Je na čase vymazat z hlavy představu, že v Anglii se mizerně jí
Není jím tradiční britský roast-beef, ani roast-lamb, roast-turkey, ani fish-and-chips, nýbrž chicken tikka masala. Za nefalšované britské národní jídlo je v roce 2001 prohlásil tehdejší ministr zahraničí Robin Cook „nejen proto, že je nejpopulárnější, nýbrž i proto, že je dokonalou ilustrací toho, jak Británie dokáže absorbovat a adaptovat vnější vlivy“. Je tak známé, že stačí je objednávat zkratkou CTM.
Kuře na způsob tikka je indické, přesněji řečeno severoindické a ještě přesněji řečeno moghulské – čili pocházející z mongolské okupace severní Indie v 15.-17. století. Pod ní se indická kuchyně zpestřila a obohatila z původní vegetariánské a rybí na masovou – hlavně jehněčí a drůbeží. Dalším moghulským přínosem k tradičnímu indickému vaření bylo grilování na rozpáleném povrchu – kovu či kameni - nebo pečení v kulaté peci zvané tandur. O jejím původu se vedou spory, ale s největší pravděpodobností pochází z Persie.
Slovo tikka pochází z afghánského jazyka paštúnštiny a znamená kousky. V tomto případě zhruba čtyřcentimetrové kousky masa – tradičně kuřecího nebo jehněčího - marinované v míchanici jogurtu a drcených ingrediencí, mezi něž by měly patřit: paprika, zázvor, česnek, kurkuma, kardamom, bílý kumín, citronová šťáva, muškát, olej nebo rozpuštěné máslo zvané ghee. Marinovat alespoň půlden nebo přes noc. Griluje se na rozpáleném kovovém povrchu nebo peče v tandurské peci. Podává se s praženou na plátky nakrájenou cibulí a jí se rukou s plackami zvanými čapati, parata, puri, roti nebo nan, a to tak, že kousky masa bereme do utrženého kousku placky. Chceme-li se držet indických tradic.
Omáčka masala rovněž pochází z Indie a znamená směsici více drcených ingrediencí. Není na ni přesné složení, ale většinou v ní bývá hřebíček, pískavice („řecké seno“), paprika a kardamom. Bez přílišných pálivých příměsí. V tradiční indické kuchyni se kombinace chicken tikka s omáčkou masala nikdy nejedla a vymysleli si ji Britové, ještě přesněji řečeno Skotové, a ještě přesněji řečeno jeden glasgowský zákazník a jeden glasgowský kuchař v indické restauraci v roce 1967.
A stalo se to tak, že když zákazník dostal na stůl grilované kuře tikka, zeptal se číšníka, zda by mu na to nemohl dát nějakou tu indickou omáčku, aby nebylo tak suché. Číšník se šel poradit s kuchařem, a protože pro indického kuchaře je zákazník pán, vyklopil do pánvičky plechovku rajčatové polévky, do ní hrst podrceného smíchaného nepálivého koření a lžíci husté smetany. Kousky kuřete tikka v tom nad ohněm prokvedlal a to celé plácl zpátky na talíř. Zákazník se mohl radostí umlátit, restaurace si dala chicken tikka masala trvale na jídelníček, nějaký kulinární novinář o tom naspal oslavný článek a dnes se ho v osmi tisících indických restauracích v Británii prodává třiadvacet milionů porcí ročně.
Pokrm věru lidový a beztřídní. Pravicový, nebo levicový? Podle toho, kde ho jíte. Předvařený a předbalený v supermarketech a ohřátý v mikrovlnce bude samozřejmě pokrmem levicovým. Ale než se ho naučíte, někde začít musíte. V indické restauraci bude spíš uprostřed až vpravo, podle její celkové kvality. Když si ho uděláte doma z vlastních ingrediencí, máte nové jídlo zaručeně pravicové, neboť pestré, bohaté a nové. Pokaždé jím porazíte kuřecí řízek, kuře kung pao, kuře na karí, kuře s ananasem a tvrdě jím zakonkurujete i tomu kuřeti na paprice, které dnes beztak už téměř nikdo nikde nedělá. A bylo by na čase s ním zase vytáhnout do boje za vítězství pravice.
Na indické jídlo je CTM chuťově mírné, takže se k němu dá pít i víno, a to nejlépe suché, ale ovocnatě chutnající bílé, jako veltlín nebo müller thurgau. Podává se samozřejmě s rýží, nejlépe asijskou odrůdou basmati, a já vám zde poradím, jak se nejlépe dělá stylem pulao čili pilaf. Žádné vaření, žádné dodatečné smažení. Dno remosky zasypete propláchnutou rýží. Přidáte sůl, a chcete-li si rýži něčím dochutit, tak pár hřebíčků, hrst hrozinek, rozpůlenou cibuli, stroužek česneku, pár semínek z rozdrcené bobule kardamomu nebo špetku šafránu. V čajovém kotlíku uvaříte vodu a rýži jí zalijete, přibližně trojnásobným množstvím. Přiklopíte a zapnete víko. Rýže je nejdéle do deseti minut hotová, měkká, vonná a sypká a připravená k podávání.
A už je na čase, abyste si z mozku vymazali jednou provždy představu, že v Anglii se mizerně jí, jak od Čechů člověk každou chvilku slýchává. Nikde v Evropě se už nejí hůř než v Česku.
Chicken tikka masala Pravicové Existuje na ně osmačtyřicet mírně odlišných receptů; většinou už místo rajčatové polévky používají protlaku nebo konzervovaných italských rajčat. Supermarkety je odebírají předkuchtěné a zabalené pro rychlé ohřátí v troubě nebo mikrovlnce, a těch se prodá deset tun denně. Stalo se jedním z předních artiklů britského potravinářského exportu do Indie, kde si je zase oblíbili anglofilové. A nedivil bych se, kdyby bylo k dostání i v pražském Tesku.