Věřiteli, který svou pohledávku nepřihlásí do insolvenčního řízení v termínu stanoveném soudem, většinou zůstanou jen oči pro pláč.
Jeho naděje jsou mizivé.
Nebezpečí spojené s opomenutím přihlášení pohledávky do řízení existovalo již v době, kdy pravidla úpadku stanovil starý konkurzní zákon. Počínaje rokem 2008 však riziko opomenutí i hrozba s ním spojená narostly. „Podle zákona o konkurzu a vyrovnání se nepřihlíželo až k pohledávkám, které byly přihlášeny později než dva měsíce od prvního přezkumného jednání. Podle insolvenčního zákona je třeba přihlášku podat ve lhůtě určené v rozhodnutí soudu. Zmeškání lhůty se nepromíjí,“ vysvětluje partner advokátní kanceláře CMS Cameron McKenna Richard Baček.
Přečtěte si: Kdy dojde k promlčení dluhu? Základní lhůty jsou tři a deset let
Den, do kterého je možné přihlašovat pohledávky, stanoví soud. Zákon určuje, že věřitelé musí mít na přihlášení pohledávek minimálně třicet dní a maximálně dva měsíce. „Soudy dost často volí kratší možnost,“ upozorňuje advokátka Ivana Fára ze stejné kanceláře. Vytvoření kvalitní přihlášky přitom podle ní vyžaduje zpravidla několik dní. „To, zda ve věci dlužníka nebylo zahájeno insolvenční řízení, je proto vhodné v insolvenčním rejstříku kontrolovat zhruba jednou za čtrnáct dní,“ doporučuje.
Pozdě znamená vůbec
Pohledávky, které byly uplatněny pozdě podanou přihláškou, se pak v řízení nezohledňují. „Pokud je způsobem řešení úpadku konkurz, nepřihlášená pohledávka nezaniká. Vůči dlužníkovi ji lze teoreticky uplatnit i po skončení konkurzu,“ popisuje Baček.
Zároveň však upozorňuje, že po konkurzu obvykle dochází k zániku dlužníka. A od neexistující osoby samozřejmě žádné peníze nedostanete. I kdyby však dlužník svůj konkurz „přežil“, situace zapomnětlivého věřitele nebude o moc lepší. „Dlužník po skončení konkurzu zpravidla nemá žádný majetek,“ konstatuje Fára. V průběhu insolvenčního řízení navíc může dojít k promlčení pohledávky. „Přihláška pohledávky má podobné účinky jako podání žaloby, to znamená, že staví běh promlčecí doby. Pozdě podaná přihláška však na promlčení nemá vliv,“ uzavírá Fára.
Jiskřička naděje**Je-li úpadek dlužníka řešen reorganizací (což je alternativa konkurzu, kterou připustil teprve nový zákon), nepozorný věřitel ztratí i teoretickou naději. „V tomto případě zaniknou s účinností schváleného reorganizačního plánu všechna původní práva věřitelů vůči dlužníkovi,“ říká tisková mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Steinerová.
Novým způsobem, kterým lze vyřešit úpadek dlužníka (nepodnikatele) je i oddlužení. „Jeho výsledkem může být osvobození dlužníka od placení pohledávek v rozsahu, v němž v rámci oddlužení nebyly uspokojeny. Osvobození se vztahuje také na věřitele, kteří své pohledávky do insolvenčního řízení nepřihlásili, ač tak měli učinit,“ sděluje nepozorným věřitelům další špatnou zprávu Steinerová.
Malá naděje však v této situaci přece jen zbývá, byť spíše symbolická. „Mezi rozhodnutím o splnění oddlužení a usnesením, jímž soud dlužníka osvobodí od placení neuspokojené části pohledávek, pravděpodobně vznikne krátká časová prodleva. V té době bude teoreticky možné žalobním návrhem požadovat zaplacení pohledávky,“ podotýká Richard Baček.