Před pár lety jsme začali žít s negativními úrokovými mírami, jimiž se centrální banky snaží přimět ty běžné, respektive podniky, aby své peníze nedržely, ale naopak zainvestovaly do nových projektů a ekonomika šlapala dál.
Nyní se do negativního teritoria propadly ceny lehké americké ropy WTI, která se minulý týden v jednu chvíli obchodovala za minus 37,63 dolaru. Panika na trhu s ropou dostoupila vrcholu a investoři reagují na obavy, že kvůli nízké poptávce přestává stačit skladová kapacita v překladišti v oklahomském Cushingu. Prodejci západotexaské ropy WTI proto nabízeli kupcům peníze za to, že ji od nich odeberou, aby problém s uskladněním nemuseli řešit.
V návaznosti na americkou ropu se v polovině minulého týdne propadly ceny ropy Brent (z ložisek v Severním moři) na nejnižší úroveň za poslední dvě dekády.
Za 15,98 dolaru se obchodovala naposledy v roce 1999.
Ceny ropy klesají kvůli koronavirové pandemii, která zastavila ekonomiky po celém světě, omezila dopravu a zabrzdila mezinárodní obchod. Volatilní situace je nepříjemná zejména pro světové ropné mocnosti na Blízkém východě, ale i Rusko a Spojené státy. Organizace států vyvážejících ropu OPEC uvažuje o dalším snížení produkce, poté co ohlásila rekordní snížení před dvěma týdny.
Pro státy závislé na ropných příjmech jako Saúdská Arábie, Írán či Libye znamená výpadek do budoucna velký problém s financováním vlastního provozu.