Devět jamek krok za krokem
Zdánlivě jednoduché jamky. Malý course v rohu pražského golfového centra Erpet už ale překvapil nejednoho hráče a rozhodl nejeden vyrovnaný zápas zimní ligy. Všechny jamky jsou tříparové, počtem skutečně zahraných ran však leckdy strčí své dospělé verze lehce do kapsy. Není problém na nich nahrát ani několikanásobek paru. Co s tím?
I tady se vyplatí spíš konzervativní přístup než touha po zahrání nezapomenutelného úderu, která se snadno změní v noční můru. Pravidla platí stejná jako na velkém hřišti, do hry se zapojuje voda a další překážky známé spíš z volné přírody. Celý course je lemován autem, vnitřní auty jsou k poznání podle světle zelené barvy. Za aut je rovněž považováno, pokud se míč dotkne kdekoliv ochranné sítě. Ke hře je možné použít i týčko, samozřejmě upravené pro daný účel - v některých případech dokáže významně ulehčit jinak složitou situaci při hraní první rány. Během zimní přestávky je „dvoreček“ ideální pro natrénování citu pro krátkou hru.
(Názornou ilustraci dvorečku naleznete v tištěné verzi magazínu E8.)
1. a 9. jamka Stupňovitá dráha s greenem umístěným na nejvyšší terase, hned za greenem se nachází nepříjemný bankr. Agresivní styl velí hrát přímo na green (a), rozumnější je zacílit ránu na jednu terasu pod ním (b) - snadněji se odhaduje síla potřebná pro odehrání míče.
2. jamka Hrajeme putterem přímo na green. Je třeba pečlivě zvážit sílu úderu – aut je před greenem i za ním. Aby se míček zastavil na zdánlivě širokém jamkovišti, vyžaduje jistou dávku zkušenosti.
3. jamka Nabízejí se dvě možnosti: buď hrát s pomocí wedge přímo (a), nebo zahrát putterem okolo překážky z kamenů (b). Druhá možnost je vhodná spíš pro začínající hráče.
4. jamka Ideální rána: míč se vznese vysoko přes první bankr a takřka kolmo dopadne na green - je-li správné zahrán se zpětnou rotací, zůstane na něm stát jako přibitý. Tolik teorie. V praxi doporučujeme zahrát rovně podél zdi, aby se míč jen lehce skutálel do zadního bankru. Odtamtud pokračujeme putterem a jemnou ranou vrátíme míč na green.
5. jamka Vodní překážka ztěžuje první ránu. Zkušení hráči využijí protilehlého kopce pod stromem za greenem, odkud se jim míč vrátí zpět k jamce.
6. jamka Je možné hrát wedge přímo na green (a), kde ale riskujeme v lepším případě další ránu z bankru nebo v horším dotyk sítě, a tím pádem trestnou ránu za aut. Rozumnější je zahrát míč na terasu pod greenem (b) a další ranou putterem na green.
7. jamka Hraje se přes „roklinu“. Ideální je počítat s doběhem míče a ránu wedge směřovat na nižší terasu před greenem. Pokud se to nepovede a míč se skutálí, pokračujeme putterem – i v tomto případě se vyplatí jít spíš postupně vzhůru, než riskovat zahrání míče do autu příliš silným úderem.
8. jamka Obdobně jako u 6. jamky se hraje na rohový green. Odpaliště je ale posunuté více vlevo a hra je těžší. Buď lze hrát opět přímo na green a s největší pravděpodobností skončit v bankru, nebo vsadit na příhru a jít na green přes nižší terasu.