Millennium Tower v San Franciscu je vedle mostu Golden Gate dalším majestátním symbolem vysněného místa všech hippies. Aby taky ne, když se jedná o čtvrtou nejvyšší budovu města a tu vůbec nejvyšší rezidenční. Jenže toto privilegium se octlo v ohrožení, protože mrakodrap roste už jedině do země. Posledních několik let se propadá a naklání, přičemž situace je nyní již natolik vážná, že pokud v brzké době nedojde k její rekonstrukci, přestanou uvnitř fungovat rozvody a výtah.
Střecha už je vůči základům posunutá o více než půl metru, od roku 2016 se 58patrová budova zmenšila o 40 centimetrů. Jen vloni se sklonila o přibližně sedm a půl centimetru severozápadním směrem, jak řekl CNN technik, který byl pověřen její stabilizací.
Nejvyšší rezidenční stavba města byla otevřena v roce 2009 a její realizace stála okolo 350 milionů dolarů. Skládá se ze dvou k sobě přilepených věží, z nichž jedna obsahuje 419 luxusních bytových jednotek včetně přepychového podkrovního apartmá o rozloze 5,5 tisíce čtverečních metrů. Pokud by se tam někdo chtěl nastěhovat, což v tuto chvíli nelze doporučit, zaplatí 13 milionů dolarů (278,25 milionu korun).
Z bláta do louže
Jak si budova nerovnoměrně ,sedá‘, okolní chodníky praskají a základy menší, dvanáctipatrové, sesterské věže začínají být nestabilní. Nájemníci si toho poprvé všimli před sedmi lety, od té doby se problém dále zhoršuje. Ačkoli tým stavitelů se ze všech sil snaží mrakodrap sanovat, město přiznalo, že naklánění bude pokračovat několik dalších měsíců. Experti již dříve označili za důvod tohoto děje okolní stavby a proces odvodňování, kvůli němuž je půda pod základy stavby oslabena. Chyba se ovšem mohla stát i při inženýrských výpočtech nebo během budování.
Že se s tím musí něco dělat, je více než jasné. V říjnu byla po několika letech soudních sporů s majiteli bytů naplánována oprava za 100 tisíc dolarů (2,1 milionu korun), která by se letos měla dokončit. Ronald Hamburger, vedoucí rekonstrukce, na tiskové konferenci přiznal, že věž se však ještě před tím může naklonit až o pět dalších centimetrů směrem na sever i na západ.
V minulých letech se propadání mrakodrapu zpomalovalo, jak si stavba sedala. Podle Hamburgera ale docházelo k různým výkyvům - celkem významně se budova pohnula například vloni na podzim. Tehdy se dokonce rekonstrukce na dva měsíce zastavila, protože se technici lekli, že svou činností propadání ještě zhorší. A obavy panují i nadále, neboť aktuálně do základů instalují kotvy, respektive železobetonové sloupy, které zasahují více než 76 metrů hluboko do skalního podloží.
Na experimenty není čas
„Až budou na místě, použijeme hydraulické zvedáky, abychom přenesli část váhy stavby na tyto sloupy,“ vysvětluje Hamburger. To odlehčí materiálům, které způsobily prvotní naklonění. Následně se celý tento proces zastaví, což umožní stěnám, aby vyrovnaly část původních škod. „Naše práce nezabrání klesání, dokud se tyče nezarazí hluboko do skály a nepřipevní k základům,“ přiznal. „Vzhledem k tomu, že stabilizace se teprve buduje, jsme věži zatím nepomohli.“
Zátěž se musí rozložit ze stávajících základů ven k obvodu, což je docela riskantní operace. Pokračování prací se musí proto velmi pečlivě sledovat, upozornil už v srpnu konzultující statik David Williams. Navíc v oblasti Kalifornie se kamenné podloží nachází velmi hluboko – město bylo vybudováno na jílu a písku, což mrakodrapům moc nesvědčí.
Druhá Pisa to nebude
Nakloněné věže ostatně nejsou pro lidstvo ničím novým – stačí si vzpomenout na šikmou věž v Pise, která je vychýlena dokonce o 4,5 metru. Stala se z ní turistická atrakce podobně jako z křivého kostela v ruském Něvjansku. Dokonce ani Big Ben v centru Londýna nezvoní rovně – Elizabeth Tower, v níž je umístěn, stojí také lehce našikmo. Tyto stavby jsou zajímavé a lidé je obdivují, nicméně když se začne sklánět mnohapatrový obydlený mrakodrap v jednom z nejdražších amerických měst, ani zdaleka to není zábavné.
„Millennium Tower je strašně těžká, víc než padesátipatrová budova v samém srdci San Francisca. Nemáme prostor na experimenty,“ okomentoval to pro NBC městský zastupitel Aaron Peskin. Podle Hamburgera se bude mrakodrap dál propadat tempem tři až patnáct centimetrů za rok, takže je nutné rekonstrukci dokončit rychle. Jinak by totiž za několik let dosáhla kritické hodnoty sklonu, v němž by přestaly fungovat výtahy a stavitelé by nemohli pokračovat v práci.
„Šikmé věže jsou relativně vzácné a vždy vyžadují opatrný přístup, protože se chovají úplně jinak než nízké budovy,“ sdělil CNN stavební inženýr John Burland v někdejším rozhovoru. „Nižší stavba si občas sedne na jedné straně trochu víc než na druhé, ale její konstrukce to většinou vydrží. Naproti tomu v případě výškových domů lidé zřetelně vidí, že jsou křivé, a to se jim nelíbí. V některých případech kvůli tomu nehrozí žádné nebezpečí, ale majitelé domu si budou stejně stěžovat,“ dodal.
Pozlátko ztratilo na ceně
Millennium Tower měří 196,6 metru. Navrhlo ji studio Handel Architects a za výstavbou projektu stojí Millennium Partners. Vnitřní prostory jsou stále k dispozici na prodej i během oprav, jelikož Hamburger si stojí za tím, že bydlení uvnitř je a také zůstane bezpečné. V prosinci tu jeden byt s ložnicí a dvěma koupelnami stál 1,16 milionu dolarů (25 milionů korun), zatímco pokoj s koupelnou vyšel na přátelských 765 tisíc dolarů (16 milionů korun). Ve srovnání s původní hodnotou apartmá, která činila 5,1 milionu dolarů (109 milionů korun), je to však skoro nic.
Dosud se zde rozprodaly byty v přepočtu za 16 miliard korun, některé vlastní podle Guardianu třeba i hráč amerického fotbalu Joe Montana, baseballista Hunter Pence nebo investor Tom Perkins.
„Předpokládáme, že mrakodrap se bude propadat čím dál pomaleji a nakonec se zastaví. Nikdy by neměl být natolik šikmý, že by to představovalo hrozbu,“ uvedl inženýr. „Provedli jsme analýzu a zjistili jsme, že věž se může naklonit o 175 centimetrů západně a 75 centimetrů severně, a přitom stále odolá zemětřesení,“ prohlásil. A i kdyby se prý tato hranice překročila, Millennium Tower bude dle konstruktéra stále bezpečnější než většina jiných mrakodrapů v San Franciscu.