HLASY ČTENÁŘŮ(reakce na hlavní téma v Profitu č. 8/2006) Přidávám se k názoru uveřejněném ve vašem obsáhlém souboru článků o legislativní džungli. Přestože platí, že neznalost zákona neomlouvá, tak současně platí obecná právní zásada, že zákony musí být každému jednoduše přístupné a srozumitelné.
HLASY ČTENÁŘŮ
(reakce na hlavní téma v Profitu č. 8/2006)
Přidávám se k názoru uveřejněném ve vašem obsáhlém souboru článků o legislativní džungli. Přestože platí, že neznalost zákona neomlouvá, tak současně platí obecná právní zásada, že zákony musí být každému jednoduše přístupné a srozumitelné. Nikdo nemůže nutit obyčejného živnostníka, aby si každý týden četl několik desítek stran Sbírky zákonů a doslova pátral, zda se například na 12. straně zákona o zoologických zahradách neukrývá důležitá novela živnostenského zákona, týkající se nejen ZOO, ale všech živnostníků.
Když jsem takto argumentoval na finančním úřadu, bylo mi řečeno, že aktuální znění zákonů jsou na internetu. Jenže současně mi potvrdili, že s výjimkou Sbírky zákonů nejsou ostatní internetové zdroje závazné - tj. když se budu řídit zněním zákona na nějakém soukromém serveru, tak nemám žádnou jistotu, že je to správné. A zmíněná Sbírka zákonů? Přesně tak, jak píšete - na webu ministerstva vnitra nejenže nenajdu aktuální znění důležitých zákonů, ale v PDF dokumentech prakticky ani není možné fulltextové vyhledávání.
A nikdo mne ani nemůže nutit, abych platil tisíce korun ročně za knižní vydání zákonů. Jednak by tuto službu měl za (pouze) nákladovou cenu poskytovat stát (pokud chce, abychom jím přijaté zákony znali a plnili), jednak ani u knihy vydané soukromým vydavatelstvím nikdo stoprocentně nezaručí, že jde o závazné znění zákona, jehož aplikaci mi pak finanční úřad vůbec uzná.