ÚAMK zaplatí za akcie, které nakonec nemusí získat
Vedení společnosti ÚAMK zneklidnělo, když Úřad pro ochranu hospodářské soutěže počátkem dubna prodloužil řízení ve věci spojení motoristických služeb ÚAMK a ABA. Podle smluvních dokumentů se fúze musí uskutečnit nejpozději 3. května letošního roku. ÚOHS však oznámil, že tento termín nestihne a stanovil si lhůtu do konce května. Znamená to, že transakce je ohrožena?
Antimonopolní úřad: My jsme nezdržovali!
O přímém prodeji ABA společnosti ÚAMK za 67 milionů korun rozhodla vláda 15. listopadu 2004. ÚAMK v prosinci složil zálohu 25 milionů korun. Podle smlouvy mezi budoucím majitelem a Českou konsolidační agenturou se má převedení 69 procent akcií uskutečnit do šesti měsíců od podpisu smlouvy. ÚAMK se nyní obává, že o svou akvizici, ne vlastní vinou, přijde.
Antimonopolní úřad svou vinu na zdržení necítí. „ÚOHS zahájil v prosinci 2004 správní řízení. Běh lhůty pro vydání rozhodnutí byl pak na téměř měsíc přerušen kvůli nedodání všech podkladů nutných pro vedení řízení ze strany účastníka řízení,“ sdělil týdeníku EURO šéf odboru tisku a informací ÚOHS Kristián Chalupa. Upřesnil, že podklady nedodala společnost ÚAMK.
Chalupa dále dodává, že existují obavy z podstatného narušení hospodářské soutěže. (Jednalo by se o spojení dvou nejsilnějších subjektů na trhu asistenčních služeb pro motoristy.) „Úřad potřebuje čas na vyhodnocení dodatečně dodaných podkladů a v současné době nelze odhadnout, kdy bude rozhodnutí vydáno,“ uvedl Chalupa. „Je přitom nutné odmítnout jakoukoliv případnou spekulaci, že by ÚOHS řízení zdržoval. ÚOHS postupuje striktně podle zákona. Lhůta pro vydání rozhodnutí je v případě, kdy jsou dodány včas všechny podklady stanovené zákonem, pětiměsíční.“
Nic proti.
Nečekaným zauzlením případu se zabývala i dozorčí rada České konsolidační agentury. Po jednání s ministerstvem financí dospěla k závěru, že rozhodne-li se ÚAMK od smlouvy o převodu akcií ABA odstoupit, bude to respektovat a vypíše nové výběrové řízení. Podle informací týdeníku EURO však dozorčí rada i ministerstvo dávají přednost prodeji ABA za nyní platných podmínek (EURO 43/2004). „ČKA naplní rozhodnutí vlády bez ohledu na datum, kdy ÚOHS vydá své rozhodnutí,“ řekl člen dozorčí rady ČKA a člen dozorčí rady ABA poslanec Vladimír Doležal (ODS). Nejistota ÚAMK v otázce dokončení transakce nakonec vyústila v jednání s konsolidační agenturou, jehož závěrem bylo, že Ústřední automotoklub doplatí 42 milionů korun na účet ČKA v termínu stanoveném smlouvou, tedy do 3. května bez čekání na výrok antimonopolního úřadu.
A ještě spor o pozemky.
Transakci podle informací týdeníku EURO komplikuje také další probíhající spor. Jde o březnový záměr ABA prodat lukrativní pozemky ve svém vlastnictví, které se nacházejí v komerční zóně Praha-Čestlice a v Průhonicích u dálnice D1, za více než 32 milionů korun. Soud na žádost ÚAMK předběžným opatřením prodej zastavil. Kupujícím by měla být firma BPA sport marketing, jejímž stoprocentním vlastníkem je podle dostupných údajů Antonín Charouz. BPA je výhradním marketingovým partnerem Asociace profesionálních klubů ledního hokeje a držitelem televizních práv na hokejovou extraligu a závody formule 1.
ÚAMK se domnívá, že prodejem pozemků dojde ke snížení hodnoty ABA, i přestože peníze za prodej pozemků měly být deponovány na blokovaném účtu. „V konečném důsledku by prodej znamenal značné snížení hodnoty obchodního majetku společnosti ABA,“ sdělil týdeníku EURO ředitel odboru vnějších vztahů a komunikace ÚAMK Pavel Kuchálik.
Člen dozorčí rady ABA Vladimír Doležal však oponuje: „Z ekonomického hlediska je to nejlepší řešení i pro nového majitele. Účetně se hodnota firmy možná sníží, ale reálně to ABA zhodnotí, protože se zbaví závazku. Předběžné opatření soudu však respektujeme.“
O jaký závazek se jedná? Na průhonickém pozemku stojí autosalon Auto I. S. R., který vlastní společnost ACT Investment. Ta jej získala od ČKA v pětimiliardovém balíku pohledávek za Antonínem Charouzem, leč bez pozemku. Prodávané pozemky mají zajímavý osud. V roce 1995 je vložil do ABA Antonín Charouz jako nepeněžní vklad při zakládání firmy. ABA se těmito pozemky později zaručila za investiční úvěr, který si Charouz vzal na výstavbu Auto I. S. R. Než stačil úvěr splatit, ocitla se ABA v portfoliu ČKA, autosalon Auto I. S. R v majetku ACT Investment, která je shodou okolností i menšinovým akcionářem ABA, spravuje 21 procent akcií. ACT Investment tak vystupuje v roli věřitele i spolumajitele zastaveného pozemku. Aby se domohla dlužných peněz, zvažovala dokonce nucenou dražbu, nakonec však přistoupila na řešení prodejem. Ten ÚAMK zablokoval.
Privatizace ABA začala na podzim roku 2003. Nekonečný příběh pokračuje.