Menu Zavřít

Němečtí Zelení i FDP chtějí vládnout. Potřebují se navzájem

17. 9. 2017
Autor: Profimedia.cz

Připravenost k účasti na příští vládě dali na svých stranických sjezdech v Berlíně najevo němečtí Zelení i svobodní demokraté (FDP). Představitelé obou stran, které se v parlamentních volbách 24. září budou spolu s AfD a Levicí ucházet o třetí místo, se vůči sobě zároveň vymezili, a to přesto, že do vlády se dostanou nejspíš jen ve společné koalici.

„Jsme připraveni a schopni vstoupit do vlády,“ stojí podle německého tisku v návrhu usnesení svobodných demokratů. Volební lídryně Zelených Katrin Göringová-Eckardtová zase ve svém projevu hovořila o odvaze zemi spoluutvářet i na spolkové úrovni.

Preference svobodných demokratů se týden před volbami podle průzkumu pro list Bild am Sonntag pohybují kolem devíti procent, Zelené by teď podpořilo osm procent voličů. Ani v jednom případě by takový výsledek podle všeho nestačil na vytvoření dvoučlenné koalice s konzervativní unií CDU/CSU, která je s podporu kolem 36 procent voličů jasným favoritem hlasování.

Jedinou reálnou cestou do vlády je tak pro obě strany vytvoření trojkoalice s CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. O této možnosti krátce před koncem předvolební kampaně ale vedoucí činitelé dvojice stran hovoří stále skeptičtěji. „Mně k tomu chybí fantazie,“ poznamenal nedávno šéf FDP Christian Lindner, který poukazuje třeba na rozdíly v uprchlické politice. Volební lídr Zelených Cem Özdemir zase takovou koalici označil za více než nepravděpodobnou.

Aktuální prognóza volbeních výsledků (Forschungsgruppe 15. září, zisk v %)

CDU/CSU SPD AfD FDP Die Linke Zelení
36 23 10 10 9 8

V podobném duchu se vůči sobě obě strany vymezovaly i dnes. Předseda FDP Lindner uvedl, že Zelení už nemají šanci na třetí místo ve volbách. Göringová-Eckardtová zase poznamenala, že svobodní demokraté popírají realitu. Problémy u FDP vidí například v klimatické, sociální nebo zahraniční politice.

Obě strany se shodly alespoň na tvrdé kritice protiimigrační a protiislámské Alternativy pro Německo (AfD). Právě ta má spolu s Levicí teď nejlepší šance stát se po volbách nejsilnější opoziční stranou ve Spolkovém sněmu. V aktuálním průzkumu má AfD podporu 11 procent voličů, Levice deseti procent. Druhé místo by si bez obtíží měli pohlídat sociální demokraté, kterým by nyní dalo hlas 22 procent voličů.

bitcoin školení listopad 24

Dále čtěte:

Merkelová, nebo Merkelová? Proč nemá německá politička konkurenci

Ilona Švihlíková: Pracující chudoba německé strany před volbami nepálí

 V Německu vrcholí předvolební kampaň


  • Našli jste v článku chybu?