Náklady na vybudování nového operátora se pohybují kolem jedné miliardy korun
Hotovo, potvrzeno. Česko se ještě letos dočká spuštění čtvrtého mobilního operátora. Společnost MobilKom, vlastněná investiční skupinou Penta, hodlá nejpozději do začátku prázdnin spustit testovací provoz nově vystavěné mobilní sítě na technologii CDMA, zahájení komerčního provozu je naplánováno na druhou polovinu roku. Mobilní operátor, o jehož jménu nebylo doposud rozhodnuto, by měl podle informací týdeníku EURO nabízet v první fázi vysokorychlostní mobilní připojení k internetu, nabídka hlasových služeb bude následovat po několika měsících.
Bude, nebude? Bude!
První informaci o přípravách spuštění čtvrtého mobilního operátora přinesl poprvé internetový server Mobil.cz ve středu 10. ledna. Média, manažeři v telekomunikačním oboru i laická veřejnost se následně rozdělili na dva tábory, přičemž jedni brali vstup MobilKomu na trh jako racionální fakt. Druzí byli skeptičtí, označovali vznik čtvrtého operátora za „výtvor“ médií, případně považovali MobilKom za takzvaného virtuálního operátora (MVNO - Mobile Virtual Network Operator), tedy firmu, která si od regulérního, již fungujícího operátora pronajme část kapacity sítě a v ní provozuje služby, jež pod svou značkou nabízí zákazníkům. „Virtuální mobilní operátor je takový operátor, který nemá vlastní mobilní síť, ale pronajme si ji a tváří se, jako by ji měl,“ vysvětluje Patrick Zandl, telekomunikační konzultant.
MobilKom však virtuálním mobilním operátorem nebude, bude regulérním čtvrtým mobilním operátorem na českém trhu s vlastní sítí základnových stanic BTS. Na rozdíl od T-Mobilu a Vodafonu však nebude vůbec využívat technologii GSM, pracující na frekvencích 900 a 1800 megahertzů, ale postaví svou síť ve standardu CDMA, jež je provozována na frekvenčním pásmu 410 až 450 MHz. Technologii CDMA využívá i Telefónica O2, avšak jen pro vysokorychlostní bezdrátové připojení k internetu, ne pro hlasové služby, které poskytuje v GSM standardech.
Efektivnější síť.
Hlavní důvody, proč se MobilKom, respektive jeho majitel, investiční skupina Penta, rozhodl vybudovat mobilní síť v technologii CDMA, jsou dva. Tím prvním je licence pro provozování mobilního operátora. Pro CDMA pásmo se totiž licence nemusí dražit, jako tomu bylo v GSM tendrech v druhé polovině 90. let nebo loni na Slovensku, postačí základní licence a získání kmitočtů od Českého telekomunikačníhon úřadu (ČTÚ). „MobilKom získal licenci na provozování mobilní sítě v pásmu 410 až 430 megahertzů v roce 2001 pro technologii Tetra (digitální „vysílačková“ síť, v které MobilKom provozuje asi jedenáct tisíc vysílaček - pozn. red.), od května 2005 i pro CDMA. V březnu roku 2006 ČTÚ vyhověl žádosti MobilKomu o individuální oprávnění na vysílání signálu v pásmu 410 až 430 megahertzů, tedy využívání daného pásma pro širokopásmovou technologii,“ řekla mluvčí Penty Jitka Studničková. Druhým zásadním důvodem, proč volba padla na technologii CDMA, je ekonomika celého projektu a rychlost výstavby sítě. „Technologie CDMA nabízí efektivnější šíření signálu než GSM, což znamená, že během mnohem kratší doby dosáhneme plného pokrytí,“ říká Studničková. „Máme spočítáno, že pro pokrytí území celé České republiky budeme muset postavit pouze asi 350 vysílačů. Další se budou doplňovat podle aktuálních potřeb a zájmu o služby. Zároveň přepokládáme, že zhruba 80 procent všech základnových stanic budeme moci umístit na již existující stožáry,“ řekla Studničková týdeníku EURO. Například operátor T-Mobile využívá pro technologii GSM a standard UMTS, tedy sítě třetí generace, více než pět tisíc základnových stanic. „Plného pokrytí bychom rádi dosáhli do konce roku 2007, tedy ve stejné době jako plánujeme oficiální spuštění služeb,“ dodává Studničková.
Agresivní ceny.
Z informací týdeníku EURO vyplývá, že MobilKom měl již na konci roku 2006 postavených několik základnových stanic v „domovských“ Pardubicích a okolí, kde by také měly proběhnout základní testy sítě. „Zkušební provoz by měl být zahájen ve vybraných regionech asi v polovině roku, do konce roku spustíme provoz 'naostro',“ potvrzuje Studničková. Týdeník EURO rovněž získal informace, že v první fázi komerčního provozu bude MobilKom nabízet pouze vysokorychlostní připojení k internetu. „Nechceme v tuto chvíli odkrývat přesnou strukturu služeb, které plánujeme nabízet, ani jejich časovou návaznost. Musíte se nechat překvapit,“ reaguje mluvčí Penty. Zdroje týdeníku EURO rovněž potvrdily, že MobilKom chce na své služby nasadit agresivní cenovou strategii. Například vysokorychlostní připojení k internetu by mělo stát polovinu toho, co platí zákazníci Telefóniky O2 za srovnatelné CDMA připojení. Tedy v současnosti 830 korun s daní. „V MobilKomu pracuje několik manažerů z bývalého Eurotelu, včetně šéfa firmy Luboše Bôrika, kteří mají s CDMA řadu zkušeností,“ říká zdroj, který si nepřál být jmenován. „Nechceme se srovnávat s cenou konkrétního produktu konkrétního poskytovatele, když nevíme, jaká bude jeho cenová nabídka v době spuštění našich služeb, ale díky nižším nákladům, mimo jiné na reklamu, budeme moci velice dobře cenově konkurovat. Ano, chceme být cenovým lídrem,“ tvrdí Jitka Studničková.
Nejisté jméno.
Náklady na vybudování mobilního operátora se podle Studničkové pohybují v řádech miliard korun. Z odhadů týdeníku EURO vyplývá, že při průměrné ceně za výstavbu jedné základnové stanice kolem 1,5 až dvou milionů korun zaplatí investor za vybudování sítě sumu pohybující se mezi 600 a 700 miliony korun. Dalších zhruba sto milionů může stát vytvoření a implementace informačního zákaznického systému, IT systému pro účtování a také zázemí v podobě callcenter a podpory zákazníků. „Nechtěla bych porovnávat dobu návratnosti investovaných prostředků s jinými projekty, poprvé se totiž jedná o zcela nový projekt, pro nás navíc v novém sektoru, nikoli o restrukturalizaci,“ připomíná Studničková hlavní obor podnikání Penty.
Investor doposud nerozhodl, pod jakým jménem bude operátor nabízet své služby. „Zvažujeme více variant, můžeme si ponechat jméno MobilKom, můžeme ale i zvolit zcela jiný název a také můžeme zvolit různá pojmenování pro jednotlivé produkty. Definitivní rozhodnutí zatím nepadlo,“ říká Studničková.
Pronajmou síť?
Několik zdrojů týdeníku EURO potvrdilo, že původně nechtěla Penta, respektive MobilKom, síť vůbec provozovat. „Měli vizi, že celý projekt zainvestují, postaví síť a poté ji exkluzivně nabídnou k pronájmu někomu, kdo má zkušenosti s marketingem a prodejem telekomunikačních služeb. Tento plán však zřejmě padl,“ tvrdí jeden. Z českých telekomunikačních firem připadá pro takovéto „partnerství“ v úvahu jen dvojice největších alternativních operátorů: GTS Novera a Radiokomunikace. „O projektu Penty víme, považuji ho za životaschopný, v rámci CDMA se dají nabízet služby, které si trh žádá. Co se ale případného partnerství týká, v současnosti není na programu dne,“ tvrdí generální ředitel Radiokomunikací Miroslav Čuřín. Milan Rusnák, šéf GTS Novery, potvrzuje, že jeho firma má o poskytování mobilních služeb zájem již několik měsíců a spolupráce s MobilKomem by mohla být možností jak mobilitu získat. „Je to jedna z variant, kterou zvažujeme. CDMA je technologie, která je o třídu lepší než GSM, protože kromě hlasu umožňuje i rychlý datový přenos a rychlejší připojení na internet, navíc z hlediska rozvoje sítě je to technologie levnější než GSM. Lepší kvalita za méně peněz,“ řekl Rusnák týdeníku EURO. Že by si však GTS Novera pronajala od MobilKomu celou síť, Rusnák vylučuje: „To není náš případ.“ Kdyby si GTS Novera pronajala část kapacity sítě od MobilKomu, mohl by vzniknout první virtuální mobilní operátor v Česku. „Prozatím jsme v začátcích jednání, konkrétněji se budeme bavit, až bude síť MobilKomu dobudována,“ uzavírá Rusnák.