Menu Zavřít

Nejostřejší obraz

9. 10. 2003
Autor: Euro.cz

Spojení dvou společností převrátí naruby televizní trh

Britská vláda minulý týden zásadně proměnila televizní trh, když souhlasila se spojením společností Granada a Carlton. Celoplošná stanice ITV bude mít poprvé ve své osmačtyřicetileté historii jediného vlastníka a bude schopná konkurovat jak BBC, tak BSkyB australského mediálního magnáta Ruperta Murdocha. Firma, jež vzejde ze sloučení Granady a Carltonu, bude kontrolovat 52 procent britského televizního inzertního trhu.

Předpoklady a závazky.

Šéfové Carltonu (Michael Green, kterému se v City přezdívá Mr. Opatrný) a Granady (Charles Allen) mají jeden měsíc na to, aby reagovali na vládní návrh, podle něhož by se spojení obou společností mělo řídit. K velkému rozčilení konkurence mají oba muži snazší život, než se čekalo: 290stránkový dokument, který jim předala ministryně obchodu Patricia Hewittová, neobsahuje požadavek na odprodej inzertních divizí. Společnost si smí ponechat 52 procent trhu a její klienti budou mít nárok na prodloužení kontraktů o tři roky za stejných podmínek.
Vláda si od spojení Granady a Carltonu slibuje především větší konkurenci ve vytváření nových programů. Odborníci ovšem varují, že tento předpoklad je pouze teoretický. Spojená televizní společnost sice ušetří již první rok 50 milionů liber pouhým odstraněním duplicitních provozů, avšak nebude ničím zavázána investovat své větší finanční prostředky právě do tvorby nových – a především kvalitních - programů.
Omezením, na němž vláda zřejmě nepřestane trvat, je udržení regionálních stanic. Carlton a Granada vlastní dohromady jedenáct z patnácti významnějších regionálních stanic. Ty se musí stát součástí nové společnosti a nesmějí ukončit výrobu místních zpravodajství a regionálních programů. Jde o především o televizní operátory ve Skotsku, Severním Irsku a na ostrovech Jersey a Guernsey v kanálu La Manche.

MM25_AI

Pozvánka do zahraničí.

Přes všechna slova o kvalitě a konkurenci takřka nikdo v Británii nepochybuje o tom, že je sloučení Carltonu a Granady prvním krokem ke vstupu silného zahraničního partnera do ITV. Takový krok byl dlouhá léta politicky nemyslitelný, ale nový mediální zákon, který začne platit na konci tohoto roku, umožní dokonce i společnostem mimo Evropskou unii britskou terestriální televizi převzít.
Nápadníků je již dnes celá řada, především ze Spojených států. Očekávaná cena kolem čtyř miliard liber se zdá být za tak významnou porci britského inzertního trhu slušná.
Za dosud nejaktivnějšího zájemce se vydává největší světová mediální společnost Viacom, která kromě jiného vlastní americkou síť CBS, stanici MTV, filmová studia Paramount a řetězec prodejen a půjčoven Blockbuster. Viacom v Británii zaměstnává jedenáct tisíc lidí a ze svých studií v londýnském Camdenu vysílá čtrnáct satelitních programů včetně MTV Europe. Prezident Viacomu Mel Karmazin nedávno v Cambridge prohlásil, že „koupě ITV by dávala velký obchodní smysl“.
Tam, kde obchází nové příležitosti Viacom, nemůže chybět ani společnost Walt Disney, která na americkém trhu se svým konkurentem v posledních letech prohrává. Za nevýhodu Disneye se v tomto případě považuje nedostatek zkušeností s provozováním evropského neplaceného kanálu, obchodně založeného na prodeji inzerce.
Překvapivým favoritem se stal Haim Saban, americko-izraelský televizní magnát, který vydělal peníze na prodeji akcií Murdochovy společnosti Fox Family Channel do rukou Walta Disneye. K velkým hráčům se zařadil poté, co koupil za 600 milionů dolarů německou ProSieben/Sat1.
Mezi zájemci nechybí ani společnost Hallmark, jež nevydělává pouze na prodeji pohledů, pozdravných karet a přání, ale i na rodinném televizním kanálu. Ačkoli to známý kritik ITV David Elstein odmítá, experti tvrdí, že zájem Hallmarku o ITV dokazuje kromě jiného také skutečnost, že si firma najala coby poradce právě jeho, bývalého šéfa BSkyB a britského Channel Five.
A konečně NBC. Společnost patřící k třem hlavním americkým televizním sítím je již dlouho pod dohledem svého vlastníka - General Electric – a o expanzi do zahraničí přemýšlí. Otázkou zůstává, zda její expanzivní ambice nenaplní ohlášené spojení s Vivendi Universal – pokud se ovšem uskuteční.

Dva muži, každý s jedním veslem.

Rozhodnutí vlády povolit spojení Carltonu a Granady nutně potěšilo investory. Cena akcií Carltonu okamžitě stoupla o třináct procent, Granady o devět. Londýnská City věří, že spojený vlastník ITV se dokáže lépe vyrovnat s nepříznivými výsledky, které ITV v posledním čase postihly: inzertní trh stagnuje, počet diváků klesá ve prospěch kabelových a satelitních stanic. Největší ztrátu ovšem přinesl loňský neslavný krach projektu ITV Digital, který firmu přišel na miliardu liber.
Nakonec zbývá otázka, kdo novou společnost povede. Podle všech britských ekonomických komentátorů je nenávist mezi Michaelem Greenem a Charlesem Allenem legendární. Může se tedy stát, že se obětí chystaného spojení stanou oba. Na základě předběžné dohody budou akcionáři Granady kontrolovat 68 procent nové společnosti, akcionáři Carltonu 32 procent. Možná i proto vedení silnější Granady oznámilo, že se žádná revoluce ve vedení nechystá. Oba muži se mají rádi, a vedoucí role si prý účinně rozdělí.

  • Našli jste v článku chybu?