"Mám pochybnosti o tom, zda dává smysl vytvářet další formát," řekl novinářům šéf německé diplomacie s tím, že si není jist ani správným načasováním takového kroku.
Mluvčí německé vlády Steffen Seibert připomněl, že se změnou formátu G7 musí jednomyslně souhlasit všechny členské země v této skupině.
Trump, který skupině G7 letos předsedá, řekl, že současný formát je "velmi zastaralý" a neodráží patřičně dění ve světě. Skupina by podle něj mohla být rozšířena například o Rusko, Austrálii, Jižní Koreu a Indii. V dnešním rozhovoru na stanici Fox News pak dodal, že k přizvání Ruska velí "selský rozum".
Šéf Bílého domu také dříve prohlásil, že by nebyl lepší příklad znovuotevření světa po pandemii covidu-19 než uspořádání summitu vůdců zemí skupiny G7 v USA ke konci června. V sobotu ale agentura Reuters napsala, že kvůli přetrvávající hrozbě nákazy koronavirem Trumpovu pozvánku na červen odmítla německá kancléřka Angela Merkelová.
Do skupiny hospodářsky nejvyspělejších států světa G7 patří kromě USA rovněž Itálie, Japonsko, Kanada, Francie, Británie a Německo. Rusko bylo součástí původní skupiny G8, v roce 2014 po okupaci a anexi ukrajinského Krymu ji ale muselo opustit.
"Obzvláště u Ruska je tu rozhodnutí z roku 2014, podle nějž se zasedání budou namísto tehdejšího formátu G8 odehrávat pouze ve formátu G7," připomněl mluvčí spolkové vlády. "A důvod tohoto rozhodnutí přetrvává, neboť mělo svou příčinu v protiprávní anexi Krymu, a ta trvá i nadále."