Od letošního března je možné se všemi čínskými firmami, které mají povolení k vývozu a dovozu, obchodovat přímo v čínské měně. Českým podnikům to umožní vyjednat u čínských partnerů slušné slevy. Pro Čínu je to začátek cesty, na jejímž konci by měl být jüan jednou z hlavních světových měn.
Foto: Profimedia
České firmy mohou být u toho, až se začne psát nová kapitola v ekonomických dějinách Číny. A možná i světa. Od loňska mohou tuzemské podniky, které obchodují s Čínou, platit a přijímat platby v jüanech a měnit je přímo na koruny. Do té doby se obchody odehrávaly v dolarech nebo v eurech. Tato zdánlivě nevýznamná událost je dalším krokem Číny na cestě k plné směnitelnosti jüanu a k jeho prosazení jako jedné z hlavních světových měn.
I když oficiálně žádný časový plán čínská vláda nemá, nedávná zpráva čínské centrální banky hovoří o tom, že do 10 let by mohla být země připravena na větší zapojení své měny do mezinárodního měnového systému.
Přímé obchodování v jüanech je možná na první pohled komplikované, má však pro české firmy několik výhod. Odpadnou náklady s výměnou korun na dolary a opačně. Hlavně však mohou při placení v jüanech žádat po čínském partnerovi slevu. Protože i jemu odpadnou náklady spojené s výměnou čínské měny na dolary či eura, případně na zajištění kurzového rizika proti setrvalému posilování jüanu vůči dolaru a dalším měnám. Navíc se výrazně zkrátí doba od odeslání peněz z Česka po připsání na účet čínské firmy, a to až na dva dny.
* Jak vysoké slevy z ceny kontraktu podnikatelé v Číně nabídnou?
* Kde si lze otevřít běžný účet v jüanech?
* Jaký je rozdíl mezi offshorovými a kontinentálními jüany?
* Kolik procent zahraničního obchodu se loni uskutečnilo přímo v jüanech?
* Kolika procenty se čína podílí na světovém zahraničním obchodu?
Odpovědi na tyto a další otázky najdete v aktuálním vydání časopisu Profit, který vyšel 26. března 2012.