Menu Zavřít

Nejnovější průzkum: 53 procent Britů je pro setrvání v EU

19. 4. 2016
Autor: čtk/AP

Pro setrvání Británie v Evropské unii je 53 procent účastníků nejnovějšího průzkumu veřejného mínění pro deník The Telegraph. Proti je 41 procent a šest procent se nevyjádřilo. Oproti předchozímu průzkumu agentury ORB, zveřejněnému 5. dubna, podpora zachování členství země v evropské osmadvacítce stoupla o dva procentní body. Naopak počet odpůrců tohoto svazku klesl o tři procentní body.

V Británii začala v pátek oficiální kampaň před referendem o setrvání země v Evropské unii, které bude 23. června. The Telegraph provedl průzkum čtyři dny po zahájení kampaně mezi 800 lidmi.

Dosavadní průzkumy ukazovaly na velmi vyrovnaný výsledek. Podle analytiků bude rozhodující především účast. A to hlavně mladých lidí, kteří jsou většinou pro další členství v unii, ale podle statistik neradi chodí volit. Média také upozorňují, že počet voličů, kteří se ještě nerozhodli, jaký z táborů podpoří, je ještě poměrně vysoký.


Přečtěte si: Kvůli brexitu by o místo přišlo až sto tisíc zaměstnanců ve finančním sektoru


Referendum, které se má konat 23. června, slíbil uspořádat britský premiér David Cameron v rámci kampaně před posledními parlamentními volbami, jež jeho konzervativci loni v květnu nakonec přesvědčivě vyhráli.

Britové o setrvání své země v EU či o jejím vystoupení z unie rozhodnou poté, co britský premiér dohodl v únoru s ostatními šéfy států a vlád EU novou podobu vzájemných vztahů v některých oblastech.

Nyní Cameron vede kampaň za setrvání v unii, přičemž mu mocnou oporou ze zahraničí je i americký prezident Barack Obama. Zastánci setrvání v EU varují před ekonomickými ztrátami, které by odchod přinesl.

Ztráty na domácnost 4300 liber ročně

Na podporu setrvání Británie v EU „bubnují“ i politici. „Pokud Britové v červnovém referendu podpoří vystoupení země z Evropské unie, způsobí to britské ekonomice trvalou újmu,“ varoval včera britský ministr financí George Osborne.

„Jestliže země vystoupí z EU, zmenší se její ekonomika do roku 2030 o šest procent, než kdyby zůstala součástí osmadvacítky,“ dodal strážce kasy.

Osborne spočítal, že ztráty pro britskou ekonomiku by v případě takzvaného brexitu, tedy odchodu Británie z EU, odpovídaly do roku 2030 zhruba 4300 librám (145 900 Kč) na domácnost ročně.

CIF24

Starosta Londýna pro odtržení

Hlavní kampaň za odchod Británie z unie vede významný člen vládnoucích konzervativců, oblíbený londýnský starosta Boris Johnson, který slibuje Britům, že odtržení od EU přinese zemi méně nákladů a byrokracie a více samostatnosti a prosperity.

Brexit (odchod Británie z EU) přirovnal k útěku z vězení. Těší se podpoře 128 poslanců Konzervativní strany a za nepřímého spojence má i předsedu nacionalistické Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigela Farage, který je znám svou xenofobní a protipřistěhovaleckou rétorikou

  • Našli jste v článku chybu?