Menu Zavřít

Nejsem jako oni

19. 3. 2003
Autor: Euro.cz

(EURO 10/2003)

bitcoin_skoleni

Rád bych reagoval na rozhovor s Vladimírem Mlynářem a jeho názorem na stav ADSL, respektive vysokorychlostního internetu u nás v Česku. Je velmi „chvályhodné“, že služba je nyní konečně zaváděna. Podle pana Mlynáře máme být vděčni, že se tomu tak vůbec stalo, protože bývalý generální ředitel Českého Telecomu nedokázal komunikovat s ČTÚ a svou konkurencí. Sám připouští, že cena za ADSL připojení je poněkud vyšší než v zemích EU (například „pouze“ dvakrát ve srovnání s cenami ve Velké Británii). Jen tak mimochodem, pokud je stejná věc či služba dvakrát dražší, už to jako spotřebitel, na rozdíl pana ministra, považuji za nehorázné.
Od člověka, který se snaží zabývat touto problematikou, bych očekával trochu větší znalosti a především pak důraz na rychlé zavádějí této služby. Většina občanů naší republiky nemá možnost porovnat, jaký standard služeb je „normální“ a co bychom my spotřebitelé a firmy měli nárokovat. Vzhledem k tomu, že jsem v letech 2000-2002 ve Velké Británii žil, dovolil bych si výroky pana ministra diplomaticky řečeno zpochybnit.
Ve zmiňované Velké Británii začal dominantní operátor BT a jeho konkurence zavádět ADSL v létě 2000. To, že je služba ADSL zaváděna v Čechách v březnu 2003, považuji za odraz toho, jak vláda klade, respektive neklade důraz na posilování konkurenceschopnosti našeho národa. Téměř tříleté zpoždění je jen smutnou finální vizitkou.
Zajímavý také je fakt, že potom, co poskytování ADSL bylo loni v létě Českému Telecomu zakázáno, ten nelenil a rozjel nákladnou kampaň na zastaralou ISDN. Vzhledem k tomu, že každý nový účastník musel podepsat smlouvu na osmnáct měsíců, Český Telecom se opět zachoval monopolisticky, zneužil svého postavení a snažil se vyřadit potencionální zájemce o ADSL. U nás v Čechách to ale nikoho nezaráží a nepřekvapuje.
Startovací cena ve Velké Británii za připojení 512/128 kbps byla 40 liber měsíčně (1880 Kč) a instalace plus ADSL modem za jednorázový poplatek 150 liber (7500 Kč). Po tlaku vlády a médií a místního regulátora (OFTEL), kdy Británie měla problém z toho, že zavádění ADSL nepostupuje dostatečně rychle ve srovnání s ostatními zeměmi, jako je Německo, dominantní operátor BT přestal s obstrukcemi a došlo na snížení cen. Dnešní ceny jsou na úrovni 27-30 liber za měsíc (1269-1410 Kč) za připojení rychlostí 512/128 kbps, respektive 940 Kč měsíčně při rychlosti 256/64kbps. Obvyklý jednorázový poplatek za instalaci a modem je 30-50 liber (1410-2350 Kč). Jsou však firmy, kde nezaplatíte nic (například Tiscali).
Podívejme se nyní, jak vypadají české ceny za ASDL připojení. Cena za rychlost 512/128 kbps je cca 6400 Kč měsíčně včetně ceny za pronájem modemu, což je zhruba pětkrát více než na ostrovech. Cena za pomalejší propojení 256/64 kbps je cca 3800 Kč měsíčně, což je čtyřikrát více.
Zajímavé je i srovnání startovacích cen. Dominantní operátor si v Británii dovolil účtovat 1880 Kč, nicméně Český Telecom ho dokázal trumfnout více než třikrát se svými 6400 Kč.
Pan ministr informatiky je evidentně špatně informován. Pokud zde jako občan mohu pomoci, rád tak učiním. Doporučuji britskou prohlídku broadband (ADSL) nabídek firem, jako Tiscali, OneTel, BT, Freeserve či AOL. S pomocí internetu záležitost na pár minut.
Závěrem snad jen pozastavení nad tím, zda pan ministr může ovlivnit cenu připojení, či nikoliv. Věřím v racionální uvažování pana ministra a jeho soudnost. Pak tedy jakmile uvěří tomu, že ADSL je u nás až pětkrát dražší než v EU, pak věřím že najde cesty k tomu, jak našemu monopolnímu operátorovi domluvit. Pokud se nepletu, stát je jeho majoritním akcionářem. Jsou zde i další nástroje a úřady, jako ÚOHS či ČTÚ. Myslím, že pan ministr a vláda by zároveň měli veřejně deklarovat význam vysokorychlostního připojení na internet, tedy pokud je vůbec tento význam pochopen.
Británie je známá svými vysokými cenami téměř všeho, a proto má tamní antimonopolní úřad spoustu práce. Pro zneužívání pozice na trhu se vžilo Rip-Off Britain. V případě ADSL jde o klasický Rip-Off, bohužel na český způsob.

Petr Bena,
Praha

  • Našli jste v článku chybu?