Menu Zavřít

Nechat se vidět a nebýt viděn

4. 3. 2005
Autor: Euro.cz

Češi vymysleli nový způsob výroby hologramů

Světová celní organizace WCO odhaduje, že padělky tvoří možná až sedm procent světového obchodu zbožím. To by v loňském roce představovalo hodnotu přes pět set miliard eur. Představitelé společnosti Optaglio tvrdí, že jejich výrobky dokážou padělkům cestu na trh fatálně ztížit. Přesněji řečeno identifikovat je, rozlišit originál od napodobeniny. Optaglio se zaměřuje na ochranu zboží proti padělání a vyrábí DOVIDs (diffractive optical variable image device). Tedy prvky s vylisovanou difrakční, „světlo ohýbající“, strukturou. Lidověji řečeno hologramy.

Diskrétní produkce.

Firma vznikla v roce 1994 v Řeži u Prahy. V tamním technologickém parku dosud také funguje. V Řeži též, jak je známo, sídlí Ústav jaderného výzkumu. Tato souvislost není náhodná. Ne že by výroba hologramů měla něco společného se štěpením jádra. Ale úzce souvisí z fyzikou. Mimoto stejně jako jaderná fyzika potřebuje bezpečnostně chráněné prostory. Ceninový režim se tomu říká. Neboť holografická ochrana se netýká jen zboží, ale i cenin – pasů, víz, občanských a řidičských průkazů, bankovek, akcií, dluhopisů… U zrodu firmy, původně stotisícového eseróčka, stáli jaderní fyzici, kteří předtím delší dobu pracovali v bývalém SSSR: Tomáš Těthal, Čestmír Hradečný, Václav Macal a Rus Igor Jermolajev. Tomáš Těthal je dodnes ředitelem společnosti Optaglio. Název je parafrází slova intaglio, které znamená hluboko, z hloubky a používá se nejčastěji v souvislosti s tiskem – intaglio printing, hlubotisk. Optaglio odkazuje na to, že v tomto případě se pracuje s optickými prvky.

Překonaný laser.

Firma se ovšem nejprve jmenovala Czech holography a díky kvalifikaci zakladatelů brzy zvládla standardní laserovou technologii výroby hologramů lisováním do fólie. Potom se zaměřila na špičkovou holografickou technologii elektronickou litografii, kterou dosud zvládá jen několik firem na světě. Na rozdíl od technologie využívající laserových paprsků vznikají v tomto případě vrypy působením svazku elektronů. Celý zápis je řízen počítačem. Takovéto hologramy mají všechny vlastnosti laserových – trojrozměrné obrazy, pohybové obrazové efekty s různým stupněm složitosti a zabezpečení proti padělání. Navíc ale mohou obsahovat daleko složitější holografický design. V něm je možné přesně definovat vizuální i skryté vlastnosti každého bodu povrchu.

Patenty.

Nejvyhlášenějšími technologiemi elektronové litografie ze společnosti Optaglio jsou Multimatrix a e-Direct, registrované v londýnském registru Mezinárodní asociace výrobců hologramů (IHMA). Multimatrix vznikl v roce 1998 a firma ho ve svých propagačních materiálech charakterizuje jako speciální, počítačem generovaný hologram produkovaný technologií elektronové litografie s extrémním rozlišením až 254 tisíc dpi (Dot Per inch, počet bodů na palec neboli jednotka hustoty, rozlišovací schopnosti obrazové informace – pozn. red.). Koncentrace enormně velkého množství informací na enormně malé ploše dosahuje takové míry, že na čtverečku o velikosti 2,5 krát 2,5 centimetrů lze umístit mapu Česka zachycující všechny objekty větší než padesát metrů. Na plochu několika čtverečních milimetrů lze zapsat celé Mozartovo dílo a ještě hologram ochránit množstvím nanografických a nanotextových prvků.
Vyšším stupněm Multimatrixu je e-Direct z roku 2001. Obě technologie jsou určeny především pro státní zakázky, tedy pro zabezpečení ochrany dokumentů a cenin. Multimatrix firemní leták řadí ke „světové špičce“, e-Direct k „absolutní světové špičce“.

Výzkum a marketing.

Bývalá Czech holography by mohla sloužit jako ilustrace toho, jak někdy, patrně poněkud zjednodušeně, české podnikatelské vlastnosti charakterizujeme: vysoká flexibilita a invence, mnohdy špičková kvalifikace, nedostatek zkušeností s marketingem. I když se firma od počátku čile rozvíjela, nutnost rozšířit odbytový záběr, účinněji čelit konkurenci a získat i další kapitál vedla k propojení se zahraničním partnerem. Konkrétně s britskou společností De La Rue. Fúzí vznikla česko-britská skupina Optaglio Holding Limited, do níž dnes patří Optaglio v Řeži u Prahy, Metallic Security v Jablonci nad Nisou, Optaglio Limited v Andoveru ve Velké Británii a Holomatrix v Jižní Africe.
Skupina má zhruba osmdesát zaměstnanců, z toho asi patnáct výzkumníků. Samotná výroba hologramů je jednoduchá, zvládnou ji zacvičení pracovníci. Konsolidovaný obrat údajně roste v průměru o neuvěřitelných čtyřicet procent ročně. V současné době činí asi čtyřicet milionů eur.

Niklový patent.

Jablonecká firma, společný podnik Optaglia a bývalé Bižuterie České Mincovny, dnes společnosti Ornela, je výrobcem dalšího patentově chráněného produktu OVMetal. Šéf Metallic Security Jiří Perkous tvrdí, že nejde jen o světovou špičku, ale také o unikátní technologii, kterou kromě Metallic Security nikdo jiný na světě neumí. Jde o holografický záznam na kovovém nosiči. Většinou niklovém, ale dle potřeby i na měděném, zlatém, stříbrném… Kov má oproti tradičnímu podkladu – plastu – tu podstatnou výhodu, že je trvanlivější. Nezničí ho požár, chemický útok ani manuální násilí a zároveň neztrácí mechanickou pružnost.
„Pozornost se bude přesouvat ke kovu,“ tvrdí Jiří Perkous, který má za úkol výzkumný náskok Optaglia marketingově využít. OVMetal se uplatňuje ve strojírenství, například v automobilovém průmyslu, v oděvním kožedělném, sportovním průmyslu, v elektronice nebo puncování. Metallic Security ve spolupráci se společností Cebia, zaměřující se na bezpečnostní ochranu automobilů, vyvinul systém značení vozidel Autodot. Jiří Perkous uvádí, že nyní se jedná o jeho uplatnění s domácími i zahraničními automobilkami a pojišťovnami.

Nejlepší z nejlepších.

Na světě jsou stovky firem, které dělají hologramy. Například v Číně, na Tchaj-wanu, v Indii. Jenom několik z nich to ale umí špičkově. Jiří Perkous jmenuje společnost Kurz z Německa, Csiro z Austrálie, francouzskou Holography International a De La Rue. Kurz je bezkonkurenčně největší, ostatní jsou zhruba srovnatelné se skupinou Optaglio. „Dovoluji si říct, že z hlediska kvality produkce jsme pokud ne nejlepší, tak na stejné úrovni jako Kurz,“ říká sebevědomě Jiří Perkous. Poté dojde k názoru, že nevyjádřil stav věcí přesně a dodá: „Jsme schopni dát do fólie takové informace jako nikdo.“

bitcoin_skoleni

Diskrétně.

Metallic Security také sídlí v zabezpečené zóně, a to jablonecké mincovny. Hodně „zabezpečený“ je i Jiří Perkous. Nejen pokud jde o výrobu nebo stroje, které nelze ukazovat. Ostatně Metallic Security nemá ani internetové stránky a Optaglio je má dost bídné. Jiří Perkous tvrdí, že se to zlepší. Připomíná však, že marketingová aktivita ve firmách tohoto typu se ubírá jinými cestami než v běžných společnostech. Zakázky se většinou získávají ve výběrových řízeních. „Reklama se v tomto podnikání nedělá,“ říká. Jiří Perkous. „A kdo ji dělá, nedělá ochranu pro špičkové produkty.“ Skoupý je i na jmenování konkrétních zákazníků. Řada z nich, ať už ze soukromého nebo veřejného sektoru, si to prý nepřeje. Odborný tisk ale uvádí, že mezi zákazníky skupiny patřily nebo patří Minolta, Toshiba, Bosch, Apple, Siemens, Epson, Ford, Eurotel, Shell, Sodexho Pass, Nikon, Oscar, Castrol, Calvin Klein. Též NATO, Mezinárodní měnový fond, ale i český národní hokejový tým, společnost Dominátor nebo fotbalový klub Feyenoord Rotterdam. Optaglio pracuje nebo pracovalo pro vlády a státní firmy řady zemí. V Česku například pro ministerstva obrany, dopravy, financí, Státní tiskárnu cenin, Českou poštu, České dráhy.
Ovšem devadesát procent produkce jde do světa, zhruba do šedesáti zemí. Pozice skupiny Optaglio v českém veřejném sektoru není tak pevná, jak by se dalo předpokládat a jak by si asi její představitelé přáli. Optaglio například dělá holografickou ochranu technických průkazů nebo českých víz, ale řidičské i občanské průkazy „má“ konkurence. Češi jsou zvláštní,“ říká Jiří Perkous, který žil dlouho v Austrálii, ale nechce to rozvádět.

Hologram Optický prvek měnící vlastnosti dopadajícího světla a vytvářející z nich nějaký obraz. Jde o systém vrypů na podkladu. Nápadné, vizuálně rozpoznatelné prvky pro spotřebitele jsou při bezpečnostním využití kombinovány se skrytými mikrostrukturami určenými pro odbornou kontrolu. Hustota vrypů je větší než tisíc na délkový milimetr. Díky této hustotě se holografická struktura stává opticky aktivní a je schopna vytvořit holografický obraz, který nelze napodobit ani zkopírovat.

  • Našli jste v článku chybu?