodit oproti klasické námořní cestě.
Účelem Nečasova spolku je propagace evropského průmyslu v Asii a naopak. Zaměřuje se přitom na infrastrukturu a technologie, dále pak na podporu vzájemné spolupráce mezi partnery z průmyslu v Evropě a Asii a rozvoj vztahů mezi zástupci evropského a asijského průmyslu. Nejvyšším orgánem spolku je řídící výbor a jeho prezidentem Nečas.
Bývalý šéf vlády se po odchodu z politiky začal věnovat poradenské a konzultační činnosti, spolupracoval například s miliardářem Pavlem Sehnalem. Založil také dvě společnosti Steni Martetoon A&C a Nestac Consulting, druhou s bývalým europoslancem za ODS Ivo Strejčkem, ten ale tohoto roku v lednu z firmy odešel.
Letos na jaře expremiér dohodl spolupráci české firmy Delta medical holding byznysmena Daniela Brody s největším čínským státním zdravotnickým zařízením Tongrentang.
Společnost S. W. H. Group, ve které je Nečas ředitelem pro strategický rozvoj, hodlá s čínskou firmou China Guodian investovat do obnovitelných zdrojů energie a čistých technologií v regionu střední a středovýchodní Evropy 600 milionů dolarů, tedy asi 14,3 miliardy korun.
Přečtěte si aktuální novinky z kauzy Petra Nečase, která položila vládu: