Klima pro podnikání německých firem v zahraničí se mění. Jejich manažeři to nejvíce pociťují v Polsku. Místo čtyřicetimilionové země se mají zaměřit na sousední Českou republiku, doporučuje organizace Germany Trade and Invest, jež podporuje německé investice v zahraničí.
Německé firmy narážejí v některých zemích na rostoucí vlnu ekonomického protekcionismu, který jde často ruku v ruce s politickým populismem. Z neveřejné analýzy německé agentury Germany Trade and Invest (GTAI), jež je financována německým ministerstvem průmyslu, vyplývá, že z evropských zemí se jedná zejména o Polsko, uvedl deník Die Welt.
Úředníci agentury poukazují na problémy německých podniků v Polsku, kde se mění investiční klima. „Stále viditelněji se v zemi uplatňuje ekonomický patriotismus,“ citoval jednoho z nich deník.
Po nástupu k vládě polské konzervativní strany Právo a spravedlnost utrpěla předvídatelnost hospodářské politiky. Od konce roku 2015 polské prostředí zaplavila nová legislativa, která podmínky pro podnikání znesnadňuje. Do té doby byla politická stabilita plusem, uvedla GTAI.
Investoři z Německa by se měli podle vládní agentury zaměřit na sousední českou ekonomiku, která i nadále disponuje „vynikajícími“ investičními podmínkami.
Jak se vyvíjí mzdové náklady v zemích EU. Čtěte více blog Miroslava Zámečníka:
Finské mzdové náklady dokazují, že co umí růst, dovede padat. A bolí to
V hodnocení z listopadu 2017 GTAI u České republiky vyzdvihuje zejména geografickou polohu, kvalifikovanou pracovní sílu, silnou pozici průmyslu i hustou síť subdodavatelů.
Naopak mínusy české ekonomiky jsou systém odborného vzdělávání odtržený od praxe, zvyšování daňové administrativy, byrokracie a korupce a nízká transparentnost při zadávání veřejných zakázek.
„Česká republika je v současné době jedním z nejrychleji rostoucích trhů v EU. Pokračuje proces dohánění západní Evropy. Díky diverzifikované průmyslové struktuře s technicky vyškolenými odborníky je země celosvětově úspěšná se svými produkty,“ napsala agentura o České republice.
Země může těžit zejména ze své geografické polohy uprostřed Evropy a relativně nízkých výrobních nákladů. Plusem je i to, že z Česka neutíkají kvalifikovaní mladí lidé tolik jako ze sousedního Slovenska, dodala agentura.
S rostoucími obavami z ekonomického populismu hledí němečtí manažeři kromě Spojených států také do Turecka. V polovině roku 2016, kdy došlo k potlačení vojenského puče, bylo nuceně zestátněno na tisíc firem, což otřáslo důvěrou v turecký právní stát.
Agentura varuje také před situací v Číně. I když ekonomicky roste, podmínky pro obchody se pro německé firmy zhoršují s tím, jak jim roste konkurence u čínských firem.
Dále čtěte: