Menu Zavřít

Nejvíce vládních výdajů šlo předloni na sociální dávky

19. 1. 2017
Autor: Michael Tomeš, Mladá fronta

Největší část výdajů ministerstev a dalších vládních institucí šla v Česku v roce 2015 na sociální dávky, a to v rozsahu 12,5 procenta hrubého domácího produktu. Mzdy a platy zaměstnancům představovaly 8,7 procenta HDP. Celkové výdaje vládního sektoru dosáhly 42 procent hrubého domácího produktu.

Ministerstva, zdravotní pojišťovny, ale i příspěvkové organizace jako školy, nemocnice či dětské domovy celkem vydaly 1,9 bilionu korun, o 0,6 procentního bodu méně než v předchozím roce.

Nejvíce peněz vydaly vládní instituce na sociální ochranu (12,6 procenta HDP), zdravotnictví (7,6 procenta) a ekonomické záležitosti jako třeba investiční dotace (6,6 procenta). Naopak nejmenší zastoupení měly výdaje na bydlení a společenskou infrastrukturu (0,7 procenta), obranu (0,9 procenta) a ochranu životního prostředí (1,1 procenta).

„Díky této analýze struktury výdajů také víme, kolik vynaložil sektor vládních institucí i na další služby. Třeba na vzdělávání to bylo 4,9 procenta HDP, tedy 225 miliard korun. A na veřejný pořádek a bezpečnost 1,8 procenta HDP, to je 84 miliard korun,“ uvedla předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová.


Komentář Petra Holce: Země feťáků. Sobotka nás vyléčí svými dávkami

 Petr Holec

Nejvíce předloni narostly ve srovnání s rokem 2014 výdaje v dopravě. „Bylo to dáno meziročně vyššími investičními výdaji. V Česku se masivně dočerpávaly prostředky z evropských fondů,“ dodal ředitel odboru vládních a finančních účtů ČSÚ Václav Rybáček.

Ve srovnání s zeměmi EU byly v roce 2014 v Česku nižší výdaje na sociální věci (13,2 procenta vs. 19,4 procenta HDP). Například na obranu šlo v EU 1,3 procenta HDP, v ČR pak 0,7. Naopak na zdraví či vzdělávání šlo v ČR více peněz než v Unii.

bitcoin_skoleni

V ČR je 18 tisíc vládních institucí, jejich výdaje se děli mj. na sociální dávky, mezispotřebu, daně, důchody z vlastnictví či kapitálové transfery.

Čtěte dále:

Podíl sociálních a zdravotních výdajů na HDP v Česku klesá, je pod průměrem OECD

Důchod se stále protahuje, Češi v něm stráví už 24 let

Finsko otestuje zaručený příjem, vybrané skupině dá 560 eur měsíčně

 Finsko

  • Našli jste v článku chybu?