Recenze
Britský profesor Andrew Gillespie vydal v roce 1998 knihu pro studenty ekonomických fakult a středoškoláky připravující se na přijímací zkoušky na vysoké školy. Po necelých čtyřech letech se publikace (v brožované podobě) dočkali i čeští čtenáři. Předností knihy je fakt, že nováčkům dobře poslouží jako pomůcka pro úvod do studia ekonomie, naopak středně pokročilí studenti ji mohou využít jako doplněk vzdělání. Může plnit roli trochu většího „taháku“ pro opakování a utřídění již nastudovaných znalostí, či pro oživení částečně zapomenuté teorie.
Andrew Gillespie vystudoval ekonomii a moderní dějiny na Oxfordské univerzitě. Patnáct let vyučije management a ekonomické předměty, současně je marketingovým ředitelem jedné z kolejí Oxfordské univerzity.
V publikaci „Přehled ekonomie“ zhruba na sto stranách přehledně popisuje základní pojmy a zákonitosti ekonomické teorie. České vydání je v některých částech doplněné o praktické údaje a data z Česka. Témata jsou dobře a prakticky vysvětlena, autor hojně používá obrázků, grafů, schémat a faktických komentářů.
Publikace je rozdělena do dvou základních částí, obsahuje devětatřicet kapitol včetně stručného úvodu do ekonomických věd. Velmi praktický je abecedně řazený rejstřík na konci knihy, uvádějící každý obrat či sousloví s anglickým ekvivalentem. Kniha pokrývá oba hlavní okruhy ekonomie. Začíná oblastí mikroekonomie zaměřenou na jednotlivé trhy. Autor rozebírá nabídku a poptávku včetně elasticit a jejich vzájemného vztahu, tržní mechanismy a jejich slabiny či selhání. Pokračuje rozborem nákladů v krátkém a dlouhém období, následuje sekce věnovaná ceně a rozhodování o velikosti objemu výroby. Část věnovaná mikroekonomii končí rozborem dokonalé konkurence, monopolu, oligopolu, konkurenční politiky a situace na trhu práce.
Oblast makroekonomie začíná výkladem teorie měření národního produktu a důchodu včetně rozklíčování českého HDP za poslední čtyři roky. Následuje praktické vysvětlení výpočtu agregátní poptávky, teorie spotřeby a investic, cílů vládní a státní fiskální politiky. Poměrně značný prostor je věnován mechanismu peněz, bankovnictví a peněžního přenosu. Tato část je doplněna tabulkou vývoje peněžních zásob v České republice v letech 1997 až 2000. Další oddíl autor věnuje rozborům inflace, nezaměstnanosti a rozdílných přístupů keyneseánců a monetaristů k zásahům do ekonomiky. Závěr knihy patří měnovým kursům, platební bilanci, zahraničnímu obchodu a stručnému popisu Evropské unie.
Systematické a přehledné uspořádání, i vysvětlování teorie na praktických příkladech a faktických údajích, jistě pomůže studentům a ekonomickým začátečníkům v orientaci v oboru. Teoreticky lépe vybavení čtenáři, orientijící se na hlubší studium, však sáhnou po jiné knize.
Andrew Gillespie: Přehled ekonomie. Z anglického originálu Advanced Economics Through Diagrams Revision Guide přeložil Lubomír Taišl. Portál, Praha 2002. 104 stran. Cena 245 korun.