Většina muslimů, kteří jsou v Německu, žije v souladu se zákony a je v zemi integrovaná, je přesvědčena Alternativa pro Německo (AfD). Strana, která je známá spíše svou protiimigrační a protiislámskou rétorikou, to podle německých médií píše v dnes zveřejněném stanovisku k islámu. Zároveň v něm tvrdí, že islám není náboženství, ale nábožensko-politická doktrína. Německá média si kladou otázku, zda je AfD názorově jednotná.
Ve spolkové republice na konci roku 2015 žilo 4,4 až 4,7 milionu muslimů, což představovalo 5,4 až 5,7 procenta celkové populace. Dnešní počet muslimů v Německu bude podle všeho o něco vyšší vzhledem k tomu, že loni do země přišlo 280.000 žadatelů o azyl převážně z muslimských zemí.
Právě kvůli vysokému počtu běženců z muslimských zemí, kteří do Německa od roku 2015 dorazili, se v zemi vede debata o jejich integraci i o islámu jako takovém. Kancléřka Angela Merkelová (CDU), která je velkou favoritkou nedělních parlamentních voleb, se na začátku září nechala slyšet, že islám patří k Německu. Čtyři miliony muslimů podle ní přispívají k úspěšnosti spolkové republiky.
Až příliš východní Alternativa pro Německo. Stranu prověřují tajné služby
Alternativa pro Německo sice výslovně tvrdí, že islám k Německu nepatří, dnes ale konstatovala, že „většina muslimů v Německu žije v souladu se zákony a integrovaně a je součástí naší společnosti“. Některá německá média si tak kladou otázku, zda to uvnitř strany všichni vidí stejně.
AfD, kterou odborníci hodnotí jako pravicově populistickou, by se v nedělních volbách měla poprvé dostat do Spolkového sněmu. V průzkumech má podporu devíti až 12 procent voličů.
Čtěte také: