Kdysi bývaly místem, kam se nikdo nechtěl dostat, dnes jsou naopak vyhlášenými turistickými atrakcemi a historickými památkami. Slavná vězení najdeme na celém světě: v USA, Velké Británii i v afrických státech.
Londýnský Tower (Velká Británie)
Podle čtvercové budovy s vížkami se jmenuje celý komplex budov, který je společně s blízkým mostem jednou z nejnavštěvovanějších památek v Londýně. V historii plnil Tower řadu účelů, jedním z těch nejvýznamnějších bylo vězení, které zde fungovalo mezi lety 1100 až 1952. Jedním z posledních známých zadržovaných vězňů v Toweru byl nacista Rudolf Hess.
Pevnost If (Francie)
Původně pevnost se vězením stala v polovině 17. století. Na malém ostrově blízko pobřeží Marseille se odehrávala i část děje slavného románu Alexandra Dumase Hrabě Monte Christo. Během dlouhých let jeho provozu v něm byly zadržovány tisíce politických a náboženských vězňů.
Kilmainham Gaol (Irsko)
Dublinské vězení bylo postaveno na konci osmnáctého století a v provozu bylo až do roku 1924. Zásadní roli hrálo během Velikonočního povstání v roce 1916, kdy v něm bylo uvězněno a popraveno mnoho irských revolucionářů. Dnes se v budově konají komentované prohlídky, které připomínají jednu ze zásadních kapitol Irska v boji o samostatnost.
Alcatraz (USA)
Slavné vězení s maximální ostrahou poblíž pobřeží San Franciska bylo v provozu mezi lety 1934 až 1963. Jedním z jeho nejslavnějších vězňů byl chicagský mafiánský boss Al Capone. Během let se o útěku z ostrova pokusilo 36 vězňů, byli však chyceni, zastřeleni nebo se utopili. Pět těl se ale nikdy nenašlo a někteří věří, že se jim podařilo utéct. Dnes se na ostrov pořádají turistické plavby, které kromě návštěvy proslulého vězení nabízejí i vyhlídku na město a na nedaleký Golden Gate Bridge.
Robben Island (Jižní Afrika)
Na ostrově poblíž Kapského města se v době apartheidu nacházelo vězení, ve kterém byl po osmnáct let (z celkových sedmadvaceti) zadržován bývalý prezident JAR Nelson Mandela. Dnes patří na seznam chráněných památek UNESCO.
Ďábelský ostrov (Francouzská Guyana)
Na ostrově ležícím 11 kilometrů od břehů Francouzské Guyany byla mezi lety 1852 až 1946 trestanecká kolonie, kde byli zadržováni hlavně političtí vězni, v čele s Alfredem Dreyfusem. Útěk z vězení byl vzhledem k hustému pralesu a řekami plnými piraní takřka nemožný.
Hanojský Hilton (Vietnam)
Vězení Hoa Loa v Hanoji nechala postavit na konci 19. století Francie, aby v něm zadržovala vietnamské politické vězně. Během vietnamské války pak sloužilo vietnamské armádě pro věznění amerických válečných zajatců, jedním z nichž byl i pozdější kandidát na prezidenta USA John McCain. Vězni museli snášet mučení i hladovění, vězení ale sarkasticky pojmenovali Hanojský Hilton.
Dům otroků (Senegal)
Až do roku 1848 byl Dům otroků na ostrově Gorée využíván jako místo zadržování otroků, než byli odesláni z Afriky. Ostrovem prošlo až 20 milionů mužů a žen, šest milionů z nich následný transfer nepřežilo. Nelidské zacházení s otroky a jejich utrpení dnes na místě připomíná muzeum.