BIG BROTHER AWARDS V České republice byly poprvé uděleny anticeny za porušování soukromí. Získaly je nejen společnosti Tesco či Czech Credit Bureau, ale také hlavní město Praha a ministr vnitra František Bublan.
BIG BROTHER AWARDS V České republice byly poprvé uděleny anticeny za porušování soukromí. Získaly je nejen společnosti Tesco či Czech Credit Bureau, ale také hlavní město Praha a ministr vnitra František Bublan.
Od roku 1998 jsou po celém světě pořádány národní soutěže Big Brother Awards. Jejich cílem je upozornit veřejnost na jednání úřadů a firem při snaze získat podrobné informace o klientech. Dále na zákony a technologie, které výrazně narušují soukromí občanů.
V Česku letos proběhla soutěž poprvé. Nevládní organizace Iuridicum remedium v červnu vyzvala veřejnost k zasílání nominací. Odborná porota pak vybrala vítěze sedmi kategorií ze sedmdesáti kandidátů. (O vyhlášení soutěže jsme informovali v Profitu č.25 /2005.)
HLAVNÍ MĚSTO ŠPEHUJE
Hlavní cenu Největší úřední slídil získalo hlavní město Praha za masivní podporu kamerových systémů, aniž by existovala jasná zákonem daná pravidla pro archivaci a využívání kamerových záznamů. Praha buduje kamerový systém od roku 1998 a dosud do něj investovala téměř 400 milionů korun.
Největším komerčním slídilem se stala společnost Tesco kvůli možnému zavádění RFID čipů do zboží bez vědomí zákazníků a za sledování zákaznic v převlékacích kabinách kamerou. „Kvůli neochotě společnosti Tesco komunikovat nevíme, zda v Česku testuje nebo používá ve zboží RFID čipy. Je to ale pravděpodobné, neboť jde o strategii společnosti Tesco po celém světě,“ říká Helena Svatošová z Iuridicum remedium. Dodává, že Tesco ve Velké Británii ohlásilo počátkem roku záměr nasadit 16 tisíc antén a 4000 čteček čipů ve svých prodejnách, což v praxi znamená monitoring jednání desetitisíců zákazníků. „Nasazení RFID čipů znamená, že zatímco dnes jsou zákazníci při nakupování víceméně anonymní, čipy učiní z nákupního chování záležitost požívající asi tolik soukromí, kolik mají rybičky v akváriu,“ upřesňuje Svatošová. Nejde totiž jen o identifikaci zboží, systém umí zároveň identifikovat i spotřebitele.
Evropská komise zvítězila v kategorii Slídil mezi národy za návrh směrnice o takzvaná data retention. Vskutku orwellovská legislativa by v případě schválení ukládala všem telekomunikačním operátorům a internetovým provozovatelům povinnost uchovávat až tři roky údaje o všech telefonních hovorech, SMS, e-mailech a navštívených webových stránkách evropských občanů.
Zavedení biometrických údajů do cestovních dokladů, které projednává Poslanecká sněmovna, v praxi znamená digitální fotografie a digitální otisky prstů uložené ve formě RFID čipu. Jelikož údaje takto zapsané mohou být čteny bez vědomí občana neoprávněnými subjekty, rozhodla se porota pro udělení ceny Nebezpečná nová technologie.
V kategorii Výrok Velkého bratra zvítězil bývalý policejní prezident Jiří Kolář: „Já vedu rozhovory a ať si je každý odposlouchává, jak chce. Když si je člověk jistý, že nic nespáchal, může mu to být jedno.“ (Zaznělo 23. října 2004 v pořadu ČT Události, komentáře.)
Ocenění za Právní normu Velkého bratra získal Národní akční plán boje proti terorismu (aktualizované znění pro roky 2005-2006), předložený ministrem vnitra Františkem Bublanem. Jedná se o novely několika zákonů neodůvodněně posilujících pravomoci policie a zpravodajských služeb - například možnost odposlechů bez soudního povolení, pravomoc nahlížet do lékařských záznamů lékařů, permanentní přístup do informačních systémů veřejné správy či pravomoc vypnout síť mobilních telefonů.
**VÍTĚZOVÉ SI PRO CENY NEPŘIŠLI
V kategorii Dlouhodobé porušování lidského soukromí zvítězila společnost Czech Credit Bureau. Ta vlastní obrovskou databázi s osobními údaji všech jednotlivců, kteří čerpají nějaký úvěr. Jsou v ní evidování i lidé, kteří úvěr řádně splácejí.
Nově by databáze měla evidovat i klienty, kteří čerpají leasing nebo si koupili zboží na splátky. Údaje z databáze mohou využívat všechny banky. V databázi jsou snadno dohledatelné citlivé údaje, které lidé poskytli při žádosti o úvěr - například jaké osoby s nimi žijí ve společné domácnosti či výše příjmů.
Stejně jako v zahraničí si nikdo z vítězů „ocenění“ osobně nepřevzal. Všichni přitom byli na slavnostní ceremoniál v pražském Divadle Na zábradlí pozváni.
V rámci projektu byla udělena i jedna pozitivní cena - za ochranu soukromí. Získal ji Phil Ziemmarmann za šifrovací program PGP. Ten totiž vytvořil software pro šifrování e-mailů natolik jednoduchý, aby jej zvládl používat opravdu každý. Navíc ho dal veřejnosti k dispozici zdarma. Ve Spojených státech si za to vysloužil obvinění z nelegálního vývozu zbraní a po tři roky byl vyšetřován FBI.