Odboráři varují před snižováním mezd zdravotníků v soukromých zařízeních
Kromě privatizace zdravotních pojišťoven plánuje úřad ministra Tomáše Julínka (ODS) dostat do soukromých rukou i zbytek nemocnic, jejichž zřizovatelem je dosud stát, či státní úřady. Ústav zdravotnických informací a statistiky přišel před nedávnem s informací, že v České republice byly v loňském roce dvě třetiny nemocnic akciovými společnostmi. Ať již ve vlastnictví fyzických či právnických osob nebo měst a krajů. K odstátnění tak zbývá třetina nemocničních zařízení. Odpůrci privátního vlastnictví kritizují soukromé špitály za snižování platů či rušení nerentabilních oddělení, a obávají se i zhoršení zdravotní péče. Před další privatizací proto varují. Příznivci akciovek naopak mají za to, že soukromý subjekt má přirozenou snahu o efektivní vedení a že tržní prostřední kvalitu péče „ohlídá“. Kde je tedy pravda? Odpověď není jednoduchá.
Odbory proti
Jedním z největších kritiků převádění nemocnic na privátní subjekty je Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče. Jejímu předsedovi Jiřímu Schlangerovi vadí především to, že akciové společnosti jsou kapitálové firmy určené k vytváření zisku. „V momentě transformace nemocnic na akciové společnosti se zhoršily podmínky pro zaměstnance, zejména v oblasti odměňování. V některých krajích se nám sice daří vyjednávat lepší podmínky, ale ztráta proti příspěvkovým organizacím není vyrovnána,“ říká Schlanger.
Ředitelka pražské vysočanské nemocnice Clinicum Miluše Tuková však s názory odborů nesouhlasí. Podle ní je snižování mezd krátkozraké a trh dříve nebo později situaci vyřeší sám. „Dnes je velký nedostatek zdravotníků a mají kam jít. Tam, kde si dovolí jim plat radikálně snížit, obzvlášť v Praze, mohou počítat s tím, že lidé odejdou. Nakonec té nemocnici stejně nezbude nic jiného než jim dát tržní mzdu,“ domnívá se. Její nemocnice je akciovou společností od roku 1996. Patří soukromé firmě Euroclinicum, která provozuje nemocnice a polikliniky po celé republice.
Podle Schlangra mzdy kvůli nedostatku zdravotníků opravdu stoupají. Vadí mu však, že tento stav není systémovým řešením. „Jsme rádi, že to vytváří tlak na odměnu. Ale kdyby tu byl dostatek lidí, mzdy by zůstaly na nízké úrovni. Zdravotníci ze své profese odcházejí a je třeba je nějakým způsobem motivovat,“ varuje Schlanger.
Jakápak reforma?
K celkové reformě zdravotnictví se ředitelka vysočanské nemocnice příliš vyjadřovat nechce. „Je to těžké, když ani nemám žádný koncept té takzvané reformy,“ tvrdí. Žádné převratné změny se ale podle ní zatím stejně nedějí. Jediné, co mělo dopad na pacienty i soukromý sektor, jsou regulační poplatky. Její nemocnice vzhledem k tomu, že má lůžkové oddělení i pohotovost, vybrala za první čtvrtletí na poplatcích milion a 119 tisíc korun. Peníze nemocnici zůstávají a půjdou především na běžný provoz a na přístrojové vybavení, jako je nové oddělení gastroenterologie. Proti očekávání se nemocnice setkává jen s minimem neplatičů. „Vždy se najdou lidé, kteří nezaplatí ze zásady, ale není to nijak katastrofální,“ konstatuje Tuková. Často tu zažívají spíše opačnou situaci. Mnoho lidí si rádo připlatí za nadstandardní služby, jako jsou vlastní pokoj, internet a podobně.
Problémem nemocnic však podle ředitelky není reforma, ale nízké platby zdravotních pojišťoven. „Úhrada zdravotních pojišťoven za nemocniční péči je někde na úrovni devadesátých let. Od té doby se s oceněním operačních výkonů téměř nic nedělalo,“ stýská si.
GRAF1:
Akciovky převládají
Nemocnice v Česku podle zřizovatelů
vlastník*počet zařízení*lůžková kapacita (v procent z celkového počtu)
Ministerstvo zdravotnictví*20*28
Kraj*25*15
Město nebo obec*20*7
Fyzická nebo právnická osoba*122*48
Ministerstva obrany a spravedlnosti*5*2
Celkem*192*100
Poznámka: Do počtu privátních zařízeních je zahrnuto také 50 nemocnic, které sice jsou akciovými společnostmi, ale jejich stoprocentním vlastníkem je kraj nebo obec.
Pramen: Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
GRAF2:
Státní dávají víc
Průměrné mzdy v nemocničních zařízeních (v korunách)
Lékaři*zdravotní sestry
V soukromém zařízení*39 214*23 288
Ve státní nemocnici*41 638*18 971
Pramen: Českomoravská konfederace odborových svazů