Menu Zavřít

Léčebné konopí neumějí ani v Německu. Chybí dodavatel i marihuana v lékárnách

9. 1. 2019
Autor: Profimedia.cz

I když byla marihuana pro lékařské účely v Německu legalizována v březnu 2017, dosud není schválen domácí výrobce. Zatím z toho profitují kanadské a nizozemské firmy. Lékárny navíc nemají dostatek konopí pro 40 tisíc pacientů. V Česku je situace podobná. Výhradní dodavatel sice je, pacienti si ale nakupují konopí na černém trhu, protože je levnější.

Pacienti v Německu, kteří mohou na lékařský předpis užívat konopí, mají často problém s tím, že v lékárně není marihuana dostupná. Je to dáno tím, že po téměř dvou letech od legalizace konopí pro lékařské účely (březen 2017) není schválen domácí výrobce, který by marihuanu dodával na trh. Na této situaci vydělávají kanadské a nizozemské firmy.

Poptávka u pacientů po měkké droze je mnohem vyšší, než vláda očekávala, uvedl deník Handelsblatt. Potenciál pro firmy je v největší evropské ekonomice obrovský. Do deseti let se očekává, že trh z konopím bude mít v Německu velikost 6 miliard eur (154 miliard korun).

Schvalovací proces pro pěstitele německé „trávy“ se nicméně zasekl. První certifikáty měly být uděleny už v roce 2018. Řízení ale trvá podstatně déle, než se plánovalo. Loni v březnu soud v Düsseldorfu pozastavil zadávání veřejných zakázek, protože doba na podání žádostí byla příliš krátká. Proces začal znovu v červenci a termín byl posunut do prosince. Ale ani ten nebyl dodržen a spolkový úřad pro léčiva uvedl, že potřebuje delší období. První licence by mohly být přiděleny ve druhém čtvrtletí tohoto roku, tedy více než dva roky od legalizace medicínského konopí.


Kanada po legalizaci marihuany: firmy řeší, co se zkouřenými zaměstnanci

Legalizace marihuany v Kanadě, ilustrační foto


Zelená poslankyně Kirsten Kappert-Gontherová kritizuje, že každý den bez německého výrobce marihuany je špatnou zprávou pro pacienty, kteří ji potřebují. Před legalizací marihuany pro lékařské účely se odhadovalo, že ji bude potřebovat na tlumení bolesti asi tisícovka pacientů. Loni v listopadu ale byly evidovány předpisy pro 40 tisíc pacientů v Německu. Výrobci marihuany dokonce odhadují, že by v Německu mohlo z lékařských důvodů užívat drogu až milion lidí.

Úplnou legalizaci marihuany v Německu po vzoru Kanady požaduje liberální FDP, němečtí Zelení a Levice. Černý trh podle nich způsobuje to, že rekreační uživatelé mají přístup k nekvalitnímu konopí, které není nijak kontrolováno státem. FDP také vyzvala vládu, aby se zjednodušil a zlevnil proces prodeje marihuany v lékárnách.

V České republice je marihuana pro lékařské účely legalizována od roku 2013. V lékárnách je k dostání od roku 2015. Ceny jsou ale vyšší než na černém trhu. Například gram konopí z Kanady stál loni 250 korun. Státní ústav pro kontrolu léčiv od června 2018 schválil prodej konopí od českého výrobce Elkoplast Slušovice s cenou 171 korun za gram pro lékárny.

Většina pacientů s roztroušenu sklerózou, HIV nebo chronickou bolestí si nakupuje marihuanu na černém trhu. Podle zprávy o užívání drog v ČR za rok 2017 užilo někdy v životě marihuanu 29 procent lidí ve věku 15 až 64 let. Legalizaci marihuany na české politické scéně prosazuje Pirátská strana.

bitcoin_skoleni

Související články:

Kde se kouří nejvíc marihuany? Kanadští statistici to zjišťovali z výkalů

Vyprodáno: dodávky marihuany v Kanadě váznou. Viník neznámý

Výrobce cigaret Marlboro investuje do kanadského producenta konopí Cronos Group

Kritik „trávy“ Sessions padl. Marihuanové akcie prudce posílily

Samičí květenství konopí

  • Našli jste v článku chybu?