Velká koalice už není v Česku sprosté slovo, čím dál častěji ozývají hlasy, že něco takového by nejspíš bylo možné, jenom to není na pořadu dne… Podívejme se, jak negativní dopady má takové řešení v sousedním Německu, kde je velká koalice u moci šest měsíců.
Zaprvé všechny reformy, daňová, zdravotní i penzijní, se zastavily a jediné, co se podařilo zatím dotáhnout do konce, je reforma nového federativního uspořádání Německa.
Zadruhé je úplně zablokovaný Bundestag. S absolutní většinou 448 hlasů, kdy mají koaliční partneři 73 procent ze všech 613 mandátů, si mohou dělat nejen v plénu, ale i ve výborech co chtějí, a tím parlamentní demokracii proměnili v úplnou frašku. Německý časopis Der Spiegel to dokazuje na příkladu jednání právního výboru, který dříve projednával důkladně a dlouho připomínky ke všem zákonům. Dnes jednání trvá jen několik minut, protože většina všechno zamítne a připomínky nepřipustí. Podobně už v parlamentu nefunguje rozdělení na vládní koalici a na opozici, ale platí tam proporční systém, takže tři malé opoziční strany se dostanou ke slovu výjimečně, a to hlavně v časech, kdy už na parlament není soustředěn žádný zájem, to znamená večer nebo v pátek odpoledne. O programu schůzí zase rozhoduje koalice. Der Spiegel ironicky poznamenal, že takový klid poslanci zažili v Bundestagu jen málokdy.
Zablokovaná politická scéna umrtvila i média a slavné debatní pořady, v nichž se ještě nedávno hádali pánové Joschka Fischer, Friedrich Mertz a Guido Westerwelle, doba, kdy Edmund Stoiber zvedal ze židlí své oponenty, to všechno je definitivně pryč. Show skutečných debat se vytratilo z obrazovek, a to se hned projevilo i na sledovanosti.
Nejpopulárnější talkshow Sabine Christiansenové na prvním programu veřejnoprávní televize ARD (něco jako Otázky Václava Moravce) ztratila diváky. Zatímco v minulém roce od června do září se na ni dívalo v průměru 18 procent diváků, v posledních šesti měsících to je již jen 12,9 procenta diváků. A další známé moderátorky Maischbergerová a Illnberová si raději politiky do svých pořadů už ani nezvou.
Bohaté Německo i takovéto dočasné umrtvení samozřejmě přežije. Zda něco podobného může poškodit Česko, je ale otázka vážnější.