Překvapivě rychlý návrat růstu HDP v Německu a poměrně rychle se stabilizující situace ve světě ještě zdaleka nemusí být signálem končící recese.
Autor: Martin Siebert
Nedávno zveřejněné výsledky HDP Německa naplnily řadu ekonomů a investorů optimismem. Největší evropská ekonomika totiž po čtyři čtvrtletí trvající recesi začala znovu růst a připsala si v 2Q mezičtvrtletně 0,3 %. Tato čísla byla o to pozoruhodnější, že s nimi nikdo vůbec nepočítal. Většina odhadů se totiž točila kolem další kontrakce, která měla dosáhnout tři desetiny procenta. Přestože tak meziročně propad německého HDP dosahuje nyní již 7,1 %, nově příchozí data podepřely spekulace na to, že by se situace v Německu měla do budoucna i nadále postupně zlepšovat.
Ačkoliv detailní výsledky hlavních příčin růstu ještě nejsou známy, Německý statistický úřad uvedl tři základní faktory, které měly pozitivní vývoj HDP ovlivnit nejvíce. Spotřeba domácností a vlády, čistý export a kapitálové výdaje v sektoru stavebnictví. Pomineme-li sektor stavebnictví, který se v Německu potýká s násobně menšími problémy než v okolních zemích, ostatní dva zdroje růstu jsou z hlediska dalšího vývoje v Německu velmi rizikovým faktorem.
Na vlně vládních stimulů
Německo totiž za svůj růst vděčí téměř výhradně rozbíhajícím se vládním stimulům doma a ve světě, které v minulých měsících opět začaly zvedat poptávku po jeho kvalitních průmyslových výrobcích. Samostatnou kapitolou je přitom automobilový sektor, který dostal v 2Q výraznou injekci v podobě šrotovného, které postupně začaly zavádět země v Evropě, následovány později také Spojenými státy. Jen díky německému šrotovnému tak v červnu rostl počet nově zaregistrovaných automobilů o více než 40 %, což pomohlo domácím automobilkám nejen rychle vyprázdnit sklady, ale především pokračovat ve výrobě. Není pak náhodou, že i přes hlubokou recesi německá nezaměstnanost vzrostla z loňského minima (7,6 %) pouze o sedm desetin procenta na 8,3 %, kde se drží bez větších změn od letošního dubna. To vše přitom v situaci, kdy v okolních zemích nezaměstnanost prudce narůstá.
Německá ekonomika vydělává na celosvětové fiskální a monetární expanzi
Vedle automobilového sektoru však z krize zdá se může poměrně dobře vyjít také sektor strojírenství a těžký průmysl. Ten začíná velmi profitovat z fiskálních stimulů vlád v Evropě, USA i v Číně, které díky svému charakteru (výstavba infrastruktury apod.) zvyšují poptávku po těžké strojírenské technice, která je vedle automobilů rovněž jedním z pilířů německé ekonomiky. Například jen v červnu tak stoupaly v Německu nové objednávky strojního vybavení meziměsíčně o skokových 15,4 %. To je nejvíce od konce roku 2003.
Právě díky zvyšujícímu se zájmu o německé výrobky se tak již v dubnu podařilo stabilizovat propad exportu, který od května začal znova prudce růst. Nové objednávky v Německu rostou již čtvrtým měsícem v řadě, a zatímco domácí se zvyšují jen pozvolna, objednávky ze zahraničí stoupaly jen v červnu o skokových 8,3 %. Pokud tak některá ekonomika na celosvětové fiskální a monetární expanzi skutečně vydělává, je to právě ta Německá.
Více na Finance.cz.