ČRa se pustily do kolonizace nového pásma
V éteru vyvolalo nenápadnou revoluci všeobecné oprávnění, které vydal Český telekomunikační úřad 9. srpna 2005. Bylo jím otevřeno pásmo 5,4 GHz. Co to znamená? V době neomezeného panování Českého Telecomu na metalických linkách se vytvořily komunity zejména mladých uživatelů internetu, kteří „emigrovali“ do vzduchu. Využili toho, že žádná státní složka (armáda, policie, záchranáři, tajné služby) zatím nehodlala využívat pásmo 2,4 GHz - takzvané WiFi. Stačilo vysílání pouze oznámit a používat u nás homologovanou technologii. Během několika posledních let se okolo malého technicky zdatného jádra vytvořil pravý internetový underground. Jen pro přesnost: dokázali vlastními silami vyvinout optický laserový přenos s kapacitou 100 megabitů oběma směry.
Po prospektorech komerce.
Komerční poskytovatelé se sice zorientovali a volné pásmo začali využívat, ale raději se stále opírali o frekvenční pásmo 3,5 GHz. Je takzvaně plánované, to znamená, že konkrétní frekvenci v konkrétní lokalitě přiděluje ČTÚ konkrétnímu provozovateli za peníze (roční poplatek za užívání frekvence). Vždy přidělí frekvence tak, aby se provozovatelé vzájemně nerušili (provádí koordinace pásma). Služba na plánované frekvenci je proto vysoce stabilní, nevyskytuje se tam rušení a zvýšené šumy pozadí.
Brzy ovšem bylo na plánovaných frekvencích přeplněno a pravidelné poplatky národnímu regulátorovi éteru se telekomunikačním finančníkům nehodily do chystané cenové války. O tom, že letos vypukne naplno, není sporu.
Zázračné gigahertzy.
Frekvenční pásmo 5,4 GHz je volné, může tam začít vysílat, kdo chce, pouze musí respektovat pravidlo, že nesmí rušit ty, kteří tam vysílali předtím. Za frekvence se neplatí, takže služba může být o to levnější. Na druhé straně je zde ale vyšší riziko, že se časem vyskytne nějaké rušení, když kupříkladu začne vysílat někdo, kdo nerespektuje výše zmíněné pravidlo. První se do nenápadné přípravy pustily České radiokomunikace, pevně rozhodnuté převálcovat konkurenci, než bude pozdě. Zahájily výstavbu sítě a letos spustily několik desítek přípojných bodů, které budou umístěny na televizních a rozhlasových vysílačích v majetku společnosti.
Neexistenci poplatků směrem ke státu dají pocítit koncovým uživatelům i obchodním partnerům. Pilotní projekt „pětčtyřky“ v okolí Šumperka běžel loni a během provozu se podařilo vychytat mnohdy banální mouchy. Potvrdil dosah vysílacích stanic kolem 30 kilometrů.
Chvíle klidu?
ČRa se pustily do razantní kolonizace nového pásma a zdá se, že mají na několik let o rozvoj postaráno. Provoz sítě zahájily v sedmdesáti lokalitách s instalací služby Bluetone Premium Sky zdarma v první fázi. Ceny jsou velmi příznivé – za rychlost 1024/256 kb/s zaplatí zákazníci 699 Kč. Jenže na obzoru se vynořuje další nečekaný konkurent – plynaři.
Americká minispolečnost Nethercomm vyvíjí technologii, která bude přenášet ultraširokopásmový bezdrátový signál přímo potrubím pro zemní plyn. Jejich technologie by měla pro domácnosti nabízet šířku pásma 100 Mbit/s. Při pohledu na ostatní technologie by tedy představovala prakticky špičku - těchto hodnot dosahuje jen VDSL2 (Very high-bit-rate Digital Subscriber Line), optický bezdrátový přístup a samozřejmě pevná optická přípojka.
Už existují předpovědi, jak se bude, pokud vše půjde podle plánu, rychlý přístup po plynovém potrubí nasazovat: podle West Technology Research Solutions se do roku 2008 připojí 3,9 milionu domácností a do konce dekády 18,6 milionů.
Během několika let se možná nebudeme ptát, kudy je možné zavádět internet. Stručnější přehled získáme analýzou, „kudy to nejde“.
Internetová telefonie
VoIP není nic jiného než přenos hlasu stejným způsobem, jaký používáme k přenosu internetu. Aby se hlas neztratil, k tomu slouží třeba IP Centrex, virtuální telefonní ústředna. Jde o virtuální stroj, který koná práci ve virtuálním prostoru. Proudící informace zpracovávají chytré algoritmy, těm nejdokonalejším se říká genetické algoritmy a jejich výrobci tvrdí, že se dokážou samy vyvíjet.
Ke službě je nutné vlastnit jakékoliv broadbandové připojení k internetu. Nejvíce ušetří ti, kteří nepoužívají pevnou telefonní linku. Před vstupem do počítače se umístí rozbočovač, který zajistí, že telefonování nebude závislé na tom, je-li PC zapnutý nebo ne. A potom už následují jen úspory, úspory a úspory.