P r a ž s k á b u r z a
Podle očekávaní se v minulém týdnu stal zbrusu novým generálním tajemníkem pražské burzy Pavel Hollmann. Je mu 50 let, je ženatý, vystudoval strojní fakultu ČVUT. V letech 1992 - 1993 pracoval v Poldi Kladno jako ředitel divize služeb. Byl i šéfem kladenského hokeje. Od roku 1993 působí na pražské burze.
Horkou novinkou je vyřazování dalších titulů z trhu pražské burzy. Kdy to bude a kolika podniků se bude týkat?
Půjde asi o 50 až 100 titulů z tzv. volného trhu a vyřazeny by měly být do šesti týdnů. Jde o to, aby i na tomto méně prestižním trhu byly jen ty nejlepší emise. Na burze tak zbude z původních 1792 emisí kolem 300. Důvod redukce je jasný: zvýšit transparentnost trhu a vypovídací schopnost cen, aby bylo zřejmé, že hlavní a vedlejší trh jsou průhledné s jasnými informačními povinnostmi pro investory a volný trh je jen na obchodování bez informačních povinností.
Redukce se týká jen akcií, co dluhopisy, s těmi se na burze téměř neobchoduje?
Udělali jsme v prvním kroku to, že nám obchodníci sdělují své ceny, za které dluhopisy kótují. Druhý krok je vytvořit prostředí, aby nezůstalo jen u tohoto hlášení cen, ale aby šlo ruku v ruce s konkrétními obchody. Projednáváme tuto problematiku s uživateli, na začátku příštího roku by měl být projekt na podporu obchodů s dluhopisy připraven.
Komise pro cenné papíry zveřejnila kritéria, podle kterých chce přezkoumávat licence všem účastníkům trhu včetně burzy. Nebojíte se?
K podmínkám se vyjádříme, ale nemyslím si, že to bude z naší strany problém, protože cíl burzy a komise je společný, tj. dostat se na evropské standardy londýnské nebo frankfurtské burzy.
Světová banka zpracovala dosti kritickou a obsáhlou studii o našem kapitálovém trhu a dala ji k dispozici vládě. Máte ji?
Neviděl jsem ji, nedostala se mi do ruky.
Myšlenka centrálního vypořádávacího centra pro cenné papíry, na kterém se měla burza spolu s RM-Systémem a Střediskem cenných papírů rovněž podílet, už definitivně usnula?
Projekt byl připraven, zhruba před rokem - především z finančních důvodů - se od něj odstoupilo. Úvahy o jednotném centrálním vypořádávacím centru pro všechny druhy obchodů nejsou skutečně nyní na pořadu dne. Zkonstruovat na našem rozptýleném trhu s množstvím různých subjektů jeden systém pro všechny druhy obchodů je totiž velmi obtížné a prostě se při projektování ukázalo, že by se přes clearing house vypořádávala stejně jen část obchodů a zbytek by šel mimo něj.
O co jde při vypořádání především?
Otázkou je snižování míry rizika, které z vypořádávání plyne, a v tom není v současnosti podle mě problém. Na to nemusí být jednotné centrální vypořádávací centrum. Tady nedochází k tomu, že by se nedodávaly peníze či cenné papíry mezi obchodníky. To u nás ve vypořádávacím systému UNIVYC funguje. Problémem samozřejmě je, že peníze a cenné papíry se na trhu nevypořádavají přesně ve stejnou dobu, ale se zpožděním.