Dvě prasátka Pinky a Perky z dílny Vlasty a Jana Daliborových měla vysoký hlásek, věrné diváky a taky zaryté nepřátele
Prasátka Pinky a Perky byla pro dnešní šedesátníky a sedmdesátníky v Británii čímsi jako večerníčkem. V letech 1957 až 1968 se objevovala před zprávami o šesté, takže se vryla do paměti tehdejších dětí i dospělých. S maňásky a marionetami vystupoval manželský pár Vlasta a Jan Daliborovi, kteří uprchli před komunisty z Československa. Bez jakékoli pozornosti v rodné zemi se tak zřejmě stali nejúspěšnějšími Čechy, kteří kdy dobývali britské televizní obrazovky.
Po smrti Jana v roce 2013 následovala svého muže na věčnost i jeho choť Vlasta (22. května 1921 – 21. února 2016), která se do povědomí britské veřejnosti zapsala jako Vlasta Dalibor.
RUSY JSME VÍTALI
Vlasta se narodila v Brně do rodiny speditéra a vystudovala JAMU. S Janem byli nerozlučnou dvojicí od 13 let, na čas je rozdělila jen německá okupace, kdy byl Jan přeložen ze školy do továrny a Vlasta nastoupila jako sekretářka u německého obchodníka. „Když přišli Rusové, říkala jsem jim, jak jsme šťastni, že nám vracejí Československo. Oni se ale smáli a říkali – tohle teď bude Rusko!“ vzpomínala Vlasta později. Jaro 1948 je zastihlo na rakouské hranici, kterou přecházeli pěšky. „Byli jsme si vědomi nebezpečí, ale rozhodli jsme se raději společně zemřít než strávit zbytek života ve strachu.“
Vlasta a Jan se už nikdy nerozdělili. Když ve svém azylu v Yorkshiru brali tento bývalý malíř a bývalá herečka různé pomocné práce, například v kamenolomu, rozhodli se proměnit Janovu zálibu ve vyřezávání loutek ve výdělečnou činnost. Růžolící prasátka, jež se původně jmenovala Pinky a Porky – teprve před pozváním do televize byla na čísi radu přejmenována na Pinky a Perky –, se zjevila na obrazovce v roce 1957 a způsobila docela poprask, mimo jiné břitkým humorem. Slibná kariéra mohla začít.
MCCARTNEY: DIVNÁ PÍSKLATA
Prasátka to dotáhla do show Royal Variety v roce 1963 společně s Beatles a Marlene Dietrichovou, o pár měsíců později přijala pozvání od Eda Sullivana do New Yorku, ještě později vystupovala v Las Vegas, kde mezi jejich věrné fanoušky patřil Elvis Presley. Nikoli ovšem Beatles a další členové jejich generace.
„To jsou ty loutky s prasečím obličejem, co tak divně pískají?“ ptal se jednou v televizi Paul McCartney. Daliborovi si to nevzali osobně, brzy na to přezpívali či spíše „přepískali“ jeho hity včetně Žluté ponorky.
Od konce 60. let Daliborovi natočili už jen dvě série prasečích skečů pro konkurenční Thames TV a v roce 1973 odešli do důchodu.
V roce 2000 prodali na své loutky práva za půl milionu liber a odebrali se do domova důchodců v Pembrokeshiru. Pozdější pokusy oživit prasátka v animované podobě je moc nenadchly. Bezdětný pár žil pohromadě až do Janovy smrti před třemi lety. Tvůrci britské obdoby večerníčku, jimž věnovaly nekrolog Telegraph i BBC, zůstávají v Česku prakticky neznámými.
Růžolící prasátka se zjevila na obrazovce v roce 1957 a způsobila docela poprask.
O autorovi| LUBOŠ HEGER heger@mf.cz